محمود عباس ممنوعیت ورود به بیت‌المقدس را 'اعلام جنگ' خواند

حق نشر عکس AFP
Image caption به دنبال تنش‌های بعد از تیراندازی به یک فعال یهودی، اسراییل ورود به اماکن مورد مناقشه بیت المقدس را موقتا ممنوع اعلام کرده است.

یک سخنگوی محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، ممنوعیت ورود زائران و بازدیدکنندگان به محوطه مورد مناقشه‌ بیت‌المقدس را "اعلام جنگ" علیه فلسطینیان توصیف کرده است.

اسرائیل به دنبال تنش‌هایی که بعد از تیراندازی به یک فعال یهودی صورت گرفت، ورود به این مکان‌ها را موقتا ممنوع اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نبیل ابورودینه گفته است محمود عباس، اسرائیل را مسئول "عملکرد خطرناکش" می‌داند.

سخنگوی محمود عباس به نقل از او گفته است "تشدید خطرناک تنش‌ها از سوی اسرائیل نوعی اعلان جنگ به مردم فلسطین، مکان‌های مقدس آنها و ملت عرب و مسلمان است."

به گفته آقای ابورودینه "دولت فلسطینی همه‌ ابزارهای قانونی را برای پاسخگو کردن اسرائیل و توقف این حمله‌های مداوم به کار می‌گیرد."

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر سوء‌قصد به جان خاخام گلیک، برخی سازمان‌های تندرو یهودی از طرفداران خود خواستند برای اعتراض به این اقدام، به سوی حرم الشریف راهپیمایی کنند.

یهودا گلیک خواستار دسترسی و عبادت آزادانه یهودیان به اماکن مقدس آنها در محوطه حرم الشریف است و در آمریکا به دنیا آمده است.

افزایش تدابیر امنیتی

نخست‌وزیر اسرائیل خواستار برقراری آرامش شده و محمود عباس را مسئول تنش‌های فزاینده‌ دانسته است.

روزنامه هاآرتص به نقل از بنیامین نتانیاهو نوشته است "ما با موجی از تحرکات عناصر رادیکال اسلامی و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روبرو شده‌ایم… کسی که گفته است یهودیان باید کاملاً از رفت و آمد به قبه الصخره منع شوند."

آقای نتانیاهو همچنین اضافه کرده است که به منظور برقراری نظم، به شمار نیروهای امنیتی در بیت‌المقدس افزوده خواهد شد.

اسرائیل اقدام خود را دفاع از آزادی عبادت در این منطقه می‌داند اما فلسطینیان آن را گام‌هایی یک‌ جانبه در جهت افزایش تعداد بیشتری از زائران یهودی توصیف می‌کنند.

محاصره پلیس

حق نشر عکس Getty
Image caption یهودا گلیک خواستار دسترسی و عبادت آزادانه یهودیان به اماکن مقدس آنها در محوطه حرم الشریف است.

یهودا گلیک، فعالی که برای حقوق بیشتر یهودیان تلاش می‌کند شامگاه گذشته در بیت‌المقدس زخمی شد.

او هنگام ترک کنفرانسی در حمایت از دسترسی آزادانه یهودیان به مکان‌های مقدس‌شان، در یکی از مناقشه‌برانگیزترین مناطق درگیری میان اسرائیل و اعراب، هدف شلیک گلوله قرار گرفت.

در پی زخمی شدن آقای گلیک، پلیس اسراییل یک فلسطینی مظنون به تیراندازی به او را به ضرب گلوله کشت.

این فلسطینی ۳۲ سی و دو ساله‌ که نامش معتز حجازی اعلام شده است، پس از شلیک به سوی پلیس‌هایی که خانه اش را محاصره‌اش کرده بودند ، به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

وبسایت‌‌های متعلق به برخی گروه‌های فلسطینیان از معتز حجازی به عنوان مبارز فلسطینی یاد کرده با انتشار تصاویری، او را شهید خوانده‌اند.

حرم شریف

موضوع دسترسی و رفت و آمد یهودیان به محوطه حرم الشریف موضوعی حساس و اختلاف برانگیز در بیت‌المقدس بوده است.

این محوطه که از مقدس‌ترین مکان‌ها در بیت‌المقدس است در میان یهودی‌ها به "حرحا بیت" معروف است و مسلمانان آن را حرم الشریف می‌خوانند.

محوطه حرم الشریف شامل قبة الصخره، قبة السلسله و مسجد الاقصی است که از آن به عنوان سومین مکان مقدس مسلمانان پس از اماکن مذهبی مکه و مدینه نام برده می شود در حالیکه یهودیان معتقدند که معابد اولیه اروشلیم در همین محل بنا شده بود و دیوار ندبه نیز در همین مکان است.

یهودی‌ها دیوار ندبه را مقدس‌ترین مکان‌شان می‌دانند و معتقدند قبه الصخره بنیان جهان است.

مطالب مرتبط