دادگاه به زنان هندی حق چهره‌پردازی بازیگران فیلم را داد

زن چهره‌پرداز هندی
Image caption دادگاه می‌گوید هیچ دلیلی برای جلوگیری از کارکردن یک زن به عنوان چهره‌پرداز نمی‌بیند

دادگاه عالی هند با رای خود یک سنت قدیمی در هند را شکست و تصویب کرد که زنان هم می‌توانند به عنوان چهره‌پرداز در صنعت فیلم‌سازی کار کنند.

در ۵۹ سال گذشته زنان هند در عمل از شغل گریم یا چهره‌پردازی محروم بودند اگرچه اجازه داشتند به عنوان آرایشگر مو کار کنند.

سندیکای چهره‌پردازان و آرایشگران در برابر تغییر این قانون و بکارگرفتن زنان به عنوان چهره‌پرداز به این دلیل که موجب آسیب به امرار معاش مردان می‌شود، مقاومت می‌کرد. ولی اکنون دادگاه رای به غیر قانونی بودن این عمل داده است.

هند یکی از بزرگترین صنایع فیلم‌سازی و ساخت برنامه‌های تلویزیونی سرگرم‌کننده در دنیا را دارد.

۹ زن که می‌گفتند به آنها اجازه داده نشده برای یک شرکت بزرگ بالیوود بعنوان چهره‌پرداز کار کنند، در ژانویه سال ۲۰۱۳ میلادی به دادگاه شکایت کردند.

در حکم دادگاه گفته شده که عدم گزینش زنان برای چهره‌پردازی یک "تبعیض غیرمجاز و ناقض قانون اساسی" بوده است.

قاضی‌ها به روزنامه ایندین اکسپرس گفته‌اند: " ما چطور می‌توانیم به این تبغیض ادامه دهیم؟ ما این اجازه را نخواهیم داد. طبق قانون اساسی ما این ممنوعیت مجاز نیست. چرا فقط یک مرد باید اجازه داشته باشد چهره‌پرداز شود؟ ما هیچ دلیلی برای جلوگیری از چهره‌پرداز شدن یک زن، وقتی او این کار را آموخته، نمی‌بینیم".

حق نشر عکس AP
Image caption در ۵۹ سال گذشته مردان هندی شغل چهره‌پردازی در فیلم را در انحصار خود داشتند

دادگاه به انجمن چهره‌پردازان، طراحان لباس و آرایشگران موی سینما دستور داد فورا به حذف زنان از شغل چهره‌پردازی پایان دهند.

قاضی‌ها گفتند: "ما در سال ۲۰۱۴ هستیم، نه در سال ۱۹۳۵. چنین چیزی حتی نباید یک روز دیگر ادامه پیدا کند".

چارو خورانا، یکی از شاکی‌ها گفت او چهره‌پردازی را در یک مدرسه در کالیفرنیا آموخته اما در بالیوود از انجام شغلش محروم شده است.

خانم خورانا به بی‌بی‌سی گفت: "من در چند فیلم کار کردم اما خیلی سخت بود. سندیکاها قوی هستند و وقتی خبر می‌شوند که زنان در فیلمی به عنوان چهره‌پرداز به کار گرفته شده‌اند، کار فیلم‌سازی را متوقف می‌کنند. تهیه‌کننده‌ هم باید جریمه بپردازد".

او ادامه داد: "خیلی از چهره‌پردازان می‌خواهند در فیلم‌ها همکاری کنند و هنرپیشه‌های زن هم ترجیح می‌دهند و برایشان راحت‌تر است که که چهره‌پرداز آنها زن باشد".

بعضی از زنان چهره‌پرداز هند وقتی کوشیده‌اند در فیلمها کار کنند تهدید شده یا حتی کتک خورده‌اند.

اکثریت زنان هندی که شغل چهره‌پردازی را آموخته‌اند نتوانسته‌اند در رشته خود کار کنند و از شوهای مد یا سالن آرایش عروس سر درآورده‌اند.