تیراندازی به سوی 'عزاداران شیعه' عربستان؛ درگیری مرگبار تازه در شمال ریاض

حق نشر عکس AFP
Image caption شیعیان سعودی دولت این کشور را به تبعیض و نادیده گرفتن حقوق خود متهم می‌کنند

افراد مسلح روز دوشنبه به سوی گروهی از عزاداران شیعه در شرق عربستان آتش گشوده و تعدادی را کشته و چند نفر را زخمی کرده‌اند.

روز سه شنبه، ١٣ آبان (٤ نوامبر)، خبرگزاری رسمی سعودی گزارش کرد که نیم ساعت پیش از نیمه شب گذشته به وقت محلی، "هنگام خروج گروهی از شهروندان از محلی در روستای الدالوة در استان الاحساء، افراد مسلح نقابدار آنان را هدف شلیک اسلحه خودکار و اسلحه کمری قرار دادند که در نتیجه، پنج نفر کشته و نه نفر دیگر زخمی شدند."

خبرگزاری سعودی افزوده است که مهاجمان با اتومبیل از محل گریختند، زخمی‌های این واقعه به بیمارستان انتقال یافتند و پلیس محلی تحقیقاتی را برای شناسایی مهاجمان آغاز کرده است.

این خبرگزاری مشخص نکرده که قربانیان از چه محلی خارج می‌شدند و انگیزه این حمله چه بوده است.

در عین حال، خبرگزاری‌های غربی به نقل از شاهدان واقعه گزارش کرده‌اند که قربانیان از شیعیان ساکن مناطق شرق عربستان بودند و هنگام خروج از محل برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم هدف حمله قرار گرفتند.

اکثر جمعیت عربستان سنی و حکومت نیز در دست مسلمانان وهابی است و اقلیت شیعه که عمدتا در شرق این کشور سکونت دارند، از تبعیض و عدم برخورداری از حقوق مساوی با سایر شهروندان شکایت داشته‌اند.

دست کم ۱۵ نفر در ارتباط با این حمله دستگیر شده اند.

یک ساکن استان شرقی نسیم السعده که حادثه در آن روی داد به آژانس فرانس پرس گفت: "خیلی غیرمنتظره است چون اولین بار است چنین اتفاقی می افتد. ما شوکه شده ایم."

شورای عالی روحانیون سنی عربستان این حمله را محکوم کرد و گفت: "دشمنان مذهب و سرزمین ما می خواهند به اتحاد و ثبات ما حمله کنند."

روز سه شنبه هم یک درگیری در شمال ریاض میان پلیس و افرادی که گمان می رود در حمله دوشنبه دست داشتند روی داد.

در این درگیری دو پیکارجوی مظنون و دو مامور پلیس سعودی در بوریده در شمال ریاض کشته شده اند.

جزییات کمی از این درگیری وجود دارد. خبرگزاری سعودی می نویسد که دو مامور امنیتی هم زخمی شده اند.

وزارت کشور گفت که درگیری زمانی شروع شد که ماموران سعی کردند افراد مظنون مرتبط به حمله دوشنبه را دستگیر کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption صدور حکم اعدام برای روحانی شیعه سعودی اعتراضاتی را در پی آورد

در سال‌های اخیر، گزارش‌هایی از اعتراض شیعیان در مناطق شرقی عربستان انتشار یافته که گاه به درگیری خشونت آمیز با نیروهای امنیتی منجر شده است. روحانیون شیعه در برخی موارد رهبری این اعتراضات را در دست گرفته‌اند.

در ماه فوریه سال ٢٠١١، شیعیان شرق عربستان دست به تظاهرات اعتراضی زدند که به خصوص پس از حمایت ارتش سعودی از اقدامات دولت بحرین علیه معترضان شیعه در آن کشور، این اعتراضات شدت بیشتری گرفت.

درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی تلفاتی هم برجای گذاشته است.

بعضی مقامات سعودی این اعتراضات را ناشی از تحریک خارجی دانسته و به خصوص حکومت روحانیون شیعه در ایران را حامی مخالفان شیعه خود قلمداد کرده‌اند و متقابلا، جمهوری اسلامی را به نادیده گرفتن حقوق اقلیت سنی در ایران متهم ساخته‌اند. مقامات جمهوری اسلامی نیز گاه فعالان سنی مخالف را "وهابی" معرفی می‌کنند.

ماه گذشته، دادگاهی در عربستان سعودی یک روحانی شیعه به نام نمر باقر النمر را به اتهام داشتن عقاید انحرافی، توطئه علیه امنیت کشور، حمایت از اقدامات تروریستی، داشتن اسلحه و مواردی دیگر به اعدام محکوم کرد هر چند به او اجازه فرجام‌خواهی از این حکم را داد. صدور این حکم با اعتراض شدید دولت ایران مواجه شد که هشدار داد اعدام این فرد باعث تشدید خشونت و بحران می‌شود.

مطالب مرتبط