آمریکا نظامیان بیشتری به عراق می‌فرستد

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای آمریکایی قرار است خودشان درگیر نشوند و به آموزش و مشاوره به ارتش عراق بپردازند

آمریکا اعلام کرده است که برای تقویت توان نظامیان عراق در مقابله با شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یک هزار و ۵۰۰ سرباز تازه‌نفس به عراق اعزام می‌کند.

با این حال، این نیروها قرار نیست در عملیات زمینی علیه داعش مشارکت داشته باشند و طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا، پشتیبانی، آموزش و ارائه مشاوره به نیروهای عراقی محور اصلی فعالیت‌های این نظامیان خواهد بود.

وزارت دفاع آمریکا اضافه کرده است که دستور باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در این باره، در پی درخواست دولت عراق صادر شده است.

نیروهای داعش کنترل بخش‌های گسترده‌ای از محدوده سرزمینی عراق و سوریه را در اختیار دارند.

طبق بیانیه وزارت دفاع آمریکا، نظامیانی که قرار است به عراق اعزام شوند، چندین مقر را در بخش‌های مختلف عراق ایجاد و ساماندهی خواهند کرد و مسئولیت آموزش ۹ تیپ ارتش عراق و سه تیپ پیشمرگ‌های کرد را به عهده خواهند داشت.

هم‌اکنون صدها نفر از نیروهای آمریکایی نیز برای کمک به ارتش عراق در آن کشور به سر می‌برند.

دولت باراک اوباما همچنین از کنگره آمریکا درخواست کرده است ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای تقویت عملیات نظامی در عراق و سوریه بودجه بدهد.

این تصمیم کاخ سفید ساعاتی پس از نخستین دیدار آقای اوباما با رهبران کنگره پس از انتخابات اخیر اعلام شد. در انتخابات روز سه‌شنبه، جمهوری‌خواهان پیروز شدند و این منتقدان دولت، مجلس سنا را هم در دست گرفتند.

از ماه اوت (حدود سه ماه پیش تا کنون) ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا، بیش از ۴۰۰ حمله هوایی در عراق و افزون بر ۳۰۰ حمله در سوریه علیه مواضع این گروه کرده است.

این حمله‌ها، صدها دستگاه خودروهای گروه داعش و چندین پایگاه آن را از بین برده است اما این گروه افراطی به پیش‌روی‌هایش برای تاسیس یک خلافت اسلامی ادامه داده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی به اقدامات بسیار خشن و بی‌رحمانه شهرت پیدا کرده است؛ از جمله سر بریدن افراد در مقابل دوربین و قتل‌عام قبیله‌های سنی که با دولت عراق همکاری می‌کنند.