شبه‌نظامیان افراطی 'با کشتی‌های سیاحتی از اروپا به خاورمیانه می‌روند'‏

حق نشر عکس AP
Image caption ساحل بسفر در استانبول؛ ترکیه گذرگاه اصلی افرادی شده است که می‌خواهند از اروپا به گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و سوریه بپیوندند

سازمان پلیس بین‌الملل می‌گوید برخی کسانی که از اروپا به شبه‌نظامیان افراط‌گرای اسلامی پیوسته‌اند، خود را با کشتی‌های سیاحتی به خاورمیانه رسانده‌اند.

اینترپل می‌گوید این افراد که به گروه‌های مسلح در عراق و سوریه پیوسته‌اند، با کشتی‌های سیاحتی به ترکیه رفته‌اند و از آن‌جا راهی جبهه‌های درگیری شده‌اند.

بر همین اساس، این سازمان بین‌المللی خواسته است برای پیش‌گیری از مشکلات بیشتر، همان بازرسی‌هایی که برای مسافران خطوط هوایی صورت می‌گیرد، برای مسافران کشتی‌های سیاحتی هم اجرا شود.

پلیس بین‌الملل درباره شمار شبه‌نظامیان که از این مسیرهای دریایی خود را به گروه‌های افراطی رسانده‌اند، جزئیاتی نداده است.

رونالد نوبل، رئیس اینترپل که به‌زودی سمت خود را ترک می‌کند، در موناکو گفت که کشورها باید بیش از پیش مسیرهای سیاحتی دریایی را کنترل کنند.

مقام‌های ترکیه می‌گویند در ماه‌های اخیر صدها مسافر هوایی و زمینی را بازداشت کرده‌اند و به کشورهایشان عودت داده‌اند؛ افرادی که گمان برده می‌شده است تلاش دارند به شبه‌نظامیان افراطی در منطقه بپیوندند.

به سوی ازمیت

حق نشر عکس AP
Image caption سازمان ملل می‌گوید ۱۵ هزار نیروی شبه‌نظامی خارجی عضو داعش اند که از ۸۰ کشور فعال در مبارزه علیه این گروه آمده‌اند

پیر سن‌هیلر، مدیر مبارزه با تروریسم در اینترپل، گفته است که بازرسی‌های هوایی و زمینی، افراد علاقه‌مند به پیوستن به شبه‌نظامیان را وا داشته است که به مسیرهای دیگری رو آورند تا از بازداشت‌شدن دور بمانند.

او گفته است ایستگاه‌های پیاپی کشتی‌های سیاحتی در طول مسیر، به این افراد فرصت می‌دهد بدون آن که سازمان‌های امنیتی رد آنها را بگیرند، از کشتی‌ها پیاده شوند و راهشان را به سوی سوریه و عراق در پیش بگیرند.

به گفته آقای سن‌هیلر، اغلب این افراد و به‌ویژه آنها که از اروپا می‌آیند به شهر ساحلی ازمیت در ترکیه می‌روند.

مقام‌های اینترپل می‌گویند استفاده شبه‌نظامیان از کشتی‌های سیاحتی فقط در "سه چهار ماه گذشته" شکل گرفته است.

یکی از گزارش‌های اخیر سازمان ملل متحد برآورد کرده است که در عراق و سوریه، دست‌کم ۱۵ هزار نیروی شبه‌نظامی خارجی حضور دارند که از ۸۰ کشور فعال در مبارزه علیه داعش آمده‌اند.

مدیر مبارزه با تروریسم در اینترپل می‌گوید برای جلوگیری از سفر این افراد و شناسایی آنها، کشورهای منطقه باید بیش از این اطلاعاتشان را با سازمان‌های امنیتی هم‌دیگر به اشتراک بگذارند.

مطالب مرتبط