سازمان ملل: برای غلبه بر ابولا امکانات نداریم

حق نشر عکس BBC World Service

تونی بنبوری، رییس دفتر مبارزه با ابولا سازمان ملل متحد در غرب آفریقا گفته است که منابع لازم برای غلبه بر ویروس ابولا را ندارد.

او گفت علی رغم کمکهای قابل توجه کوبا، آمریکا، بریتانیا و چین به کمک بیشتری نیاز است.

کوبا، چین و آمریکا تعدادی پزشک و سرباز به منطقه فرستاده اند و بریتانیا هم در سیرا لئون، یکی از کشورهای بحران زده، یک مرکز نگهداری و مراقبت از بیماران مبتلا به ویروس ابولا تاسیس کرده است.

سازمان ملل امیدوار است تا پایان ماه آینده میلادی (ماه دسامبر)، منطقه غرب آفریقا به ظرفیت ۷۰ درصد تختهای بیمارستانی مورد نیاز برسد و ۷۰ درصد موارد تدفین اجساد را هم به نحو بهداشتی و بی خطر انجام دهد.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، تعداد افراد مبتلا به ویروس ابولا ۱۳۰۴۲ نفر است و مرگهای قطعی ناشی از آن تا کنون ۴۸۱۸ نفر بوده است. اما آمار غیر رسمی به مراتب بیشتر از این تعداد است.

تمامی موارد مرگ در اثر این ویروس به استثنای ۲۷ مورد در سه کشور گینه، سیرا لئون و لیبریا بوده اند.

دفتر مبارزه با ابولا سازمان ملل متحد در کشور غنا در غرب آفریقا واقع است، کشوری که تا کنون از ویریوس ابولا در امان بوده است.

آقای بنبوری گفته است با این که سرعت گسترش ابتلا به ابولا در مانروویا، پایتخت لیبریا کاهش یافته است، اما این ویروس در سایر مناطق آن کشور و همچنین در گینه و سیرا لئون به سرعت در حال شیوع است.

رهبران کشورهای غرب آفریقا برای مذاکره در خصوص نوع واکنش منطقه به بحران ابولا امروز در غنا دیدار می کنند.