انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: شش رقابت سرنوشت ساز

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این رقابت‌های حساس تعیین خواهد کرد که هری رید و دموکرات‌ها سنا را حفظ خواهند کرد یا نه

هر دو سال یک بار، یک سوم نمایندگان سنا در رقابت انتخاباتی از کرسی‌شان دفاع می‌کنند. امسال حزب جمهوری‌خواه امید بسته که با درآوردن کرسی‌های لرزان از چنگ دموکرات‌ها و گرفتن کرسی‌هایی که نمایندگان‌شان بازنشسته شده‌اند، کنترل سنا را به‌دست بگیرد.

جمهوری‌خواه‌هان در مجلس نمایندگان اکثریتی قابل توجه دارند، بنابراین اگر در سنا هم حائز اکثریت شوند می‌توانند برنامه‌های اوبامای دموکرات را در دو سال آخر ریاست‌جمهوری‌اش عملا تعطیل کنند و بر سمت و سوی دولتش تأثیر بسزا بگذارند.

از آن‌جا که وضع اقتصاد رو به بهبود است و برنامه اصلاحی و بحث‌برانگیز آقای اوباما برای بیمه درمانی تا حدودی به حاشیه رفته، می‌توان گفت هیچ تک موضوعی نیست که محور همه رقابت‌ها باشد.

جمهوری‌خواه‌هان تلاش می‌کنند نامزدهای حزب دموکراتیک را به رئیس‌جمهوری که دیگر چندان محبوب نیست پیوند بزنند و البته مثل همیشه هر دو حزب مبالغی هنگفت صرف تبلیغات منفی و کوبیدن نامزدهای رقیب می‌کنند.

اگر جمهوری‌خواهان بتوانند شش کرسی را از دموکرات‌ها بگیرند، سنا به‌دست‌شان می‌افتد. آن‌چه در پی می‌آید معرفی کوتاهی‌ست از شش رقابت جدی و پر افت و خیز برای انتخابات ماه آینده.

کارولینای شمالی – کی هگن و تام تیلیس

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم هگن سال ۲۰۰۸ با موجی که در حمایت از آقای اوباما و حزب دموکراتیک راه افتاد به سنا راه یافت

این پرخرج‌ترین رقابت این دور انتخابات است. سناتور دموکرات کی هگن در برابر تام تیلیس، رئیس مجلس نمایندگان کارولینای شمالی.

خانم هگن سال ۲۰۰۸ به سنا راه یافت. شاید اگر که بسیاری از رأی‌دهندگان به خاطر آقای اوباما پای صندوق نیامده بودند، در این ایالات عمدتا محافظه‌کار انتخاب نمی‌شد. خانم هگن از دموکرات‌های میانه‌روست که در بیشتر موارد از برنامه آقای اوباما حمایت کرده، اما حالا می‌گوید آن برنامه‌ها تغییرات لازم دارند. تلاش او این است که با تأکید بر اختلاف نظرهایش با رئیس‌جمهور خود را از او دور نشان دهد.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای تیلیس خودش را – دستکم در برخی موارد – میانه‌رو معرفی کرده، مثلا از تجویز و دسترسی رایگان به ملزومات کنترل جمعیت حمایت کرده. اما خانم هگن می‌گوید او در مقام ریاست مجلس ایالتی قوانینی بسیار محافظه‌کارانه گذرانده، از جمله محدودیت بر سقط جنین، محدودیت‌هایی بر ثبت‌نام رأی‌دهندگان و دسترسی‌شان به صندوق رأی، و کم کردن بودجه آموزشی ایالت.

آرکانزاس – مارک پرایر و تام کاتن

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اگر کاتن پیروز شود، همه نمایندگان ایالت آرکانزا در کنگره جمهوری‌خواه خواهند بود

این‌جا مارک پرایر، سناتور دموکرات، باید از کرسی‌اش در برابر تام کاتن جمهوری‌خواه که تازه به کنگره راه یافته دفاع کند.

آقای کاتن پیش از آن‌که سال ۲۰۰۲ به نمایندگی سنا انتخاب شود، نماینده مجلس ایالتی و دادستان کل آرکانزاس بود. او از دموکرات‌های میانه‌رو است که گاه با جمهوری‌خواه‌ها هم همراه شده، مثلا در مخالفت با طرح افزایش حداقل دستمزد سراسری. او به لایحه اصلاحی آقای اوباما در زمینه بیمه درمانی رأی مثبت داده، اصلاحاتی که جمهوری‌خواه‌ها با آن شدیدا مخالف‌اند.

آقای کاتن دانش‌آموخته حقوق دانشگاه هاروارد است که پیش از این در افغانستان و عراق هم خدمت کرده. او یکی از محافظه‌کارترین نمایندگان مجلس است.

در دهه گذشته جمهوری‌خواه‌هان همواره در مجلس ایالتی آرکانزاس اکثریت بوده‌اند. در کنگره هم پنج کرسی از شش کرسی آرکانزاس در اختیار آن‌هاست. در واقع آقای پرایر آخرین نماینده دموکراتی‌ این ایالت در پایتخت آمریکاست. از این منظر می‌توان گفت موقعیت‌اش در این دور از انتخابات از بیشتر سناتورها لرزان‌تر است.

کلرادو – مارک یودال و کوری گاردنر

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هم مارک یودال هم کوری گاردنر پیوندی عمیق با ایالت کلرادو دارند

رقابت انتخاباتی در کلرادو مثل همیشه بازتابی از اختلاف‌های جغرافیایی و فرهنگی در این ایالت است. این بار کوری گاردنر، نماینده جمهوری‌خواه، است که می‌خواهد کرسی مارک یودال، سناتور دموکراتیک، را بگیرد.

آقای گاردنر نماینده بخش شرقی و عمدتا غیرشهری کلرادو است، در حالی‌که آقای یودال که تازه به سنا راه یافته بخش لیبرال بولدر را نمایندگی می‌کند. آن‌طور که وب‌سایت ۵۳۸ نوشته، اختلاف ایدئولوژیک این دو نفر از هر دو نامزدی که در یک ایالت برای رسیدن به سنا رقابت می‌کنند بیشتر است.

آقای یودال فرزند مو یودال، از نمایندگان لیبرال و کهنه‌کار حزب دموکرات در کنگره آمریکاست که سال ۲۰۰۸ به سنا راه یافت. پیش از آن ده سال در مجلس نمایندگان بود و صاحب شرکتی که کارش حمایت از فعالیت بیرون از خانه کودکان و نوجوانان بود. تمرکزش در این دور از رقابت‌ها بیشتر بر مسائل محیط‌ زیست بوده، و همچنین تجربه‌اش در همکاری با سناتورهای هر دو حزب. او تلاش می‌کند آقای گاردنر را سیاست‌مداری افراطی معرفی کند، به ویژه در مورد سقط جنین.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جمهوری‌خواهان امیدوارند آقای گاردنر جلوی جریان لیبرال را در ایالت کلرادو بگیرد

آقای گاردنر سال ۲۰۱۰ برای اولین بار به کنگره راه یافت. پیش از آن نماینده مجلس ایالتی بود. خانواده او از بزرگ‌ترین فروشندگان تراکتور است. او اخیرا تلاش کرده برنامه‌های محافظه‌کارانه‌اش را تعدیل کند. هم در زمینه کاهش بودجه، هم در زمینه افزایش تولید انرژی ایالات متحده از موضع حمایت از محیط‌زیست وارد شده که ساکنان کلرادو را که اهل فعالیت‌های بیرون از خانه‌اند را بیشتر جذب کند.

جورجیا – میشل نان و دیوید پردو

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption میشل اوباما یکی از حامیان سرشناس و بانفوذ میشل نان است

میشل نان رئیس یک سازمان غیرانتفاعی است و دیوید پردو یک مهندس که پیشتر مدیر عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای دالر جنرال هم بوده. رقابت‌شان بر سر کرسی سناتور جمهوری‌خواه سکسبی چمبلیس است که اعلام بازنشستگی کرده.

خانم نان پیش از این مدیرعامل یک خیریه بوده. او دختر سناتور کهنه‌کار سم نان است و اگر در این رقابت پیروز شود، اولین سناتور دموکرات ایالت جورجیا از سال ۲۰۰۰ به این سو خواهد بود. برنامه‌های انتخاباتی او کاهش هدفمند بودجه، اصلاح قوانین مهاجرت، و منع مادام‌العمر نمایندگان کنگره از فعالیت در لابی‌هاست.

آقای پردو با دو شعار انتخاباتی وارد این عرصه شده: زیر و رو کردن نظام مالیات بر درآمد ایالات متحده و برچیدن وزارت آموزش این کشور. او هم مثل بیشتر جمهوری‌خواهان از مخالفان سرسخت برنامه آقای اوباما برای بیمه درمانی است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پردو مدیر شرکت‌های متعددی از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده

از نکات جالب توجه انتخابات در جورجیا این است که هیچ‌یک از دو نامزد سابقه نمایندگی – و در نتیجه سابقه این‌که در چه موردی چه رأیی داده‌اند – ندارند. موضوعی که در رقابت‌های سنای آمریکا بسیار نادر است.

در عین حال رقابت این دو نامزد تازه‌کار بسیار منفی شده. آقای پردو خیریه خانم نان را به حمایت مالی از تروریست‌ها متهم کرده. خانم نان هم در تبلیغاتش مدام به یک جمله آقای پردو اشاره می‌کند که در جریان یک پرونده قضایی گفته بوده بیشتر عمر کاریش صرف "منتقل کردن" فعالیت‌های اقتصادی از آمریکا به خارج کشور بوده.

آیوا – جانی ارنست و بروس بریلی

حق نشر عکس BBC World Service

رقابت انتخاباتی در آیوا هم نتیجه بازنشستگی سناتور کهنه‌کار این ایالات است، یعنی تام هارکین از حزب دموکرات. نامزد این حزب برای جانشینی آقای هارکین بروس بریلی از نمایندگان مجلس است. رقیب او جانی ارنست نماینده جمهوری‌خواه سنای ایالتی آیوا است.

خانم ارنست از سال ۲۰۱۱ در سنای ایالتی بوده و در ارتش آمریکا هم خدمت کرد. او با حداقل دستمزد سراسری مخالف است، از یک قانون ضد سقط که جنین را یک شخص با حقوق انسانی می‌داند حمایت کرده، و خواهان لغو تغییراتی‌ست که آقای اوباما در نظام بیمه درمانی آمریکا ایجاد کرده.

آقای بریلی وکیل است. او از سال ۲۰۰۷ نماینده بخش شمال شرقی ایالت آیوا در کنگره ایالات متحده بود. نظرسنجی‌های اولیه حاکی از این بود که او رقابت برای کرسی سنا را می‌برد. اما چندی پیش فیلمی از او منتشر شد که به نظر می‌رسید در آن چاک گرسلی دیگر سناتور آیوا را به سخره می‌گیرد که کشاورزی بیش نیست و حقوق نمی‌داند.

خانم ارنست نهایت استفاده را از این فیلم برد. همچنین از دعوایی بین آقای بریلی و یکی از همسایگان‌اش که مرغ و خروس‌هایش را در زمین خانه آقای بریلی رها کرده بوده.

کانزاس – گرگ اورمن و پت رابرتز

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رأی دادگاه به انصراف نامزد حزب دموکرات موجب شد پت رابرتز تنها با یک رقیب که روز به روز محبوب‌تر می‌شود روبرو باشد

از ۱۹۳۲ تا کنون هیچ دموکراتی از ایالت کانزاس به سنا نرفته. و این بار هم نخواهد رفت. اما ممکن است یک نامزد مستقل به نام گرگ اورمن کرسی سناتور جمهوری‌خواه پت رابرتز را از چنگ‌اش درآورد.

نامزد حزب دموکراتیک از رقابت انصراف داده و میدان را به آقای اورمن واگذار کرده که تصور می‌رود شانس بیشتری برای گرفتن کرسی آقای رابرتز داشته باشد.

آقای رابرتز از سال ۱۹۹۶ نماینده سنا بوده و در این مدت هرگز رقیب جدی مثل این بار نداشته. تحلیل‌گران او را یکی از محافظه‌ترین نمایندگان سنا می‌دانند، که البته در کانزاس به‌هیچ‌وجه نکته منفی نیست – ایالتی که همواره در خط مقدم مبارزه با سقط جنین بوده، فرماندارش از محافظه‌کارترین فرماندارهای ایالات متحده است، و از پنجاه سال پیش به این سو به هیچ سیاست‌مدار دموکراتی رأی نداده.

آقای اورمن آقای رابرتز را متهم کرده که تعلق خاطری به ایالت کانزاس و مردمش ندارد، به ویژه با اشاره به یک گزارش نیویورک تایمز که نوشته بود آقای رابرتز در کانزاس خانه ندارد و ارتباط چندانی هم با این ایالت نداشته.

آقای اورمن نگفته اگر انتخاب شود با کدام حزب همراهی خواهد کرد و به نظر می‌رسد به صف هر گروه که اکثریت داشته باشد، می‌پیوندد.

البته جمهوری‌خواه‌هان که دیده‌اند در نظرسنجی‌ها از آقای رابرتز پیش است، سعی می‌کنند بگویند که او فقط به اسم دموکرات نیست. آن‌ها همچنین به روابط کاری او با راجت گوپتا اشاره می‌کنند که دو سال پیش به خاطر تخلفات مالی به زندان محکوم شد.