کشف گورهای دسته‌جمعی از قبایل سنی در عراق

حق نشر عکس AP
Image caption خبرنگاران می‌گویند 'داعش' می‌خواهد قبایل سنی را بترساند

در غرب عراق گور دسته‌جمعی ده‌ها قبیله‌نشین سنی پیدا شده است که گمان می‌رود به دست شبه‌نظامیان داعش کشته شده باشند.

گزارش‌ها می‌گوید در این گورهای کشف‌شده در استان انبار، احتمالا بین ۸۰ تا ۲۲۰ جسد دفن شده بودند.

خیلی از کشته‌شدگان از قبیله آل ابو نمر هستند. این قبیله از دولت عراق در مبارزه با گروه موسوم به "دولت اسلامی" حمایت کرده است.

همچنین در گزارش‌های تازه گفته شده است که داعش احتمالا ۶۰۰ زندانی را در موصل کشته است. این زندانی‌ها در ماه ژوئن دستگیر شده بودند.

گروه دیدبان حقوق بشر می‌گوید این زندانی‌ها مجبور شده‌اند لب یک دره زانو بزنند و بعد به آنها شلیک شده است.

اورلا گورین، خبرنگار بی‌بی‌سی در بغداد، می‌گوید چنین کشتارهایی به امضای داعش تبدیل شده‌اند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، هدف گروه موسوم به "دولت اسلامی" از این اقدامات، فقط تصرف مناطق بیشتر نیست بلکه می‌خواهد در دل مخالفانش رعب افکند.

خبرنگار ما می‌گوید گروه داعش می‌خواهد این پیام روشن را به قبیله‌های سنی بفرستد که اگر به فکر مبارزه علیه اسلام‌گرایان تندرو هستند، با چنین کشتارهای تلافی‌جویانه‌ای روبه‌رو می شوند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، در همین حال رهبران قبایل عراق می‌گویند در مبارزه با داعش، دولت عراق به اندازه لازم از آنان حمایت نمی‌کند.

چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا، کشتار قبایل سنی در عراق به دست شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" را وحشیانه خوانده و گفته این "واقعیت چیزی است که با آن سر و کار داریم".

داعش که بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را دست گرفته، تا کنون صدها نفر را در این مناطق کشته و فیلم‌هایی از سر بریدن افرادی از جمله روزنامه‌نگاران منتشر کرده است.

مطالب مرتبط