انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری جدایی طلبان اوکراین

حق نشر عکس Other
Image caption آماده شدن یک صندوق اخذ رای در منطقه لوهانسک

شورشیان روس تبار در شرق اوکراین امروز در مناطق تحت کنترل خود انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار می کنند.

انتخابات در دو ناحیه دونتسک و لوهانسک برگزار می شود که جدایی طلبان روس تبار پیشتر در آنها همه پرسی استقلال از اوکراین برگزار کرده بودند و اکنون "جمهوریهای مردمی" خطاب می شوند.

رهبران شورشیان جدایی طلب گفته اند که سه میلیون برگه رای برای انتخابات چاپ و آماده شده اند که پارلمان و روسای جمهور دونتسک و لوهانسک را تعیین خواهد کرد.

رومان لیاگین، رییس کمیسیون انتخابات منطقه دونتسک گفته است اهمیت برگزاری انتخابات در این است که به قدرت دولتهای محلی مشروعیت می بخشد و فاصله آنها را از دولت مرکزی اوکراین در کییف بیشتر می کند.

انتظار می رود که آلکساندر زاخارشنکو، رییس دولت موقت در دونتسک، برنده انتخابات ریاست جمهوری آن منطقه باشد و ایگور پلاتنیتسکی در انتخابات ریاست جمهوری لوهانسک اکثریت آرا را کسب کند.

دولتهای غربی گفته اند که انتخابات را غیرقانونی تلقی می کنند و نتایج آن را به رسمیت نخواهند شناخت.

انتخابات سراسری اوکراین در مناطق تحت کنترل دولت مرکزی هفته گذشته انجام شد. طرفداران روسیه انتخابات هفته گذشته را تحریم کردند و نتیجه آن تقویت موضع گروههای ملی گرا، از جمله ملی گرایان افراطی، و همچنین طرفدار غرب در حکومت مرکزی اوکراین بود.

با افزایش درگیریها در منطقه شرقی اوکراین میان شورشیان جدایی طلب و نظامیان وابسته به دولت مرکزی، علی رغم اعلام آتش بس در ماه سپتامبر، حد اقل هفت سرباز اوکراینی روز جمعه گذشته در درگیری با جدایی طلبان کشته شده و ده سرباز دیگر زخمی شدند.

از زمان آغاز درگیریها میان شورشیان طرفدار روسیه و دولت مرکزی اوکراین از ماه آوریل گذشته تا کنون بیش ار ٣٧٠٠ نفر جان خود را از دست داده اند.