تحقیقات فرانسه درباره پرواز پهپادهای ناشناخته در حوالی پایگاه‌های هسته‌ای

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروگاه هسته‌ای کاتنام فرانسه، عکس از سال ۲۰۰۶ - این کشور بیش از ۵۸ نیروگاه هسته‌ای دارد که سه‌چهارم برق فرانسه را تامین می‌کنند

شرکت برق دولتی فرانسه گفته پهپادهایی که هویت آنها ناشناخته است، در نزدیکی هفت نیروگاه هسته‌ای این کشور پرواز کرده‌اند. دولت گفته است در این باره تحقیق می‌کند.

نخستین شیء پرنده هدایت‌پذیر از راه دور (پهپاد) حدود چهار هفته پیش در تاریخ پنج اکتبر در اطراف پایگاه‌های هسته‌ای فرانسه مشاهده شده و تا ۲۰ اکتبر هم باز از این موارد دیده شده است.

هنوز معلوم نیست این پهپادها را چه کسی یا چه نهادی فرستاده است اما گروه "صلح سبز" که علیه برنامه‌های هسته‌ای فعالیت می‌کند، دست‌داشتن در این اقدام را رد کرده است.

برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه، گفته است اقداماتی در پیش است تا این پهپادها "خنثی شوند".

طبق قانون فرانسه، هیچ شیء پرنده‌ای اجازه ندارد بیش از پنج کیلومتر به یک نیروگاه هسته‌ای نزدیک شود و مسئولیت حفاظت از این پایگاه‌ها با نیروهای هوایی این کشور است.

حق نشر عکس AFP
Image caption حامیان محیط زیست در فرانسه، خواهان برچیده‌شدن پایگاه‌های هسته‌ای هستند؛ دولت وعده داده از شمار آنها کم کند

سه‌چهارم از برق فرانسه را نیروگاه‌های هسته‌ای تامین می‌کنند. این کشور در ۱۹ نقطه، ۵۸ رآکتور اتمی دارد.

ژان‌پاسکال برتون، سخنگوی نیروهای هوایی فرانسه، گفته است پهپادهای مورد اشاره، کوچک بوده اند و می‌توان آنها را از بازار خرید.

به گفته او، این پهپادها به خاطر اندازه‌شان، یک تهدید به شمار نمی‌روند.

شرکت برق فرانسه می‌گوید هیچ نشانه‌ای از تاثیر پرواز پهپادها بر "امنیت یا کارآیی" نیروگاه‌های هسته‌ای وجود ندارد و این شرکت در این باره نگرانی‌ای ندارد.

کنشگران حامی محیط زیست و صلح جهانی در فرانسه با کاربری فناوری هسته‌ای مخالف اند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوریی فرانسه، وعده داده است که تا سال ۲۰۲۵، ده سال دیگر، از شمار رآکتورهای هسته‌ای فرانسه کم کند و میزان استفاده از برق هسته‌ای را از ۷۵ درصد به ۵۰ درصد برساند.