مقامات چینی و تجارت 'غیرقانونی' عاج تانزانیا

حق نشر عکس
Image caption فعالان زیست محیطی می گویند افزایش تقاضا برای عاج فیل موجب افزایش شکار غیرقانونی فیل در آفریقا و قاچاق عاج شده است

یک گروه فعال زیست محیطی می گوید مقامات چینی همراه شی‌ جین‌پینگ، رئیس جمهوری این کشور، به هنگام سفر به تانزانیا به صورت غیر قانونی عاج خریده‌اند.

آژانس تحقیقات زیست محیطی در گزارش خود از دو بازرگان نقل قول کرده که گفته اند رسیدن این هیئت به تانزانیا در سال ۲۰۱۳ موجب افزایش تقاضا برا ی عاج در بازار شده است.

این گزارش می افزاید مقدار زیاد خرید عاج توسط این هیئت قیمت عاج را بالا برده است.

فعالان حفظ طبیعت می گویند تقاضا برای عاج، که گفته می شود چین بزرگترین بازار آن است، شکار غیرقانونی در آفریقارا دامن زده است.

چین این ادعاها را رد کرده است. مقامات چینی می گویند که این کشور همواره با شکار غیرقانونی مخالف بوده است.

خبرگزاری آسوسیتد پرس به نقل از هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین گزارش کرده که "این گزارش بی اساس است و تاسف شدید خود را در این باره ابراز می کنیم."

خبرنگاران می‌گویند استفاده عاج در محصولات صنایع دستی و هنر حجاری در چین به عنوان نشانه و جایگاه اجتماعی افراد شناخته می شود.

در سالهای اخیر شکار غیر قانونی در سراسر جنوب صحرای آفریقا افزایش یافته است، که از جمله گروه های تبهکار برای به دست آوردن عاج، فیل ها را شکار می‌کنند.

آژانس تحقیقات زیست محیطی به سخنان یک تاجر در دارالسلام، بندر عمده تانزانیا، به نام سلیمان مچیوا استناد کرده که با افرادی که تحقیقات پنهانی انجام می‌دادند، ملاقات کرده است.

او گفته است زمانی که هیئت دولت و بازگانان چینی وارد تانزانیا شدند در طول سفر آنها قیمت عاج در بازار محلی دو برابر بالا رفت و به ۷۰۰ دلار در هر کیلو رسید.

در گزارش آمده است: "آنها (هیئت) با استفاده از فرصت مقدار زیادی عاج خریدند و همین نکته باعث صعود قیمت عاج در بازار شد."

محققان می گویند چینی ها ممکن است از عدم کنترل مرزی برای هیئت های دیپلماتیک استفاده کرده باشند.

گزارش می افزاید: "دو تاجر ادعا کرده اند که قبل از سفر هیئت رسمی خریداران چینی به خریداری هزاران کیلو عاج اقدام کردند و بعدا از طریق بسته های دیپلماتیک آن را توسط هواپیمای رئیس جمهوری به چین فرستاده‌اند."

این نخستین سفر خارجی شی‌ جین‌پینگ به عنوان رهبر دولت به این منطقه بود.

تاجران به این گروه گفته اند خرید عاج به شیوه مشابه در سفر قبلی هو جین تاو، رئیس جمهور پیشین چین صورت گرفته بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption اوایل امسال چین برای نخستین باز مقدار زیاد عاج فیل مصادره شده را نابود کرد

فروش عاج در سال ۱۹۸۹ توسط کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر (CITES) ممنوع شد. چین و تانزانیا این سند را امضا کرده‌اند.

چین حدود ۱۵۰ مغازه عاج قانونی دارد که دولت به آنها مجوز داده است. آنها تنها مکان مجاز فروش عاج به خریداران هستند.

اوایل امسال چین برای نخستین بار مقدار زیادی عاج مصادره شده را نابود کرد، که از سوی فعالان حفظ طبیعت به عنوان یک نقطه عطف مورد استقبال قرار گرفت.

در این اقدام بیش از شش تن محصولات کنده کاری، زیور آلات و دندان فیل کشف و ضبط شده در طول سالها نابود شد.

با این وجود مقامات هشدار می دهند که تقاضا برای عاج در سراسر آسیا باعث شده هزاران فیل در آفریقا کشته شوند.