جنجال اخراج مجری کانادایی ایرانی‌تبار به اتهام خشونت جنسی

حق نشر عکس Getty

از یک هفته پیش که ژیان قمیشی، مجری مشهور ایرانی‌تبار شبکه سی‌بی‌سی کانادا اخراج شد بحث‌های داغی درباره این موضوع درگرفته است.

چند ساعت پس از انتشار خبر اخراج ژیان قمیشی از طرف سی‌بی‌سی، خود او علت آن را فاش کرد: دوست‌دختر سابق او متهمش کرده بود که در رابطه جنسی با او خشن بوده است.

ژیان قمیشی تایید کرد که از شکل‌هایی از رابطه جنسی سادومازوخیستی لذت می‌برد، اما تاکید کرد که خشونت، درد و آزار در روابط جنسی‌اش تنها با رضایت طرف مقابل بوده است و حال که رابطه‌اش با این دختر به هم خورده است او دست به پرونده‌سازی زده است.

آقای قمیشی گفت از سی‌بی‌سی شکایت می‌کند و بیش از ۵۰ میلیون دلار خسارت خواهد خواست که چرا او را بر سر آنچه در اتاق خوابش گذشته اخراج کرده و به شهرت و اعتبارش ضربه زده‌اند.

سی‌بی‌سی شبکه ملی کانادا است و ژیان قمیشی هم یکی از مشهورترین مجریان و ستاره‌های برنامه‌های موسیقی و فرهنگی آن بوده است. پست فیسبوکی که او در آن این مسائل را شرح داد تا به حال نزدیک ۳۹ هزار بار توسط دیگران به اشتراک گذاشته شده است.

تنها چند ساعت بعد از توضیح آقای قمیشی، روزنامه تورنتواستار گزارشی منتشر کرد که در آن چهار زن دیگر، بدون افشای هویتشان، ژیان قمیشی را متهم می‌کردند که بدون رضایتشان آنها را به رابطه جنسی خشن وادار کرده است.

به ادعای آنها، ژیان قمیشی وقتی بیرون می‌رفتند به این اشاره می‌کرده که از رابطه جنسی خشن لذت می‌برد اما اطمینان می‌داده که آنها را خلاف میلشان به این شکل رابطه وادار نمی‌کند.

با این حال این زنان در مصاحبه با تورنتواستار ادعا کردند که ژیان قمیشی بدون رضایت آنها را زده، گلویشان را تا سرحد خفگی فشار داده و مجبورشان کرده تسلیم شوند.

انتشار همه این اخبار در یک روز موجی از اظهارنظرها را برانگیخت و فقط در روز یکشنبه هفته گذشته بیشتر از ۲۰ هزار کاربر توییتر ناراحتی خود را از ابعاد مختلف ماجرا ابراز کردند.

در آغاز بسیاری با ژیان قمیشی همدردی می‌کردند و می‌گفتند چرا کسانی که می‌گویند سال‌ها پیش این اتفاق‌ها برایشان افتاده همان موقع به دادگاه نرفته‌اند. خود او هم این سوال را مطرح کرده بود که چرا اتهامات به طور رسانه‌ای، و نه از طریق حقوقی و قضایی، پیگیری شده است.

اما با گسترده‌تر شدن ابعاد ماجرا موج حمایت کمی فرو نشست. روزنامه تورنتواستار علاوه بر زنان قبلی با چند زن دیگر هم مصاحبه کرد که می‌گفتند قربانی خشونت جنسی از طرف ژیان قمیشی بوده‌اند.

به این ترتیب تعداد زن‌هایی که تورنتواستار می‌گفت ژیان قمیشی به تجاوز و خشونت جنسی علیه آنها دست زده به هشت نفر رسید. با این حال پلیس تورنتو اعلام کرد که تا روز پنج‌شنبه هیچ شکایت رسمی به آنها نرسیده است. پیگیری رسمی و قضایی پرونده روز جمعه آغاز شد.

دو نفر از زنانی که با تورنتواستار مصاحبه کردند هویت خود را هم عمومی کردند. یکی از آنها لوسی دوکوتر، بازیگر است که می‌گوید یک بار وقتی به خانه ژیان قمیشی رفت، هنگامی که گرم بوسیدن هم بودند، ژیان قمیشی گردنش را گرفت و به او چند بار سیلی زد.

کمپین آنلاینی هم به راه افتاد تا برای بازگشت ژیان قمیشی به سی‌بی‌سی امضا جمع کند، اما در عین حال با بالا گرفتن اتهامات برخی حمایتشان را پس گرفتند. بحث‌ها همچنان داغ ماند و به نظر می‌رسد ژیان قمیشی در حال از دست دادن طرفدارانش است. او اعلام کرده است که با اتهامات از مسیر قضایی روبرو می‌شود و مایل به پاسخگویی درباره آنها در فضای رسانه‌ای نیست.