درگیری‌های تازه تظاهرکنندگان و پلیس در هنگ‌کنگ

حق نشر عکس f

تظاهرکنندگان در هنگ کنگ پس از دو هفته آرامش نسبی، مجددا با پلیس درگیر شدند.

درگیری هنگامی آغاز شد که ده ها تن از هواداران دموکراسی در حالیکه صورت خود را با ماسک‌های گای فوکس (که در سراسر دنیا به نمادی برای اعتراض‌های مدنی و ضد سرمایه‌داری تبدیل شده است) پوشانده بودند، در محله منگ گنگ دست به تظاهرات زدند.

فعالان سیاسی به برنامه دولت چین برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات رهبری هنگ کنگ در سال ۲۰۱۷ معترض و خواهان برگزاری انتخاباتی کاملا آزاد هستند.

یکی از مشاوران ارشد دولت هنگ کنگ پیشنهاد کرده است تا به دانشجویان فعالی که خواهان مذاکره مستقیم با پکن هستند، اجازه مشارکت در روند تایید صلاحیت نامزدها داده شود.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی، این درگیری در ساعات پس از نیمه شب پنجشنبه به وقت محلی رخ داد و منجر به بازداشت سه نفر شده است.

گفته می‌شود تظاهرکنندگان که در یکی از پیاده روهای محله منگ کنگ تجمع کرده بودند، تلاش می کردند نیروی پلیس را به عقب هل بدهند.

پیش از وقوع درگیری جمعیت زیادی از مردم با ماسک‌های گای فوکس، که در سراسر دنیا به نمادی برای اعتراض‌های مدنی و ضد سرمایه‌داری تبدیل شده است، در دو ناحیه شهر، آدمیرالتی و منگ کنگ تجمع کرده و با شعارهایی خواستار "حق رای واقعی" شده بودند.

این اعتراض‌ها از اواخر سپتامبر (اوایل مهر) شروع شد. معترضان خواهان دموکراسی کامل برای سرزمین هنگ‌کنگ هستند اما چین می‌خواهد تصمیم‌گیری در مورد تایید صلاحیت نامزدهای اولین انتخابات مستقل هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۷ و اینکه چه کسی در این انتخابات شرکت کند، همچنان بر عهده خود چین باشد.

بر این اساس، رای‌دهندگان تنها می‌توانند کاندیداهای مورد نظر خود را از فهرستی که قبلا تایید شده، انتخاب کنند.

هنگ‌کنگ شهری جزیره‌ای در چین است که تا سال ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود.

هنگ‌کنگ از دهه ۱۸۴۰ تحت حاکمیت بریتانیا بود اما در سال ۱۸۹۸، دولت‌های بریتانیا و چین معاهده‌ای را امضا کردند که براساس آن، هنگ‌کنگ به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار بریتانیا قرار گرفت.

بریتانیا در سال ۱۹۹۷، هنگ‌کنگ را با فرمول "یک کشور، دو نظام" به چین برگرداند.

بر این اساس، مردم هنگ‌کنگ از آزادی بیان و حق اعتراض برخوردارند، حقوقی که مردم سرزمین اصلی چین از آن محرومند.

بریتانیا و چین پیشتر در سال ۱۹۸۴ توافق کرده بودند که هنگ‌کنگ تا سال ۲۰۴۷ ، به جز در امور خارجی و دفاعی دارای سطح خودمختاری بالایی باشد.

اما چین در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد که تغییراتی در قوانین انتخاباتی هنگ‌کنگ اعمال خواهد شد.