راننده ای در بیت‌المقدس به عابران کوبید و یک پلیس را کشت

ساعاتی پس از درگیری در مسجد الاقصی، یک راننده فلسطینی اتومبیل خود را در بیت المقدس شرقی به جمعیتی از عابران پیاده کوبیده و یک مامور پلیس را کشته است.

حدود دوازده نفر در این حادثه زخمی شدند و راننده این اتومبیل به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

ژیدان اسد، ۳۸ ساله، سربازرس پلیس در حمله چهارشنبه کشته شد. به گفته پلیس ابراهیم عکازی راننده اتومبیل اهل اردوگاه پناهندگان شوعفات در شرق شهر بود.

حماس مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و از آقای عکازی به عنوان "قهرمان" نام برده است. نخست وزیر اسرائیل گفت که این حمله نتیجه "تحریک" از سوی مقام های فلسطینی و حماس است.

دو هفته قبل یک حمله مشابه با اتومبیل توسط یک مرد فلسطینی انجام شده بود که در آن یک زن و یک نوزاد کشته شدند.

این رویداد چند ساعت پس از درگیری معترضان فلسطینی با پلیس اسرائیل در اطراف مسجد الاقصی روی داد.

درگیری در اطراف مسجد الاقصی

پلیس اسرائیل روز چهارشنبه، پنجم نوامبر با تظاهرکنندگان فلسطینی در اطراف مسجد الاقصی درگیر شد.

ده‌ها معترض که صورت‌ خود را پوشانده بودند، به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کردند که این نیروها وارد محوطه اطراف مسجد شده و آنها را به عقب راندند.

این محوطه مورد احترام مسلمانان و یهودیان است. مسلمانان آن را سومین مکان مقدس خود پس از مکه و مدینه می‌دانند و یهودیان نیز این محوطه را کوه معبد می‌خوانند و می‌گویند که دو معبد یهودی پیش از این در این محوطه برقرار بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تنش در بیت‌المقدس طی هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته و بارها درگیری‌هایی میان معترضان فلسطینی و پلیس اسرائیل روی داده است

تصاویر تلویزیونی خبرگزاری رویترز چند پلیس مرزی اسرائیل را در محوطه مسجد الاقصی در حال دویدن نشان می‌دهد در حالی که گروهی از زائران یهودی و گردشگران خارجی بیرون محوطه در انتظار ورود به آن هستند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این درگیری‌ها بلافاصله به خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف بخش قدیمی شهر کشیده شد.

گزارش شده که در نزدیکی دروازه اسباط، یکی از دروازه‌های ورودی به بیت‌المقدس شرقی، پلیس به سوی تظاهرکنندگان معترض فلسطینی گاز اشک‌آور شلیک کرد.

تنش در بیت‌المقدس طی هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته و درگیری‌هایی از این دست بارها میان معترضان فلسطینی و پلیس اسرائیل روی داده است.

تیراندازی به سوی یک فعال سرشناس افراطی یهودی از جمله عوامل افزایش تنش‌هاست.

خاخام یهودا گلیک از جمله افرادی است که می‌گوید یهودیان باید حق عبادت در محوطه مسجد الاقصی را داشته باشند. یهودیان در حال حاضر چنین امکانی را ندارند.

فلسطینی‌ها همچنین به گسترش شهرک‌های یهودی نشین در این منطقه و افزایش ساخت و سازها در بیت‌المقدس شرقی معترض هستند.

تعیین وضعیت بیت‌المقدس یکی از موانع اصلی در روند صلح خاورمیانه است.

فلسطینیان خواهان تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت‌المقدس شرقی هستند.

بخش شرقی بیت المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد. دولت اسرائيل در سال ۱۹۸۱ بيت‌المقدس شرقی را ضمیمه خاک خود کرد، اما جامعه جهانی این امر را به رسمیت نشناخته است.

در سال ۱۹۹۶ تلاش برای باز کردن تونلی در کنار محوطه حرم مسجد الاقصی منجر به درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها شد که در نتیجه آن ۸۰ نفر کشته شدند.

در سال ۲۰۰۰ میلادی نیز پس از آنکه آریل شارون، رهبر وقت حزب مخالف لیکود وارد این محوطه شد، انتفاضه دوم فلسطینی‌ها شروع شد.

مطالب مرتبط