رقابت در جورجیا، تغییرات در واشنگتن

حق نشر عکس AP
Image caption میشل نان نامزد دموکرات ها از حمایت میشل اوباما برخوردار است

جورجیا، یکی از ایالت‌هایی است که با انتخاب سناتوری از میان دو نامزد جمهوری‌خواه و دموکرات می‌تواند کفه ترازو را به نفع یکی از دو حزب سیاسی بزرگ در آمریکا عوض کند.

در این ایالت جنوبی دو نامزد اصلی یکی دیوید پردو است از حزب جمهوری‌خواه و دیگری میشل نان از حزب دموکرات. این دو برای کسب یکی از دو کرسی سنای آمریکا با هم رقابت می‌کنند که برای یازده سال در تصرف سکسبی چمبلیس بود که می‌خواهد دیگر بازنشسته شود.

تا چند هفته پیش بسیاری معتقد بودند که خانم نان بختی برای بردن این رقابت ندارد اما تلاش‌های حزب جمهوری‌خواه و البته پیشینه خانوادگی‌ خانم نان باعث شد که او از حالا بازنده این رقابت به حساب نیاید.

خانم نان، دختر سام نان است. سناتور بازنشسته ایالت جورجیا.

قانون در ایالت جورجیا به این شکل است که تنها نامزدی می‌تواند در انتخابات برنده به حساب بیاید که بیش از پنجاه درصد از آرا را به خود اختصاص داده باشد.

با نزدیک شدن رقابت این دو نامزد و با توجه به قوانین این ایالت است که بازیگر سوم این دور از انتخابات مهم می‌شود.

آماندا سوافورد، نامزد حزب لیبرتارین است که پیش‌بینی می‌شود چهار درصد از آرا را به نفع خود داشته باشد.

خانم سوافورد بختی برای حضور در سنای آمریکا ندارد اما احتمالا کسی می‌شود که از او در آمریکا بسیار سخن گفته خواهد شد.

چکیده نظرسنجی‌ها و پایش داده‌ها در آمریکا این است که جمهوری‌خواهان برای کسب اکثریت در سنای آمریکا احتیاج دارند شش کرسی را از دموکرات‌ها بگیرند. اگر تکلیف انتخابات در جورجیا در این دور از انتخابات مشخص نشود، آن وقت است که خانم سوافورد با همان چند درصد رایش، نقش خود را در سیاست جورجیا به خوبی نشان داده است.

دور دوم انتخابات به روز ششم ماه ژانویه موکول می‌شود و ممکن است کنگره یکصد و چهاردهم آمریکا بدون مشخص بودن رهبر اکثریت در سنا کارش را شروع کند.

در آمریکا هر دو سال یک بار انتخابات برگزار می‌شود و وقتی صحبت از انتخاب رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا نباشد، کشاندن رای‌دهندگان پای صندوق‌های رای آسان نخواهد بود. بسیج آنها برای رای دادن در دور دوم انتخابات که امر محال به نظر می‌رسد.

ناظران سیاسی می‌گویند در دور دوم انتخابات نامزد حزب دموکرات باید زحمت بیشتری بکشد تا هوادارانش را به رای دادن مجبور کند.

میشل نان، بزرگ‌ شده سفره سیاست

خانم نان فرزند سام نان، سناتور بازنشسته دموکرات از ایالت جورجیاست. پدربزرگش هم زمانی شهردار یکی از شهرهای همین ایالت بوده است.

او از زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه فعالیت‌های اجتماعی داشته است.

سازمان غیردولتی راه انداخته و چنان در کارش پیشرفت داشته که از سوی خانواده بوش هم تقدیر شده و به ریاست مرکزی رسیده که آغازگر آن جورج بوش بوده است.

در سیاست امروز آمریکا که همه از دو دستگی و ارجحیت تمایلات سیاسی به خیر و صلاح مملکت می‌نالند، خانم نان به این گذشته خود و نزدیکی‌اش به خانواده بوش اتکا کرده و خود را سیاستمداری دموکرات اما آماده همکاری با حزب دیگر آمریکا معرفی می‌کند.

میشل نان همچنین سعی می‌کند تا خود را چندان به دولت آقای اوباما نزدیک نشان ندهد.

رقیبش او را دست نشانده باراک اوباما می‌خواند و به این ترتیب می‌خواهد خانم نان را در ناکامی‌های دولت شریک کند.

در برخی مسائل اجتماعی هم کارزار رقیب سعی می‌کند خانم نان را لیبرال نشان دهد و این در ایالت جنوبی و محافظه‌کار جورجیا، به ضرر او تمام می‌شود. در مسائلی مانند کنترل بیشتر بر خرید و فروش اسلحه، حق سقط جنین، بیمه همگانی، مهاجرت و ازدواج همجنس‌گرایان.

خانم نان زیر فشار این حملات، سعی می‌کند خود را از نام آقای اوباما دور کند.

وقتی که در یک دیدار انتخاباتی با هوادارنش از او درباره ایران و برنامه هسته‌ای این کشور پرسیدم، خانم نان گفت که به نظرش باید با مذاکره و فشار تحریم‌ها از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کرد. درست شبیه به سیاستی که تا به حال رییس جمهوری آمریکا در پیش گرفته است.

دیوید پردو: مرد تجارت

حق نشر عکس AP
Image caption دیوید پردو چند صاحب چند کمپانی است

همین سوال را در خلال یک کارزار انتخاباتی از دیوید پردو هم پرسیدم. او از آقای اوباما انتقاد کرد که سیاست یکسانی در قبال ایران ندارد و درست زمانی که تحریم‌ها علیه ایران عمل می‌کرد، از اعمال بیشتر تحریم‌ها سر باز زد.

آقای پردو همچنین تاکید کرد که آمریکا باید با اسرائيل همکاری بیشتری بکند تا ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد.

آقای پردو در وبسایت خود بخش قابل ملاحظه‌ای را به ضرورت داشتن روابط بیشتر بین اسرائیل و آمریکا اختصاص داده است.

موضعی که در میان جمهوری‌خواهان چندان نادر نیست.

با این حال آقای پردو خود را به عنوان نامزدی متفاوت معرفی می‌کند. در کارزار انتخاباتی‌اش از میشل نان به عنوان نماینده آقای اوباما نام می‌برد اما خود را نماینده مردم می‌خواند.

او تاجر است و زمانی مدیرعامل شرکت تولید کننده کفش‌های ورزشی «ریباک» بوده است.

آقای پردو از سوی رقیبش متهم می‌شود که در کار تجارت برای کاستن از قیمت تولید، کارخانه‌ها را به کشورهایی برده که نیروی کار ارزان‌تری دارد.

او با صدای بلند می‌گوید که مخالف طرح بیمه همگانی است که باراک اوباما مبتکر آن بوده است و می‌خواهد در صورتی که در سنای آمریکا اکثریت را به دست گرفتند با همکاران جمهوری‌خواهش این قانون را براندازند.

هرچند این تصمیم ممکن است طرفداران کم درآمدش را ناامید کند اما او سعی کرده با ترسیم چهره کسی که بلد است شغل ایجاد کند، این قشر از جامعه را با خود همراه کند.

هرچند وضع بیکاری به صورت کلی در جورجیا از میانگین کل آمریکا بهتر است اما همچنان چنین نظرهایی در این ایالت خریدار دارد.

آقای پردو فعلا بخت بیشتری برای کسب کرسی سنا دارد و اگر نه در چهارم نوامبر احتمالا در ششم ژانویه باید به دنبال خانه‌ای در واشنگتن هم باشد.

مطالب مرتبط