انتخابات آمریکا: آیا امنیت ملی سرنوشت کرسی‌های مجلس سنا را تعیین خواهد کرد؟

حق نشر عکس AP
Image caption اسکات براون نامزد حزب جمهوری خواه در ایالت نیوهمپشایر در هفته های اخیر موقعیت بهتری پیدا کرده است

در ایالت نیوهمپشایر جمهوری خواهان می کوشند انتخابات میان دوره ای مجالس قانونگذاری آمریکا را به رفراندومی در مورد سیاست های باراک اوباما بدل کنند.

در این ایالت رقابت تنگاتنگی بین نامزدان جمهوری خواه و دموکرات در جریان است. جین شهین نامزد دموکرات ها از دور قبل سناتور ایالت نیوهمپشایر بوده و در مقابل او اسکات براون از حزب جمهوری خواه قرار دارد که سابقا سناتور ایالت ماساچوست بود و در این دوره برای احیا فعالیت سیاسی خود در ایالت نیوهمپشایر نامزد شده است.

اسکات براون سرهنگ سابق گارد ملی ارتش و فردی است که در انتخابات سال ۲۰۱۰ توانست کرسی تد کندی سیاستمدار قدرتمند حزب دموکرات در ماساچوست را بعد از مرگش به خود اختصاص دهد. او روی مسایل مربوط به امنیت ملی تمرکز کرده است.

اسکات براون در سخنان هفته گذشته خود در جمع کهنه سربازان از اوباما خواست تا مرزهای آمریکا با مکزیک را ببندد و در مورد مقابله با بحران ابولا دستورالعمل های صریح تری صادر کند. او در میان تشویق های مداوم حاضران، از دولت آمریکا به خاطر واکنش کند به قدرتگیری گروه داعش به شدت انتقاد کرد. او افزود رای به او رای به احیا رهبری جهانی آمریکاست.

اسکات براون در بخشی از سخنان خود گفت:" اگر شما می خواهید جهت گیری سیاسی نه فقط در ایالت خود بلکه در کل کشور را تغییر دهید، اگر می خواهید که کشورهای متحد ما به آمریکا اعتماد کنند، اگر می خواهید مطمئن شوید که دشمنان ما از آمریکا می ترسند و به ما احترام می گذارند، به من رای دهید چون من می خواهم که همه از ارتش ما بترسند."

در پایان این سخنرانی جان مک کین سناتور ارشد جمهوری خواه در جمع حاضر شد. با وجودیکه او اهل ایالت آریزونا است ولی در ایالت نیوهمپشایر او همیشه یک سیاستمدار محبوب و برگزیده تلقی شده است.

برای جان مک کین که در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ از نامزدان حزب جمهوری خواه برای مقام ریاست جمهوری بود، جمع کهنه سربازان ایالت نیوهمپشایر یک محیط طبیعی و دوستانه است. او که سابقه نظامی دارد و در جنگ اسیر شده بود، در هر دو دوره کارزار انتخاباتیش با لحن صریح و سخنان بی آلایش خود در میان اقشاری مثل کهنه سربازان محبوبیت زیادی کسب کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سرنوشت رقابت جین شهین و اسکات براون می‌تواند در کنترل مجلس سنا بسیار مهم باشد

جان مک کین سخنرانی کوتاه خود را ضمن یادآوری شرایط سال ۲۰۰۰ با شوخی های مرسوم در بین نظامیان سابق آغاز کرد اما سپس به آقای اوباما به خاطر آنچه که او آن را سیاست خارجی "زبونانه" توصیف کرد شدیدا حمله کرد.

پس از پایان سخنرانی از او پرسیدم که آیا به اعتقاد او تمرکز روی سیاست خارجی می تواند سرنوشت این رقابت تنگاتنگ برای کسب کرسی های مجلس سنا را تعیین کند؟ جان مک کین در پاسخ گفت:"به اعتقاد من این موضوع برای مردم آمریکا بسیار مهم شده. نتایج نظرسنجی ها نشان می دهند که مسئله سیاست خارجی از یک موضوع بی اهمیت اکنون به موضوع مهمی بدل شده و احتمالا پس از مسائل اقتصادی برای مردم مهمترین موضوع است."

سناتور مک کین سپس افزود:"بله به اعتقاد من سیاست خارجی آمریکا به یک موضوع مهم بدل شده است. وقتی که مردم آمریکا تصاویر وحشتناک سربریدن یک آمریکایی را می بینند توجه آنها را جلب می کند و این توجه آنها درنتایج نظرسنجی ها نیز منعکس می شود و این فقط نظر من نیست."

از قرار معلوم در ایالت نیوهمپشایر توجه به سیاست خارجی روی رقابت بر سر کرسی مجلس سنا تاثیر گذاشته است. چند ماه پیش به نظر می رسید که خانم شهین بدون تردید برای دور دوم به مجلس سنا راه خواهد یافت. اما نتایج نظرسنجی ها در هفته های اخیر به نفع رقیب جمهور خواه او بوده و به نظر می رسد که تمام تغییرات در مراحل پایانی و تعیین کننده این کارزار انتخاباتی به نفع اسکات براون بوده است.

اما با وجود تمام تلاشهای دو رقیب برای محلی کردن و یا بین المللی کردن کارزار انتخاباتی نباید فراموش کرد که در رقابت های انتخاباتی این ایالت یک عامل محلی مهم موجود دارد. جین شهین اولین سناتور زن در تاریخ ایالت نیوهمپشایر سابقا برای سه دوره فرماندار این ایالت بوده است. هر چند او زاده ایالت میسوری است ولی در اوایل دهه هفتاد میلادی به نیوهمپشایر نقل مکان کرد و تقریبا ۲۵ سال پیش به عضویت مجلس سنای این ایالت درآمد.

به عنوان مثال شعار رسمی ایالت نیوهمشایر "آزاد زندگی کن و یا بمیر" است که در حقیقت سعی دارد ارزشهای ویژه و سنت های این ایالت در دفاع از آزادی فردی را برجسته کند. خانم شهین سعی دارد حریف خود اسکات براون را که همین سال پیش به نیوهمپشایر نقل مکان کرده یک فرصت طلب غریبه جلوه دهد.

علاوه بر این خانم شهین تلاش می کند این موضوع را هم برجسته کند که اسکات براون حتی در ایالت محل سکونت قبلی خود یعنی ماساچوست نیز طرد شده است. اشاره او به شکست آقای براون در انتخابات سال ۲۰۱۲ مجلس سنا در برابر الیزابت وارن نامزد حزب دموکرات است.

در مقابل اسکات براون نیز سعی دارد حمایت یک نوع دیدگاه موجود دیگر در ایالت نیوهمپشایر را به خود جلب کند که حس بسیار قوی استقلال است. آقای براون می گوید که جین شهین برده سیاست های حزبی است و در ۹۹ درصد موارد از سیاست های رییس جمهور حمایت کرده است. او وعده می دهد که در تصمیم گیریهای سراسری در مجلس سنا با استقلال بیشتری عمل کند.

ایالت کوچک نیوهمپشایر که همیشه در تعیین رییس جمهور آمریکا بسیار فراتر از رای و ابعاد خود نقش داشته، در به دست گرفتن کنترل مجلس سنا توسط هر یک از دو حزب نقش بسیار مهمی ایفا خواهد کرد. و در نهایت ممکن است سرنوشت این رقابت را وجوه منفی یکی از دو طرف، یعنی اسکات براون و یا باراک اوباما تعیین کنند.

مطالب مرتبط