آلمان در پاسخ به بریتانیا: آزادی نیروی کار در اتحادیه اروپا قابل مذاکره نیست

حق نشر عکس PA
Image caption اشپیگل می‌گوید این نخستین بار بود که خانم مرکل درباره امکان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا صحبت می‌کرد

سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که آلمان برای حضور بریتانیایی قدرتمند در اتحادیه اروپا تلاش می‌کند، اما تأکید کرد که موضوع آزادی جابجایی نیروی کار در این اتحادیه قابل مذاکره نیست. بریتانیا خواهان مذاکره در مورد این موضوع شده است.

مجله آلمانی اشپیگل نوشته است که خانم مرکل به بطور خصوصی به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که ترجیح می‌دهد بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود تا اینکه آزادی رفت و آمد کارگران اروپایی در این اتحادیه محدود شود.

بنا بر گزارش اشپیگل خانم مرکل گفته است که از اینکه بریتانیا به سوی "نقطه‌ای بدون بازگشت" نزدیک می‌شود واهمه دارد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پیشتر گفته بود که خواهان اعمال محدودیت‌های برای رفت و آمد کارگران اتحادیه اروپا در محدوده این اتحادیه شده بود.

در نخستین واکنش رسمی دولت بریتانیا به اظهارات نقل شده از خانم مرکل، جورج اوزبورن، وزیر دارایی بریتانیا گفت که نقل این سخنان صرفا گمانه‌زنی‌هایی در خصوص واکنش احتمالی آلمان در تغییر سیاست‎های بریتانیاست.

آقای اوزبرون در گفت و گو با بی‌بی‌سی تاکید کرد که اعضای دولت بریتانیا در راستای منافع ملی نگرانی‌های خود را در خصوص مهاجرت ابراز می‌کنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا قصد دارد پیش از آنکه ادامه عضویت کشورش در اتحادیه اروپا به همه پرسی گذاشته شود، بر سر شرایط ادامه این عضویت مذاکره کند.

آقای کامرون گفته است که آزادی رفت و آمد در اتحادیه اروپا "مهمترین موضوع" در مذاکرات او در خصوص استراتژی اروپا خواهد بود.

او گفته است چنانچه او و محافظه کاران در قدرت باقی بمانند، رفراندمی در مورد ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد کرد.

به گزارش اشپیگل خانم مرکل گفته است در صورتیکه آقای کامرون بر سر تغییرات مقررات رفت و آمد در اتحادیه اروپا پافشاری کند، او از حمایت خود برای ادامه عضویت بریتانیا در این اتحادیه دست خواهد کشید.

این مجله می‌گوید این نخستین بار بود که خانم مرکل درباره امکان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا صحبت می‌کرد.

دیوید کامرون پیشتر خواهان آن شده بود که کشورهای اروپایی برای ورود کارگرانی که شغلی ندارد، محدودیت‌هایی قائل شوند.

خانم مرکل از مخالفان سرسخت اعمال محدودیت برای سفر کارگران دارای تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا در محدوده این اتحادیه است.

پیشتر نیز خوزه مانوئل باروسو، رئیس پیشین کمیسیون اتحادیه اروپا گفته بود که اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود، نفوذ خود را از دست خواهد داد.

آقای باروسو در گفتگویی با بی بی سی گفت که رفت و آمد آزاد مردم در اتحادیه اروپا، قاعده ای "ضروری" و غیر قابل تغییر است.

در واکنش به این اظهارات، دفتر نخست وزیری بریتانیا گفت که آقای باروسو باید بداند که وضعیت موجود برای بریتانیا قابل قبول نیست.