کنتاکی: نگاه رهبر جمهوریخواهان به جلو با اطمینان از شکست دموکرات ها

Image caption خانم دیویس. منشی دادگاه شهر: به سناتور جمهوری خواه رای خواهم داد

انتخابات میان دوره ای آمریکا در سطح بین المللی و حتی در بسیاری از ایالت هایی که رقابت تنگاتنگی میان کاندیدا های دو حزب اصلی در جریان نیست، چندان خبر ساز نمی شود.

اکثریت قریب به اتفاق ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان مجداد بدون دردسر انتخاب می شوند و حوزه هایی که شاهد رقابت جدی هستند گاه از تعداد انگشتان دست کمترند. همزمان فقط در تعدادی از ۵۰ ایالت انتخابات برای کرسی های مجلس پر نفوذ سنا که دوره اعضایش ۶ ساله است برگزار می شود.

اکثریت این مجلس با اختلاف ۱۰ کرسی (دموکرات‌ها ۵۵ سناتور - جمهوری‌خواهان ۴۵ سناتور) در دست حزب دموکرات است. اهمیت این دوره انتخابات مجلس سنا از آن جهت افزایش یافته که هر چه به روز رای گیری نزدیک تر می شویم، انتظارها برای اینکه حزب جمهوری خواه بتواند در تعدادی کافی از ایالت ها به پیروزی برسد و شاید اکثریت را به اقلیت تبدیل کند بالا رفته است. در صورت کسب چنین موفقیتی حزب جمهوری خواه نمایندگانش را بر روی صندلی های پر قدرت ریاست اکثریت سنا و روسای کمیته های مختلف خواهد نشاند.

نظر سنجی ها نشان می دهد جمهوری خواهان در ۴ ایالت با اختلاف بسیار از رقبای دموکرات جلو افتاده اند و فقط به پیروزی در دو ایالت دیگر نیاز دارند تا به هدف برسند. کاندیداهای دموکرات اما زیر تبلیغات گسترده رقیب که آنها را به همراهی و رای دادن به برنامه های باراک اوباما متهم می کنند، قرار دارند. رئیس جمهوری آمریکا در بسیاری از ایالت هایی که رقابت در آن نزدیک است از محبوبیت بسیار کمی برخوردار است.

Image caption سناتور جمهوری خواه: توافق با ایران را نپسندیدم تحریم های جدید وضع می کنیم

این تبلیغات بسیار گران قیمت انتخاباتی حزب دموکرات را در هفته ها آخر پیش از رای گیری در حالت تدافعی قرار داده است. در مقابل میلیون ها دلاری که دموکرات ها خرج کردند بیشتر صرف دفاع از کرسی های خود و به حداقل رساندن شکست هایشان شده است تا شاید اکثریت یا دست کم ۵۰ صندلی از صندلی های سنا را حفظ کنند. ‍

(در حالتی که هر حزب ۵۰ کرسی داشته باشد معاون ریس جمهوری آمریکا طبق قانون اساسی با رای خود تعیین خواهد کرد کدام حزب اکثریت و ریاست کمیته ها را به عهده خواهد داشت).

دموکرات ها همچنین سعی کرده اند در دو ایالت برای گرفتن کرسی جمهوری خواهان سرمایه گذاری کنند. یکی از این دو ایالت کنتاکی است. این ایالت مرکزی که برای پوشش اخبار انتخابات به آن سفر کرده ام به این دلیل کورسویی از امید برای دموکرات هاست که سناتور فعلی اش میچ مکانل از محبوبیت بسیار پایینی میان مردمی که نمایندگی شان را به عهده دارد برخوردار است. او همزمان رهبر اقلیت جمهوری خواه و سناتوری بسیار پر نفوذ است.

شکست دادن او در سالی که جمهوری خواهان در آستانه پیروزی های مهم در دیگر ایالت ها هستند از آغاز کاری مشکل به نظر می رسید.

نظر سنجی ها نشان می دهد که با وجود نزدیک شدن رقیب دموکرات، سناتور جمهوری خواه همچنان چند درصد از رقیب جلو است.

از نامزد دموکرات خانم الیسون گرایمز در حالی که مشغول دست دادن با حامیانش در یکی از شهر های کوچک ایالت کنتاکی بود در مورد پیش بینی ها که از ناکام ماندن تلاش هایش برای شکست رهبر جمهوری خواهان خبر می دهند پرسیدم. او گفت امیدش به حمایت پرشوریست که مردم از طبقات و شهرها و روستا های این ایالت از او کرده اند. او همچنین فرصت را برای حمله به سناتور میچ مکانل از دست نداد و او را نماینده میلیونرها و میلیاردرها خواند.

اما این حملات الزاما همه دهک های پایینی را با خانم گرایمز متحد نکرده است. خانم دیویس منشی دادگاه که برای تماشای رژه سالانه پاسداشت سربازان ارتش آمریکا به مرکز شهر کوچک مادیسون ویل آمده بود گفت ترجیحش این است که به سناتور جمهوری خواه رای بدهد چون "روش نامزد دموکرات در حمله و انتقاد از ثروتمندان مشکلی را حل نمی کند."

حمایت هایی از این دست و نتایج آخرین نظرسنجی ها به سناتور ارشد جمهوری خواه میچ مکانل، این اعتماد را داده که نه تنها خطر رفع شده است بلکه پیروزی همکارانش و کسب ۶ کرسی مجلس در دسترس است.

اگر چنین شود او صبح چهارشنبه از رهبر اقلیت سنا به رهبر منتخب اکثریت سنا تغییر عنوان خواهد داد. عنوانی که به او امکان می دهد بر فشار به باراک اوباما در دو سال پایانی ریاست جمهوری اش بیفزاید. فشارهایی که به ندادن رای اعتماد به وزرا، سفرا و قضات پیشنهادی ریس جمهوری محدود نمی شود.

وقتی از او پرسیدم اگر ایران و غرب به توافق برسند او چه خواهد کرد گفت اگر از محتوای معاهده راضی نباشد تحریم های جدید علیه ایران را در مجلس سنا به رای خواهد گذاشت. رای گیری که او گفت دموکرات ها با استفاده از اکثریتشان در سال گذشته و به خواسته باراک اوباما به تاخیر انداخته اند. تهدید به بر هم زدن تفاهمی که تهران و واشنگتن یک سال است برای رسیدن به آ تلاش می کنند نمونه ای از مقاومت هایی است که باراک اوباما، در صورت رای اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات امروز به جمهوری خواهان در ایالت کنتاکی و دیگر ایالت هایی که رقابت در آن نزدیک است، در ۲۶ ماه باقی مانده تا پایان ریاست جمهوریش با آن رو به رو خواهد بود.

Image caption الیسون گرایمز نامزد دموکرات ها برای سنا: نگران عقب بودنم در نظرسنجی ها نیستم

مطالب مرتبط