اوباما خواستار کمک ۶ میلیاردی برای مقابله با ابولا می شود

مقام های کاخ سفید می گویند که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواهد خواست برای نبرد با شیوع ابولا در غرب آفریقا ۶.۲ میلیارد دلار بودجه اختصاص دهد و مانع گسترش آن به آمریکا شود.

او خواستار ۴.۵ میلیارد دلار بودجه واکنش فوری و بیش از ۱.۵ میلیارد دلار برای یک صندوق احتیاطی خواهد شد.

این درخواست درحالی مطرح می شود که سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین گزارشی که چهارشنبه منتشر کرد آمار ابتلا به ابولا را ۱۳ هزار و ۴۲ نفر اعلام کرد و گفت که ۴۸۱۸ نفر جان خود را در اثر بیماری از دست داده اند.

به جز ۲۷ نفر باقی موارد مرگ در سه کشور لیبریا، گینه و سیرالئون بوده است.

به علاوه این سازمان آمارهایش را به روز کرده که نشان دهنده کاهش موارد شیوع بیماری و مرگ است.

در سیرالئون آمار گزارش شده ابتلا از ۵۳۳۸ نفر به ۴۷۵۹ نفر و آمار مرگ از ۱۵۱۰ نفر به ۱۰۷۰ نفر کاهش داده شد.

در لیبریا که بیشتری آسیب را از ابولا دیده موارد آلودگی از ۶۵۳۵ به ۶۵۲۵ کاهش داده شد اما آمار مرگ از ۲۴۱۳ نفر به ۲۶۹۷ نفر تغییر کرد.

با این حال سازمان بهداشت جهانی همچنان هشدار می دهد که ممکن است گزارش ها از آمار مرگ کمتر از میزان واقعی باشد.

در سایر تحولات:‌

  • یک بیمارستان سیار ۹۲ تختخوابی که بریتانیا برای معالجه بیماران ابولا دایر کرده به زودی در سیرالئون فعال می شود
  • پزشکان آلمانی که یک بیمار مبتلا به ابولا را معالجه می کنند می گویند که حال او به طور قابل توجهی بهبود یافته است. این مرد - که تصور می شود یک امدادرسان اوگاندایی باشد - چهار هفته قبل هنگام انتقال با هواپیما از غرب آفریقا به فرانکفورت در وضعیتی بحرانی بود
  • ترزا رومرو پرستار اسپانیایی که اولین کسی بود که در خارج از منطقه غرب آفریقا مبتلا می شد پس از بهبودی و ترک بیمارستان، در یک کنفرانس خبری حال خود در روزهای سخت بیماری را تشریح کرده است

مدیر جدید

درخواست آقای اوباما برای بودجه مبارزه با ابولا اولین خواسته او از کنگره پس از پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای سه شنبه است.

مقام های کاخ سفید گفتند که آقای اوباما حداقل ۲ میلیارد دلار برای سازمان توسعه بین المللی آمریکا (USAID)، حداقل ۲.۴ میلیارد دلار برای وزارت خدمات بهداشتی و بیش از ۱.۵ میلیارد دلار برای صندوق احتیاطی می خواهد.

دفتر جان بینر رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد که این درخواست ارزیابی خواهد شد.

کوین اسمیت سخنگوی آقای بینر گفت:‌ "ما برای اطمینان از اینکه هرکاری از ما ساخته است برای حفاظت از مردم در برابر این بیماری مرگبار انجام می دهیم، با اعضای کنگره و دولت کار خواهیم کرد."

سازمان بهداشت جهانی می گوید که چهار مورد ابولا در آمریکا بروز کرده که یکی از آنها یک مرد لیبریایی بود که در ماه اکتبر در بیمارستانی در شهر دالاس تگزاس درگذشت.

دو پرستار هم که به ابولا آلوده شده بودند حالا خوب شده اند. یک پزشک آمریکایی پس از بازگشت از گینه هم اکنون در نیویورک تحت معالجه است.

سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه همچنین اعلام کرد که ماتشیدیسو موتی را به عنوان مدیر جدید آفریقا انتخاب کرده است.

دکتر موتی اهل بوتسوانا از مقام های با سابقه سازمان بهداشت جهانی است.

او جانشین لوئیس گومز سامبو می شود که از سال ۲۰۰۵ در این پست بوده است.

یک گزارش داخلی سازمان بهداشت جهانی که ماه گذشته به رسانه ها نشت کرد از مقام های سازمان به خاطر دست کم گرفتن عواقب ابولا در مراحل اولیه پس از شیوع انتقاد می کرد.

مطالب مرتبط