مراسم رسمی گذرگاه مرزی هند و پاکستان علیرغم حمله روز گذشته برگزار شد

حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین بار از زمان جنگ بین دو کشور در سال ۱۹۷۱ میلادی است که این مراسم برگزار نمی‌شود

مراسم روزانه رسمی سربازان مرزی هند و پاکستان که پیشتر اعلام شده بود به دلیل حمله انتحاری روز گذشته برگزار نمی شود، مطابق معمول همه روزه برگزار شد.

مقامات هند پیشتر اعلام کردند که نیروی امنیتی مرزی با در خواست پاکستان مبنی بر متوقف کردن این مراسم به مدت سه روز برای بزرگداشت قربانیان این حمله موافقت کرده اند.

روز گذشته بمبی در نزدیکی یکی از پست های بازرسی در گذرگاه مرزی واگا در خاک پاکستان منفجر شد که به کشته شدن دهها نفر منجر شد.

هر روز عده زیادی برای دیدن مراسم رسمی سربازان مرزی دو کشور که سال‌هاست برگزار می‌شود در این محل در دو سوی مرز تجمع می‌کنند.

حق نشر عکس a
Image caption حمله روز گذشته پنجاه کشته و شماری مجروح برجای گذاشت

روز گذشته بمبی در نزدیکی یکی از پست های بازرسی در این گذرگاه مرزی در خاک پاکستان منفجر شد که به کشته شدن بیش از ۵۰ نفر و مجروح شدن شماری دیگر منجر شد.

گروه شبه نظامی جندالله و گروه جماعت الاحرار که شاخه‌ای جداشده از طالبان پاکستان است، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته‌اند.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند این حمله را " اقدام بزدلانه تروریستی" نامید. نواز شریف، نخست وزیر پاکستان و شماری دیگر از مقامات ارشد آن کشور هم این حمله را محکوم کردند.

هند در گذشته پاکستان را متهم کرده بود که از گروه‌های جهادی در منطقه حمایت مالی می‌کند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در لاهور ده‌ها نفر از مردم روزانه از گذرگاه مرزی "واگا" عبور می‌کنند و وارد خاک پاکستان و یا هند می‌شوند.

مطالب مرتبط