‏'کاهش چشم‌گیر' سرایت ابولا در لیبریا

حق نشر عکس EPA
Image caption زنی در لیبریا برای محو این بیماری دعا می‌کند - این کشور در یک سال گذشته بیشترین مرگ ناشی از ابولا را داشته است

سازمان خیریه پزشکان بدون مرز تایید کرده که شمار موارد جدید ابتلا به ابولا در لیبریا کاهش چشم‌گیری داشته است. لیبریا یکی از سه کشوری است که این بیماری در آنها شایع شده است.

این سازمان بین‌المللی در عین حال هشدار داده که در گینه و سیرا لئون، دو کشور آفریقایی دیگر دچار این بیماری، ابولا همچنان رو به گسترش است.

سازمان پزشکان بدون مرز که هزاران نفر در این سه کشور غرب آفریقا با آن همکاری می‌کنند، در حال حاضر به عنوان مطلع‌ترین نهاد درباره ابولا شناخته می‌شود.

تا کنون دست‌کم ۱۴ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند که حدود پنج هزار نفر از آنان جان باخته‌اند.

مدیران سازمان پزشکان بدون مرز به بی‌بی‌سی گفته‌اند که کاهش شمار موارد جدید ابتلا در لیبریا، به امدادرسانان مهلت می‌دهد که تلاششان را افزایش دهند.

کریس استوکز، مدیر بخش واکنش به ابولا در این سازمان خیریه، می‌گوید برای مهار این بیماری باید آن را هم‌زمان و به طور موازی در هر سه کشور مبتلای غرب آفریقا متوقف کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دفن جسد یکی از بیمارانی که بر اثر ابتلا به ابولا در گذشته است - سازمان بهداشت جهانی می‌گوید باید مراسم دفن به شیوه ایمن‌تری برگزار شود تا این ویروس مهار شود

نیاز به کمک بیشتر

مارک دویل، خبرنگار بی‌بی‌سی در آکرا پایتخت غنا که گروه هماهنگ‌کننده سازمان ملل درباره ابولا آن‌جا مستقر است، می‌گویند دلیل کاهش سرایت در لیبریا هنوز معلوم نیست.

دولت لیبریا یک برنامه آگاه‌سازی درباره این بیماری اجرا کرده است، بهترین شیوه‌های نظافت را تبلیغ می‌کند و در ساختمان‌های سرتاسر کشور ایستگاه‌های شست‌وشوی دست راه انداخته است.

تونی بانبری، رئیس هیات سازمان ملل که مسئول مبارزه با ابولا است، به بی‌بی‌سی گفته که کمک‌های بیشتری برای مهار این بیماری لازم است.

آمریکا، بریتانیا، چین و دیگر کشورها، کمک‌های عمده‌ای به عملیات مبارزه با ابولا کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید دست‌کم یک‌پنجم موارد ابتلا به ابولا در جریان خاک‌سپاری اتفاق می‌افتد و به همین خاطر یک راهنمای ۱۷ صفحه‌ای درباره شیوه‌های ایمن خاک‌سپاری منتشر کرده است.

از جمله این سازمان از قول یک روحانی مسلمان نوشته است غسل‌دادن جنازه کسی که بر اثر ابولا مرده است، لازم نیست.

مطالب مرتبط