رئیس‌جمهور بورکینافاسو: کنار می‌روم

حق نشر عکس AFP

در پی تظاهرات خشونت‌بار در بورکینافاسو، بلز کومپائوره، رئیس‌جمهور آن کشور اعلام کرده است که از مقامش کناره‌گیری می‌کند.

آقای کومپائوره در یک بیانیه اعلام کرد که اکنون کسی در سمت ریاست‌جمهوری بورکینافاسو نیست و خواهان برگزاری انتخابات در مدت ۹۰ روز شد.

در پی انتشار خبر کناره‌گیری رئیس‌جمهور، معترضانی که در خیابان‌های اوگادوگو، پایتخت، تجمع کرده بودند، به شادمانی پرداختند.

آقای کومپائوره به تازگی لایحه‌ای را ارائه کرده بود که در چارچوب آن، اجازه می‌یافت پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری خود در سال ۲۰۱۵ میلادی، دوباره به عنوان نامزد در انتخابات بعدی شرکت کند. اما مخالفان او در اعتراض به این لایحه به خیابان‌ها ریختند.

او پیش از این اعلام کرد که لایحه جنجال‌برانگیز خود را پس گرفته است، ولی تاکید کرد که از مقامش کنار نمی‌رود و تا یک سال دیگر تحت حاکمیت یک دولت انتقالی، در مقامش باقی می‌ماند، اما با ادامه اعتراضات افرادی که خواهان استعفایش بودند، در نهایت، از این سمت کناره‌گیری کرد.

پیش از اعلام استعفای رئیس‌جمهور، زفرین دیابره، رهبر مخالفان، در بیانیه‌ای از تظاهرکنندگان خواسته بود که فضاهای عمومی را اشغال کنند.

آقای کومپائوره ۲۷ سال پیش در یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت. او در پی آن بود تا با تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی در انتخابات بعدی هم نامزد شود، اما تظاهرکنندگان که خواستار استعفای فوری او بودند با هجوم به ساختمان‌های دولتی، پارلمان و رادیو و تلویزیون ملی را اشغال کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان ساختمان های دولتی از جمله رادیو تلویزیون ملی را اشغال کردند
حق نشر عکس AFP
Image caption آنها بعضی از خودروها را به آتش کشیدند

روز گذشته همچنین ژنرال آنور ترائوره، فرمانده ستاد ارتش اعلام کرد که یک دولت انتقالی با هماهنگی همه احزاب سیاسی کشور قدرت را در دست خواهد گرفت.

او پارلمان را منحل اعلام کرد و گفت: "حداکثر تا دوازده ماه آینده، شرایط به حالت عادی مطابق با قانون اساسی باز خواهد گشت."

ژنرال ترائوره جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد.

مطالب مرتبط