توافق در بورکینا فاسو بر سر دولت انتقالی

حق نشر عکس AFP
Image caption سرهنگ ایزاک زیدا که قدرت را به دست گرفته قول داده قدرت را به غیرنظامیان واگذارد

احزاب سیاسی بورکینافاسو توافق کرده اند که دوره گذار سیاسی در این کشور ظرف یک سال انجام شود و انتخابات در ماه نوامبر ۲۰۱۵ برگزار شود.

اما مذاکرات بر سر بحران سیاسی در اوگادوگو، پایتخت، بدون توافق بر سر اینکه چه کسی باید دولت انتقالی را هدایت کند پایان یافته است.

ارتش از زمان خروج اجباری بلیز کمپاوری رئیس جمهور این کشور از قدرت در هفته گذشته زمام امور را به دست گرفته که باعث اعتراضات گسترده تازه ای شده است.

اتحادیه آفریقا روز دوشنبه دو هفته به ارتش مهلت داد قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند یا با تحریم ها مواجه شود.

سرهنگ ایزاک زیدا که قدرت را به دست گرفته قول داده این ضرب الاجل را رعایت کند. او قبلا نفر دوم در سلسله فرماندهی گارد ریاست جمهوری بود.

'هرج و مرج'

براساس بیانیه ای که پس از نشست چهارشنبه منتشر شد،‌ گروه های جامعه مدنی و روسای قبایل هم در گفتگوهای بحران در این روز حضور داشتند.

رئیس جمهور غنا، نیجریه و سنگال میانجیگری این گفتگوها را به عهده داشتند.

در این بیانیه آمده است همه طرف های مذاکره خواهان تعیین "یک شخصیت برجسته غیرنظامی" برای هدایت دولت انتقالی بودند اما جزییات بیشتری ارائه نشد.

این نشست به خاطر خروج سیاستمداران مخالف به هرج و مرج کشید اما آنها بعدا به جلسه بازگشتند.

رز مری کمپاوری رئیس پارلمان از حزب مخالف به خبرگزاری فرانسه گفت "ما نمی خواهیم با حزب حاکم قبلی گفتگو کنیم. آنها نمایندگان بلیز کمپاوری هستند."

اتحادیه آفریقا یک روز پیشتر گفت که ارتش با به دست گرفتن قدرت پس از کناره گیری بلیز کمپاوری رئیس جمهور این کشور در روز جمعه قانون اساسی را نقض کرده است.

تحریم های اتحادیه آفریقا می تواند شامل تعلیق عضویت بورکینافاسو از این گروه و منع سفر مقام های ارتش باشد. شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا قرار است ظرف دو هفته برای بحث در این باره تشکیل جلسه دهد.

آقای کمپاوری که اکنون به ساحل عاج گریخته ابتدا در کودتایی در سال ۱۹۸۷ به قدرت رسید و بعدا طی چهار دوره انتخابات بحث انگیز زمامتش تمدید شد.

او قصد داشت با تغییر قانون اساسی بار دیگر در انتخابات شرکت کند که اعتراضات عمومی و کناره گیری او را به دنبال داشت.

او به ساحل عاج گریخت و هم اکنون ساکن پایتخت آن کشور است.

فرانسه که قبلا قدرت استعماری در بورکینا فاسو بود اذعان کرده به خروج او کمک کرده است.

رئیس جمهور ساحل عاج می گوید که آقای کمپاوری می تواند در آن کشور بماند چون به آوردن صلح به ساحل عاج در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ۲۰۱۰ کمک کرده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش بورکینا فاسو بر خلاف قانونن اساسی، قدرت سیاسی را در آن کشور مصادره کرده است

مطالب مرتبط