آیا موازین اخلاقی در تولید تی‌شرت حمایت از فمینسم رعایت شده است؟

Image caption عکس‌هایی از نیک کلگ و اد میلیبند که تی‌شرت تبلیغاتی را پوشیده‌اند منتشر شده است

یک موسسه خیریه حامی تولید یک تی‌شرت فمینستی، که سیاستمداران برجسته کشور نیز آن را به تن کرده‌اند، قول داده است که ادعاها در مورد در شرایط بهره‌کشی از کار کارگران به هنگام تولید این تی‌شرت را بررسی می‌کند.

گروه موسوم به "انجمن فاوست" (Fawsett Society) که برای برابری حقوق زن و مرد تلاش می‌کند، گفته است از شنیدن این ادعاها "دلسرد" شده است.

هفته‌نامه "میل آن ساندی" گزارش داده پیراهنی که رویش نوشته "ظاهر یک فمینیست این شکلی است" و با قیمت ۴۵ پوند به فروش می‌رسد، توسط کارگران زن در جزیره موریس و با دستمزد فقط ۶۲ پنس (هر ۱۰۰ پنس معادل یک پوند است) در هر ساعت، تولید می‌شود.

این موسسه طرفدار برابری حقوق زن و مرد می‌گوید که به آنها گفته شده است که این تی‌شرت با رعایت اصول اخلاقی تولید می‌شود.

در عکسهای تبلیغاتی این تی‌شرت نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا و اد میلیبند، رهبر حزب کارگر این کشور آن را به تن دارند، اما براساس گزارشها دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، عکس گرفتن با این تی‌شرت را رد کرده است.

هاریت هارمان، معاون حزب کارگر به هنگام جلسه "پاسخ به سوالات" در مجلس عوام این کشور که با حضور نخست وزیر انجام می شود، با این تی‌شرت در مجلس حاضر شد.

"تردید در باره رعایت موازین اخلاقی"

طراحی این تی‌شرت در همکاری با مجله "ال" انجام شده بود. این مجله تولید این لباس را در چهارچوب "موازین اخلاقی" توصیف کرده است.

از فروشگاه زنجیره ای "ویسلز" (Whistles) درخواست شده بود این تی‌شرت را طراحی و تولید کند و در نظر بوده است که تمام درآمد حاصل از فروش آن به سازمان خیریه "انجمن فاوست" تعلق گیرد.

ایوا نیزیرت، معاون مدیر عامل این سازمان گفت به آنها "اطمینان داده شده بود که لباسها با رعایت اصول و موازین اخلاقی همین‌جا در بریتانیا تولید خواهند شد."

او با انتشار بیانیه‌ای گفته است: "پس از دریافت نمونه‌های این مجموعه در مراکزمان در اوایل اکتبر متوجه شدیم که این تی‌شرتها واقعا در (جزیره) موریس تولید شده‌اند، به همین خاطر ما (از طریق ایمیل) درخواست ارائه اعتبار اخلاقی کارخانه تولیدی در موریس و پارچه مورد استفاده برای تولید تی‌شرت را کردیم."

در پاسخ "ویسلز" درباره تولید تی‌شرت و بلوزها اطمینان داده و گفته هم اکنون آنها آماده هستند و تولید شده‌اند.

"میل آن ساندی" از یکی از شش کارخانه در جزیره موریس، که مالکشان شرکتی موسوم به سی‌ام‌تی (Compagnie Mauricienne de Textile) و تولیدکننده این لباسهاست دیدن کرده و مدعی است که کارگران آن هر ۱۶ نفر در یک اطاق زندگی می‌کنند.

این هفته نامه می‌گوید زنانی که در آن کارخانه کار می‌کنند، ۶۰۰۰ روپیه (معادل ۱۲۰ پوند) در ماه حقوق دریافت می‌کنند که یک چهارم حقوق متوسط در کشور را تشکیل می‌دهد.

Image caption هاریت هارمان، معاون حزب کارگر با تی‌شرت در مجلس عوام

سخنگوی فروشگاه زنجیره‌ای "ویسلز" به این نشریه گفته است: "ما برای مسایل زیست محیطی، رفاه عمومی و موازین اخلاقی اولویت بالایی قایل هستیم."

این سخنگو افزود: "ادعاهای مربوط به تولید تی‌شرت‌ها در کارخانه "سی‌ام‌تی" در موریس بسیار جدی است و ما آن را به عنوان یک موضوع فوری تحت بررسی داریم."

در بیانیه موسسه خیریه "انجمن فاوست" آمده است: "ما از شنیدن ادعاها درباره احتمال عدم مطابقت شرایط کارخانه موریس با موازین اخلاقی خیلی نگران شده‌ایم، زیرا رعایت آنها از مقتضیات تمام محصولاتی است که اسم ما را دارد."

"در مرحله کنونی ما برای تایید ادعاهای روزنامه‌نگار میل آن ساندی نیاز به شواهد داریم."

"با این حال به عنوان یک سازمان خیریه که برای مسایل برابری حقوق اقتصادی زنان مبارزه می‌کند، ما این ادعاها را بسیار جدی می‌گیریم و نهایت تلاش را برای تحقیق کاملشان انجام می دهیم."

"ناآگاهی از اصل موضوع"

در صورت به دست آمدن شواهد رفتار نادرست نسبت به کارگران، موسسه خیریه از فروشگاه "ویسلز" خواهد خواست این تی‌شرت را از فهرست اقلام خود حذف کند "و بخشی از درآمدهای خود را به نهادی که برای رعایت اصول و موازین اخلاقی در تجارت فعالیت می‌کند، اهدا کند."

دکتر نیزیرت افزود: "اگرچه ما می‌خواهیم از تمام کسانی که ممکن است شرایط نامطلوبی را تجربه کرده باشند، پوزش بخواهیم، اما مطمئن هستیم که همه گونه اقدامات قابل اجرا و معقول را انجام خواهیم داد تا این مجموع اقلام سفارشی ما با رعایت موازین اخلاقی ساخته شوند و در عین حال منتظر تصویر کاملتری از شرایطی که در چارچوب آنها این اقلام تولید شده‌اند، خواهیم بود."

مجله "ال" می‌گوید مجموعه اقلامی که برای تبلیغ فمینیسم پیشبینی شده بود شامل پوشش تلفن و کیف مهمانی نیز بوده است.

افراد مشهور، از جمله بازیگرانی مانند بندیکت کامبربچ، جوزف گردون لویت و تم هیدلستون نیز برای مجله با این تی‌شرت عکس گرفته‌اند.

سخنگوی معاون نخست وزیر بریتانیا گفت: "نیک کلگ از این که این تی‌شرت در کجا تولید شده اطلاعی نداشت و فقط می‌تواند فرض کند که سازمان انجمن فاوست از اصل قضیه خبر نداشته در غیر این صورت آنها از او نمی‌خواستند که این تی‌شرت را بپوشد."

او افزود: "وی کاملا به عنوان حامی تلاشها برای تامین رعایت حقوق برابر زنان در این کشور و در سراسر جهان باقی می‌ماند."

سخنگوی حزب کارگر به بی‌بی‌سی گفت: "این اقدام تلاشی بوده است از سوی ال و انجمن فاوست برای گسترش فمینسم، و ما از حمایت این اقدام خوشحال بودیم."