با حکم دادگاه، قرنطینه ابولای پرستار آمریکایی شکسته شد

حق نشر عکس AP
Image caption کاشی هیکاکس با رد هشدار مقامات ایالتی، پنجشنبه به همراه دوست پسرش برای دوچرخه سواری از منزل خارج شده بود

یک قاضی فدرال در ایالت مین آمریکا با قرنطینه اجباری پرستاری که پس از کمک به مبتلایان به ابولا از غرب آفریقا به کشورش بازگشته و علایم این بیماری واگیر در وی دیده نشده بود مخالفت کرده است.

کاشی هیکاکس، ۳۳ ساله، از طرف سازمان پزشکان بدون مرز به سیرالئون رفته بود و پس از بازگشت مدت کوتاهی در ایالت نیوجرسی تحت نظر پزشکان قرار گرفت و علایم ابولا در وی دیده نشد.

با این حال در پی بازگشت خانم هیکاکس به منزلش در ایالت مین، مقامات ایالتی می‌خواستند او را وادار کنند ۲۱ روز از منزلش خارج نشود.

کاشی هیکاکس با رد این درخواست روز پنجشنبه به همراه دوست پسرش برای دوچرخه سواری از منزل خارج شد.

در پی این اقدام، دولت ایالتی با مراجعه به دادگاه تلاش کرد که قرنطینه را علیه خانم هیکاکس به اجرا بگذارد.

اما یک قاضی فدرال روز جمعه با غیرمنطقی خواندن هراسی که از ابولا در بعضی از ایالات آمریکا به وجود آمده است، به نفع خانم هیکاکس رای داد.

پال لیپیج، فرماندار ایالت مین، واقع در شمال شرق آمریکا، از حکم دادگاه ابراز تاسف کرده اما گفته است که از آن اطاعت خواهد کرد.

سازمان پزشکان بدون مرز پیش‌تر هشدار داده بود که بعضی از اقدامات ایالتی در آمریکا برای قرنطینه اجباری در ارتباط با ابولا بر فعالیت‌های امدادی این سازمان اثر منفی داشته است.

سوفی دولونه، مدیر اجرایی این سازمان به خبرگزاری رویترز گفته است اضطراب و سردرگمی میان اعضای این سازمان در مناطقی که بیماری در آن‌ها شایع شده رو به افزایش است.

به گفته او، کارکنان نگران برخوردهایی هستند که ممکن است در بازگشت از ماموریت در غرب آفریقا با آن مواجه شوند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داده است که در مورد تدابیر بیش از حد سختگیرانه می‌تواند داوطلبان را از کار در غرب آفریقا منصرف کند.

هشدار‌ بان کی مون

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید برخورد تبعیض‌آمیز با کسانی که از کمک به مقابله با بحران ابولا در غرب آفریقا به خانه‌هایشان برمی‌گردند «غیرقابل قبول» است.

بان کی مون به خبرنگار بی‌بی‌سی در نایروبی گفت «در شرایطی که برای مقابله با بحران به کارکنان بهداشتی بیشتری نیاز است قوانین سخت قرنطینه، این تلاش‌ها را محدود می‌کند.

به گفته او تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با بحران ابولا ناکافی بوده و تازه رو به افزایش است.

آقای‌بان به بی‌بی‌سی گفت که ما در تلاش بوده‌ایم تا بسیجی عمومی به راه بیندازیم.

در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی و دانشمندان سراسر جهان در حال تلاشند که برای ابولا واکسن ابولا بسازند.

به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد هدف اصلی این نهاد متوقف کردن ویروس، پیدا کردن درمان برای آن و جلوگیری از گسترش آن است.

در تحولاتی دیگر:

یک کشتی بریتانیایی با محموله غذایی و تجهیزات پزشکی و ۳۲ ماشین باربری به سیرالئون رسیده است تا به ادامه عملیات درمانی مراکز بهداشتی مقابله با ابولا کمک کند.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، هشدار داده است که جهان باید برای مقابله با» بزرگ‌ترین بحران در سلامت عمومی «جدی‌تر عمل کند.

کره شمالی بر تمامی افرادی که وارد این کشور می‌شوند قرنطینه ۲۱ روزه اعمال می‌کند.

بانک جهانی گفته است بلافاصله ۱۰۰ میلیون دلار را برای اعزام نیروهای درمانی بیشتر به غرب آفریقا حاضر می‌کند.

مطالب مرتبط