آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ نبرد بر سر سنا

حق نشر عکس EPA
Image caption جمهوری‌خواهان برای کسب اکثریت سنا به شش کرسی نیاز دارند

رای‌دهندگان آمریکایی امروز سه‌شنبه ۴ نوامبر در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، متشکل از سنا و مجلس نمایندگان، به پای صندوق‌های رای می‌روند.

مهم‌ترین رقابت در این رای‌گیری بر سر اکثریت سناست که در حال حاضر در اختیار دموکرات‌هاست.

جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارد، برای کسب قدرت در سنا تنها به شش کرسی نیاز دارد.

دموکرات‌ها در حالی برای حفظ قدرت در سنا تلاش می‌کنند که محبوبیت باراک اوباما رئیس جمهور دموکرات آمریکا با رسیدن به حدود ۴۰ درصد، به پایین‌ترین سطح خود از ابتدای ریاست جمهوری‌ او رسیده است.

رفراندومی برای اوباما

بسیاری از تحلیلگران که این انتخابات را رفراندومی برای مقبولیت آقای اوباما می‌دانند، پیش‌بینی کرده‌اند که با وجود بهبود نسبی وضع اقتصادی، جمهوری‌خواهان در این انتخابات پیروز شوند.

مشارکت در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا - که به دلیل برگزاری میان دو انتخابات ریاست‌جمهوری این نام را گرفته - معمولا کم است و نتیجه آن غالبا به نفع حزبی که در قدرت نیست تمام می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption محبوبیت باراک اوباما به پایین‌ترین حد رسیده است

در این انتخابات حدود یک سوم از ۱۰۰ کرسی‌ سنا، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، ۳۶ فرمانداری از ۵۰ ایالت آمریکا و بسیاری از پست‌های ایالتی و محلی به رای گذاشته می‌شود.

انتظار می‌رود جمهوری‌خواهان هم‌چنان اکثریت را در مجلس نمایندگان حفظ کنند. پیروزی احتمالی آنها در سنا این قدرت را به جمهوری‌خواهان خواهد داد که در دو سال باقی‌مانده از ریاست جمهوری آقای اوباما، مانعی جدی برای سیاست‌های او ایجاد کنند.

انتظار می‌رود شش ایالت‌ کارولینای شمالی، آرکانزاس، کلرادو، جورجیا، آیوا و کانزاس شاهد نزدیک‌ترین رقابت در انتخابات سنا باشند.

در این انتخابات هیچ موضوع مشخص و واحدی در مبارزات انتخاباتی مورد توجه نبود، بلکه مجموعه‌ای از مسائل مانند وضعیت اقتصادی، محیط زیست، مهاجرت، سیاست خارجی، سقط جنین و سیستم درمانی مطرح شد.

مطالب مرتبط