یک کماندوی آمریکایی دیگر مدعی شد که بن‌لادن را او کشته است

حق نشر عکس Reuters
Image caption اقامتگاه بن‌لادن در نزدیکی اسلام‌آباد، پس از حمله نیروهای آمریکایی در مه ۲۰۱۱

یک کماندوی آمریکایی مدعی شده که اسامه بن‌لادن با شلیک او کشته شده است. دو سال پیش یک کماندوی دیگر مدعی این موضوع شده بود.

رابرت اونیل، کماندوی سابق که در عملیات کشتن رهبر سابق القاعده در پاکستان حضور داشته، در یک مصاحبه جدید به روزنامه واشنگتن‌پست گفته است با شلیک او بوده که بن‌لادن کشته شده است.

این بر خلاف روایت مت بیسانت است؛ کماندوی دیگری که در این عملیات بود و سال ۲۰۱۲ میلادی در یک کتاب ادعا کرده بود که او بن‌لادن را کشته است.

حق نشر عکس whitehouse
Image caption باراک اوباما به همراه وزیر خارجه وقت و دیگر اعضای گروه امنیت ملی آمریکا در 'اتاق وضعیت' آخرین خبرها را درباره عملیات کشتن بن‌لادن می‌گرفتند - مه ۲۰۱۱

مقام‌های پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اظهارات جدید آقای اونیل را نه رد کرده‌اند و نه تایید.

با توجه به تاریکی و تنگی محل اقامت اسامه بن‌لادن که عملیات در آن انجام شد، برخی از کماندوهای آمریکایی ابراز تردید کرده‌اند که اصلا بشود معلوم کرد گلوله چه کسی رهبر القاعده را کشته است.

بعید است که دولت آمریکا تا سال‌ها از روایت رسمی آن‌چه در حمله به اقامتگاه بن‌لادن رخ داد، پرده بر دارد.

اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده، در مه ۲۰۱۱، اردیبهشت ۱۳۹۰، در حمله کماندوهای آمریکایی به اقامتگاهش در ابیت‌آباد پاکستان کشته شد و جسد او را به دریا انداختند.

او مدعی حمله‌های یازده سپتامبر در آمریکا شده بود.

'تیری که خطا رفت'

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسامه بن‌لادن در یک کنفرانس مطبوعاتی در افغانستان، مه ۱۹۹۸ - او در سال ۲۰۰۴ مسئولیت حمله‌های یازده سپتامبر را به عهده گرفت

آقای اونیل که در سال ۲۰۱۲ بازنشسته شد، قبلا همین ادعا را به طور ناشناس با مجله پرفروش اسکوایر در میان گذاشته بود.

واشنگتن‌پست گزارش داده است که او قرار بود در روزهای آینده هویت خود را فاش کند ولی یک وبسایت در اعتراض به تصمیم او برای علنی‌کردن نام خود، پیش‌دستی کرد و هویت او را فاش کرد.

این کماندوی بازنشسته آمریکایی می‌گوید او و یکی دیگر از اعضای گروه حمله‌کننده که هویتش مخفی نگه داشته شده است، خودشان را به طبقه سوم اقامتگاه بن‌لادن رساندند و او را دیدند که داشت از لای در یک اتاق، به بیرون سرک می‌کشید.

به گفته رابرت اونیل، کماندوی دیگر که همراه او بود ولی نامش فاش نشده، جلوتر و در موقعیت شلیک به بن‌لادن بود و او را هدف گرفت ولی تیرش خطا رفت.

او می‌گوید یک لحظه بعد خودش داخل اتاق شده و با چند شلیک به سر بن‌لادن، رهبر القاعده را کشته است.

'دو داستان متفاوت به دو دلیل متفاوت'

حق نشر عکس NA
Image caption شادی گروه‌هایی از مردم آمریکا در مقابل کاخ سفید پس از اعلام خبر کشته‌شدن بن‌لادن

مت بیسانت در کتاب "روز دشوار" مدعی شده او بوده است که در آن شب جلوتر و در موقعیت شلیک قرار داشته و خودش هم بن‌لادن را کشته است.

این کماندو روز پنج‌شنبه به طور مستقیم ادعای کماندوی مدعی دوم را رد نکرد.

او به شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی در آمریکا گفت: "دو نفر آدم متفاوت دارند به دو دلیل متفاوت، دو داستان متفاوت تعریف می‌کنند."

مت بیسانت گفته است رابرت اونیل "هرچه گفته، گفته است. نمی‌خواهم به روایت او دست بزنم."

آقای بیسانت کتاب دومی در دست انتشار دارد به نام "قهرمان نداریم" درباره دوره خدمتش به عنوان کماندوی آمریکایی.

او قرار بوده است پیش از انتشار کتابش در برنامه معروف و پرسابقه "شصت دقیقه" در تلویزیون آمریکایی سی‌بی‌اس حاضر شود.

در همین حال دولت آمریکا در حال بررسی و بازجویی از مت بیسانت است تا معلوم شود که آیا در کتاب اول خود درباره حمله منتهی به مرگ بن‌لادن، اطلاعات طبقه‌بندی‌شده را فاش کرده است یا نه.

فرماندهان ارشد نیروهای کماندویی ویژه آمریکا هفته پیش در نامه‌ای به همه این نیروها از آنان خواستند که به ضوابط سکوت درباره جزئیات عملیاتی پایبند بمانند و از جمله از جلب توجه عمومی بابت این عملیات پرهیز کنند.

آنها در نامه خود نوشته‌اند: "ما در ازای نام و نان و بی‌اعتنا به ارزش‌های اساسی‌مان، خودسری و خودخواهی نشان نمی‌دهیم."

مطالب مرتبط