دیدبان حقوق بشر: اعضای داعش، کودکان کرد کوبانی را شکنجه کرده‌اند

حق نشر عکس AP
Image caption از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه، کودکان این کشور هم توسط دولت بشار اسد و هم توسط نیروهای دولت اسلامی شکنجه شده‌اند

دیدبان حقوق بشر در گزارشی که امروز چهارم نوامبر منتشر شده، گفته است که اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی، کودکان به اسارت گرفته از شهر کوبانی در شمال سوریه را شکنجه کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که این گزارش را بر پایه مصاحبه با کودکانی که در اسارت داعش بودند، تنظیم کرده است.

بیش از ۱۵۰ پسر کرد از شهر کوبانی در اواخر ماه مه سال جاری توسط نیروهای داعش ربوده شدند.

آنها در حین برگشتن از امتحانات مدرسه از شهر حلب بودند که به اسارت نیروهای دولت اسلامی در آمدند.

آلبوم عکس: زندگی زیر سایه جنگ در کوبانی

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که نزدیک به ۵۰ نفر از این افراد توانستند در همان اوائل از اسارت فرار کنند. بقیه این کودکان طی چند مرحله آزاد شدند.

گزارش دیدبان حقوق بشر می‌گوید که از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه، کودکان این کشور هم توسط دولت بشار اسد و هم توسط نیروهای دولت اسلامی شکنجه شده‌اند.

چهار نفر از کودکانی که در اسارت داعش بودند، به دیدبان حقوق بشر گفته‌اند که در شهر منبج در شمال سوریه نگهداری می‌شدند. آنها گفته‌اند که به طور مکرر توسط نیروهای دولت اسلامی آزار و اذیت می‌شدند و با شلنگ و کابل برقی کتک می‌خوردند.

این پسربچه‌ها گفته‌اند که بیشترین حجم آزار و اذیت متوجه اسیرانی بود که عضوی از خانواده آنها عضو یگان‌های محافظ خلق، نیروی مسلح کردهای سوریه بودند.

'آزادی کردهای اسیر'

در همین حال مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید که نیروهای گروه پیکارجوی موسوم به دولت اسلامی، ۹۳ کرد سوریه را که در اختیار داشتند، آزاد کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید این افراد توانسته‌اند از شمال سوریه خارج شده و به کردستان عراق بروند.

داعش نزدیک به صد نفر از کردهای سوریه از شهر کوبانی را متهم کرده بود که از نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک (یگان های محافط خلق) هستند. جنگجویان کرد این گروه در کوبانی و در چند نقطه دیگر در حال جنگ با نیروهای دولت اسلامی هستند.

هنوز مشخص نیست چرا این افراد که از فوریه امسال به اسارت داعش در آمده بودند، آزاد شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این افراد در هنگام اسارت در شهر رقه در سوریه نگهداری می‌شدند که به طور کامل در دست نیروهای داعش است.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه می‌گوید که هنوز نزدیک به هفتاد نفر دیگر در اسارت نیروهای دولت اسلامی هستند.

نیروهای دولت اسلامی بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق را در دست دارند.

مطالب مرتبط