رهبران جمهوریخواه و دموکرات آمریکا وعده همکاری داده‌اند

حق نشر عکس
Image caption میچ مک‌کانل، رهبر فعلی اقلیت جمهوریخواه در سنا، با پیروزی قاطع حزب خود در انتخابات کنگره رییس مجلس سنا خواهد شد.

میچ مک‌کانل، سیاستمدار جمهوریخواه که رییس جدید سنای آمریکا خواهد شد، و باراک اوباما، رییس جمهور دموکرات، هر دو گفته اند که به بن بست سیاسی آن کشور پایان خواهند داد.

حزب جمهوریخواه در انتخابات میان‌دوره ای مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا اکثریت کرسیهای هر دو مجلس قوه مقننه (کنگره) را به دست آورده و عملا کنترل کنگره را در اختیار دارد.

آقای مک‌کانل گفته است مجلس سنا را احیا خواهد کرد تا قانونگذاری مجددا رونق بگیرد.

او گفت سنا در چند سال گذشته هیچ کار مثبتی انجام نداده است و هدف جمهوریخواهان اینک آغاز کار و بازگشت سنا به قانونگذاری است.

باراک اوباما نیز گفته است که علاقمند به همکاری با کنگره است تا دو سال باقی مانده از دوره ریاست جمهوری او حتی المقدور سازنده باشند.

او گفت صدای همه آمریکایی هایی را که به تغییر رای داده اند شنیده است و به عنوان رییس جمهور وظیفه دارد که رابطه دستگاههای قانونگذاری و اجرایی آمریکا را بهبود ببخشد.

"ما حتما می توانیم راههایی برای همکاری پیدا کنیم. وقت آن رسیده که به امور مهم بپردازیم."

قرار است رهبران احزاب دموکرات و جمهوریخواه روز جمعه (فردا) در کاخ سفید دیدار کنند.

آقای مک‌کانل همچنین گفته است با رییس جمهور در زمینه های اصلاحات نظام مالیاتی و موافقتنامه های تجاری همکاری خواهد کرد.

او گفت وجود نظام دو حزبی در آمریکا به این معنا نیست که دو طرف باید در "درگیری دائمی" به سر ببرند.

حزب جمهوریخواه آمریکا در رقابت برای کرسی‌های مجلس سنا توانست در ایالت‌های آرکانسو، کلرادو، آیوا، مونتانا، کارولینای شمالی، داکوتای جنوبی و ویرجینای غربی به پیروزی برسد و کنترل مجلس سنا را از دست دموکرات‌ها خارج کند.

جمهوریخواهان اکنون ٥٢ کرسی از ١٠٠ کرسی سنا را در دست دارند و انتظار می رود که پیش از پایان شمارش همه آرا، حد اقل یک کرسی دیگر را هم کسب کنند.

اکثریت مجلس نمایندگان از پیش در دست حزب جمهوریخواه بوده است.