اتحادیه اروپا رای گیری جدایی طلبان در شرق اوکراین را محکوم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption روسیه گفت که "به اراده مردم" در این انتخابات احترام می گذارد

اتحادیه اروپا انتخابات جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین را به عنوان اقدامی "غیرقانونی" رد کرده است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که رای گیری در مناطق دونتسک و لوهانسک "مانع تازه دیگری در مسیر صلح در اوکراین است."

دولت مرکزی در کیف نیز رای گیری در این دو جمهوری خودخوانده را یک "نمایش مضحک" توصیف کرده است.

روسیه گفت که "به اراده مردم" در این انتخابات احترام می گذارد، جایی که انتظار می رود دو رهبر شورشی پیروز شوند.

برگزارکنندگان این انتخابات می گویند که نتایج اولیه حاکیست که الکساندر زاخارشنکو رهبر دولت دونتسک و ایگور پلاتنیسکی برنده انتخابات لوهانسک خواهد شد.

شورشیان همچنین در این دو ناحیه انتخابات پارلمانی برگزار کردند.

همزمان منابع مطلع به بی بی سی گفته اند که تا ۹۰ کامیون نظامی حامل راکت انداز و سایر سلاح ها هنگام عبور از ناحیه تحت کنترل شورشیان که آرم نظامی نداشتند مشاهده شده است.

ارتش اوکراین هم گزارش می دهد که شاهد "استقرار شدید" نیروها و تجهیزات با عبور از مرز روسیه به شرق اوکراین بوده است.

اوکراین و کشورهای غربی دولت روسیه را به تسلیح شورشیان و اعزام نیرو به آن سوی مرز به اوکراین متهم می کنند. مسکو که در ماه مارس شبه جزیره خودمختار کریمه اوکراین را به خاک خود ملحق کرد این اتهام را رد می کند.

'نقض فاحش'

حق نشر عکس Other
Image caption آماده شدن یک صندوق اخذ رای در منطقه لوهانسک

خانم موگرینی در بیانیه ای گفت که رای گیری جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک "غیرقانونی و نامشروع است و اتحادیه اروپا آن را به رسمیت نمی شناسد."

او بر این موضع اتحادیه اروپا تاکید کرد که نواحی شورشی باید از مفاد توافق به دست آمده در ماه سپتامبر در مینسک، در بلاروس، تبعیت کنند و طبق قوانین اوکراین انتخابات محلی برگزار کنند.

رهبران شورشیان پیشتر گفتند که به عنوان کشورهای مستقل نیازی به مراعات قوانین اوکراین ندارند و به همین دلیل در انتخابات عمومی هفته پیش اوکراین شرکت نکردند.

رهبران شورشیان جدایی طلب پیشتر گفته بودند که سه میلیون برگه رای برای انتخابات چاپ و آماده کرده اند که پارلمان و روسای جمهور دونتسک و لوهانسک را تعیین خواهد کرد.

رومان لیاگین، رییس کمیسیون انتخابات منطقه دونتسک گفته است اهمیت برگزاری انتخابات در این است که به قدرت دولتهای محلی مشروعیت می بخشد و فاصله آنها را از دولت مرکزی اوکراین در کیف بیشتر می کند.

همزمان پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین رای گیری یکشنبه را یک "نمایش مضحک" خوانده و گفته که این اقدام شورشیان "نقض فاحش" موافقتنامه مینسک است که روسیه نیز آن را امضا کرد.

اما وزارت خارجه روسیه گفت که به اراده مردم جنوب شرقی اوکراین احترام می گذارد.

انتظار می رود که الکساندر زاخارشنکو، رییس دولت موقت در دونتسک، برنده انتخابات ریاست جمهوری آن منطقه باشد و ایگور پلاتنیتسکی در انتخابات ریاست جمهوری لوهانسک اکثریت آرا را کسب کند.

انتخابات سراسری اوکراین در مناطق تحت کنترل دولت مرکزی هفته گذشته انجام شد. طرفداران روسیه آن را تحریم کردند و نتیجه آن تقویت موضع گروههای ملی گرا، از جمله ملی گرایان افراطی، و همچنین طرفدار غرب در حکومت مرکزی اوکراین بود.

با افزایش درگیری ها در منطقه شرقی اوکراین میان شورشیان جدایی طلب و نظامیان وابسته به دولت مرکزی، علی رغم اعلام آتش بس در ماه سپتامبر، حد اقل هفت سرباز اوکراینی روز جمعه گذشته در درگیری با جدایی طلبان کشته شده و ده سرباز دیگر زخمی شدند.

از زمان آغاز درگیری ها میان شورشیان طرفدار روسیه و دولت مرکزی اوکراین از ماه آوریل بیش از ٣٧٠٠ نفر جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط