دادگاه دانمارک، یکی از بنیان‌گذاران 'پایرت‌بی' را مجرم شناخت

حق نشر عکس Getty
Image caption گاتفرید وارگ از چهره‌های جنجالی وب است؛ او از ویکی‌لیکس و اقدامات آسانژ حمایت کرده است

دادگاه دانمارک، یکی از بنیان‌گذاران وبسایت 'پایرت بی' را در هک‌کردن کامپیوترهای افراد و دانلود غیرقانونی فایل‌ها مجرم شناخته است.

این سومین حکم دادگاهی علیه گاتفرید وارگ در پنج سال گذشته است.

وبسایت پایرت‌بی (The Pirate Bay) از معروف‌ترین پایگاه‌های وب برای به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات و محتوا بوده است.

این وبسایت که حق مولف را نادیده می‌گیرد در سال‌های فعالیتش، داد خیلی از تولیدکنندگان فیلم و موسیقی و سریال تلویزیونی را در آورده است.

پایرت‌بی خودش هیچ فایلی را ذخیره نمی‌کند بلکه به کاربرانش امکان می‌دهد فایل‌های تورنت را پیدا کنند تا به طور غیر مستقیم و از روی دستگاه‌های میلیون‌ها کاربر دیگر، این فایل‌ها را دانلود کنند.

خود آقای وارگ هم از چهره‌های جنجالی وب بوده است و از جمله مثلا از افشاگری‌های ویکی‌لیکس و شخص ژولین آسانژ، مدیر آن مجموعه، حمایت کرده است.

دادگاه دانمارک گفته است بعد از پیداکردن دسترسی به کامپیوترهای گاتفرید وارگ و شریک جرم او، معلوم شده است که این دو فایل‌های پلیس و اطلاعات شخصی افراد را دانلود کرده‌اند.

حق نشر عکس The Pirate Bay
Image caption ‏'پایرت‌بی' از وبسایت‌های عمده به‌اشتراک‌گذاری محتواست که داد خیلی از تولیدکنندگان موسیقی و فیلم و سریال را در آورده است

مجازات آقای وارگ قرار است روز جمعه ۳۱ اکتبر اعلام شود. احتمال دارد او به حداکثر شش سال حبس محکوم شود.

شریک جرم او روز ۳۰ اکتبر و بعد از برگزاری دادگاه، آزاد شد چون تا پیش از محاکمه، ۱۷ ماه بازداشت بود.

این‌طور که در دادگاه گفته شد، این دو اولین بار در فوریه ۲۰۱۲ میلادی برای هک کامپیوترهای قربانی تلاش کردند و برای حدود شش ماه به اطلاعات حساس آنان دسترسی داشتند.

وکلای مدافع گفتند حمله‌های صورت‌گرفته با کامپیوتری انجام شده که صاحب آن آقای وارگ است ولی او کسی نبوده که از این کامپیوتر برای دزدیدن فایل‌ها استفاده کرده است بلکه یک هکر دیگر که نامش برده نشده، کامپیوتر او را در اختیار گرفته و حمله‌ها را ترتیب داده است. آقای وارگ حاضر نشده است نام آن هکر دیگر را بگوید.

اما پس از رویت مستندات، قاضی و هیئت منصفه گفتند که "بعید است" افراد دیگری در این باره مسئول بوده باشند.

گاتفرید وارگ سپتامبر سال ۲۰۱۳ میلادی از کامبوج به سوئد تحویل داده شد. او در سوئد به دلیل دست‌داشتن در وبسایت پایرت‌بی، در نقض حق مولف (کپی‌رایت) مجرم شناخته شد و به زندان افتاد.

در یک دادگاه دیگر در سوئد، آقای وارگ در هک‌کردن کامپیوترهای یک بانک مجرم شناخته شد و به دو سال حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به یک سال کاسته شد.

او سپس در نوامبر ۲۰۱۳ به دانمارک عودت داده شد تا در دادگاه اخیر درباره هک‌کردن کامپیوترهای شخصی محاکمه شود.

مطالب مرتبط