کاروانی نظامی 'از مرز روسیه وارد اوکراین شده است'

حق نشر عکس European Photopress Agency
Image caption بخش قابل توجهی از شهر دونتسک در شرق اوکراین در جریان درگیری‌ها بین ارتش و جدایی‌طلبان تخریب شده است

دولت اوکراین اعلام کرده است که کاروانی متشکل از ۳۲ تانک و ۳۰ کامیون از روسیه وارد منطقه شرقی اوکراین شده است.

یکی از سخنگویان ارتش اوکراین گفت که در چارچوب این کاروان، مهمات و نیروهای نظامی تازه‌نفس به مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان در شرق آن کشور فرستاده شده است.

بی‌بی‌سی نمی‌تواند به طور مستقل چنین گزارشی را تایید کند.

از روز پنجم سپتامبر امسال (نزدیک به دو ماه پیش) آتش‌بسی متزلزل بین دو طرف درگیر در اوکراین برقرار بوده است، هرچند در همین فاصله صدها نفر کشته شده‌اند.

از بیش از هفت ماه پیش تاکنون که جدایی‌طلبان هوادار روسیه کنترل مناطقی از شرق اوکراین را در دست گرفتند و درگیری بین آنها و نیروهای دولتی آغاز شد، بیش از چهار هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

روز جمعه گذشته نیز گزارش‌هایی از آتشبار سنگین در شهر دونتسک -در محدوده‌ای که بیشتر تحت کنترل جدایی‌طلبان است- منتشر شد.

با وجود مخالفت‌های دولت اوکراین و کشورهای غربی، هفته گذشته جدایی‌طلبان در شرق اوکراین انتخابات برگزار کردند که زمینه‌ساز نگرانی‌ها از احتمال شدت گرفتن دوباره درگیری‌های دوطرف بوده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در کیف می‌گوید که اگر خبر ورود کاروانی از روسیه به اوکراین تایید شود، آتش‌بس شکننده‌ای که هم‌اکنون برقرار است، آسیب بیشتری خواهد دید.

ناتو هم در یک بیانیه اعلام کرد که در حال بررسی گزارش‌ها در این باره است و اگر صحت این موضوع تایید شود، "نشانه دیگری خواهد بود از اقدام روسیه در تجاوز به خاک اوکراین و نیز دخالت مستقیم آن کشور در بی‌ثبات کردن اوکراین."