'حمایت' برخی نظامیان بورکینافاسو از معترضان

حق نشر عکس AFP

در پی اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر در بورکینافاسو برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که بخش‌هایی از نیروهای نظامی و ارتش بورکینافاسو از معترضان حمایت می‌کنند.

منابع محلی خبر داده‌اند که در مواردی سربازان و نیروهای نظامی به معترضان پیوسته و همراه آنان به شادی پرداخته‌اند.

یکی از مقامات بورکینافاسو اعلام کرده که دولت با خواسته‌های معترضان موافقت کرده است. این موضوع پس از آن عنوان شد که معترضان پارلمان و رادیوتلویزیون دولتی را اشغال کردند.

صبح پنجشنبه، ٨ آبان (٣٠ اکتبر)، چند هزار تن از مخالفان بلیز کومپائوره، رئیس جمهوری کشور آفریقایی بورکینافاسو، در اوگادوگو، پایتخت دست به تظاهرات زدند و خواستار لغو جلسه پارلمان برای رسیدگی به لایحه اصلاح قانون اساسی این کشور شدند. ساعاتی بعد، وزیر اطلاع رسانی بورکینافاسو اعلام کرد که دولت این لایحه را پس گرفته است.

در حالیکه پایتخت و چند شهر دیگر بورکینافاسو شاهد گسترش ناآرامی و به آتش کشیدن مراکز دولتی بوده‌اند، رئیس جمهوری خواستار بازگشت آرامش شده است. گفته می شود گروهی از نظامیان، با همراهی یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع نیز در میان تظاهرکنندگان بوده‌اند.

در صورت تصویب این لایحه، آقای کومپائوره که بیست و هفت سال پیش در یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت، اجازه می‌یافت به عنوان نامزد در انتخابات سال آینده شرکت کند و با توجه به نحوه برگزاری انتخابات قبلی، احتمالا در انتخابات پیروز شود.

حق نشر عکس AFP

با توجه به ترکیب پارلمان بورکینافاسو، تصویب این لایحه کاملا محتمل بود اما مخالفان گفته بودند خواهند کوشید با جلوگیری از شرکت نمایندگان در جلسه پارلمان، مانع از تصویب این قانون شوند. پس از آنکه تعداد زیادی از نمایندگان موفق شدند به ساختمان پارلمان راه یابند، تظاهرکنندگان به این ساختمان هجوم بردند و توانستند وارد آن شوند.

گزارش‌های رسیده از اوگادوگو، پایتخت، حاکی است که واحدهای ضد شورش نخست برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، که شعار می‌دادند "تغییر می خواهیم، دیگر کافی است"، گاز اشک آور به کار بردند اما موفق نشدند از ورود آنان به ساختمان پارلمان جلوگیری کنند.

شاهدان عینی گفته‌اند که با ورود معترضان به ساختمان پارلمان، نفرات پلیس این محل را ترک کردند و پلیس ضد شورش با شلیک هوایی کوشید معترضان را به عقب براند اما موفق نشد. معترضان پرونده‌ها و اسناد و اثاثیه موجود در پارلمان را به آتش کشیدند.

همزمان، پخش برنامه از تلویزیون دولتی بورکینافاسو به ناگهان متوقف شد. خبرگزاری‌ها گفته‌اند که گروهی از معترضان وارد ساختمان تلویزیون شدند و به تخریب تجهیزات موجود در آن پرداختند. گروه‌های دیگری از تظاهرکنندگان در برابر مراکز دیگر دولتی تجمع کرده بودند. گزارش های بعدی حاکی از آن است که معترضان ساختمان شهرداری و چند ساختمان دولتی دیگر را آتش زده اند و صدای شلیک گلوله از اطراف کاخ ریاست جمهوری به گوش می‌رسد.

حق نشر عکس ap
Image caption معترضان برخی اسباب پارلمان را به آتش کشیدند

یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات گفته بود که مردم بورکینافاسو اجازه رهبری مادام العمر را به کسی نخواهند داد. در روزهای اخیر، تظاهراتی در اعتراض به تورم قیمت‌ها نیز در بورکینافاسو برگزار شده و به خصوص اتحادیه‌های کارگری خواستار اقدام دولت در این زمینه بوده‌‌اند.

در سال ١٩٨٣، رهبران یک کودتای نظامی که از حمایت دولت وقت لیبی برخوردار بود، قدرت را در بورکینافاسو در دست گرفتند و در سال ١٩٨٧، بلیز کومپائوره با کودتای دیگری، که در جریان آن رئیس جمهوری وقت به قتل رسید، این سمت را به دست آورد. تحت حکومت آقای کومپائوره، انتخاباتی در سال‌های ١٩٩١، ١٩٩٨ و ٢٠٠٥ در بورکینافاسو برگزار شد که وی در همه آنها به پیروزی رسید هرچند در سلامت این انتخابات تردیدهای جدی ابراز شده است.

تصمیم وی برای شرکت در انتخابات سال ٢٠١٥ میلادی نه تنها از سوی مخالفان، بلکه از طرف برخی از اعضای حزب حاکم "کنگره برای دموکراسی و پیشرفت" و همچنین شماری از افسران ارتش مورد انتقاد قرار گرفته است.

بورکینافاسو کشوری محصور در خشکی در غرب آفریقا و با کشورهای نیجر، مالی، بنین، توگو، غنا و ساحل عاج هم‌مرز است. این کشور زمانی مستعمره فرانسه بود اما در سال ١٩٦٠ رسما استقلال خود را با عنوان جمهوری ولتای علیا به دست آورد و نام این کشور در سال ١٩٨٤ به بورکینافاسو یا سرزمین پاکان تغییر یافت.

بورکینافاسو یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. جمعیت این کشور به بیش از هفده میلیون نفر می‌رسد که اکثر آنان مسلمان هستند. مسیحیان و پیروان ادیان بومی اقلیت‌های دینی مهم این کشور را تشکیل می‌دهند.