آمریکا: کاروان خودروهای رهبران داعش را بمباران کردیم

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروی هوایی آمریکا عملا هدایت حمله‌ها علیه مواضع داعش را در دست گرفته است

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا تایید کرده است که جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش، کاروانی از ۱۰ خودرو رهبران گروه موسوم به دولت اسلامی را در شمال عراق بمباران کرده‌اند.

بر اساس این اطلاعیه، حمله‌ها شامگاه جمعه، هفتم نوامبر، انجام شده است.

برخی رسانه‌ها از زخمی‌شدن ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه در جریان حمله روز جمعه خبر داده‌اند.

اما آمریکا اعلام کرده که نمی‌تواند تایید کند آیا ابوبکر بغدادی هم در محل حمله حضور داشته است یا نه.

بغدادی که خود را خلیفه "دولت اسلامی" می‌خواند، حدود چهار ماه پیش در انظار عمومی حاضر شد و فیلمی از او در حال سخنرانی در مسجدی تاریخی در موصل منتشر شد.

گزارش‌های متناقض درباره صدمه به 'خلیفه' دولت اسلامی

حق نشر عکس AP
Image caption ابوبکر بغدادی چهار ماه پیش در انظار عمومی ظاهر شد و دیگر دیده نشده است

آمریکا می‌گوید محل بمبارانی که معلوم شده در آن رهبران داعش هدف قرار گرفته‌اند، در نزدیکی موصل در شمال عراق بوده است.

اما گزارش‌های قبلی درباره صدمه‌دیدن ابوبکر بغدادی به چند صد کیلومتر آن‌سوتر باز می‌گردد.

پیش از اطلاعیه آمریکا، شبکه خبری العربیه درباره حمله‌ای دیگر در حوالی شهر قائم در نزدیکی مرز شرقی عراق گزارش داده بود و این‌ که خبرهایی از صدمه‌دیدن ابوبکر بغدادی در محل بمباران رسیده است.

شهر قائم، ۲۷۰ کیلومتر از موصل فاصله دارد.

خبرگزاری رویترز هم از قول دو شاهد در محل حادثه گزارش داد که در این بمباران، خانه‌ای هدف قرار گرفت که رهبران ارشد داعش در آن جلسه داشتند.

اهالی منطقه می‌گویند شایعاتی درباره کشته‌شدن رهبر گروه دولت اسلامی و معاونش شنیده‌اند.

به گزارش رویترز از قول شاهدان محلی، نیروهای داعش یک بیمارستان را برای مداوای رهبران زخمی‌شده تخلیه کرده‌اند و با بلندگو در کوچه و خیابان از مردم خواسته‌اند که برای نجات جان زخمی‌ها خون اهدا کنند.

به نظر می‌رسد گروه موسوم به دولت اسلامی هنوز درباره این خبرها واکنشی نشان نداده است.

برخی تحلیلگران می‌گویند کشته‌شدن بغدادی می‌تواند به درگیری‌های داخلی در این گروه شبه‌نظامی درباره رهبر بعدی منجر شود و به این ترتیب داعش را تضعیف کند.

'فشار مداوم و محدودیت فزاینده'

وزارت دفاع آمریکا روز شنبه اعلام کرد که روزهای جمعه و شنبه در مجموع ۱۲ حمله هوایی به مواضع داعش در عراق کرده است.

در حمله‌های مورد اشاره، هم حمله به کاروان ۱۰ خودرو در حوالی موصل آمده است و هم حمله به یک خودرو زرهی و دو ایست بازرسی داعش در نزدیکی شهر قائم.

در اطلاعیه ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا آمده است: "حمله‌های اخیر نشانگر فشاری است که ما همچنان بر شبکه تروریستی داعش وارد می‌کنیم و (نیز نشانگر) محدودیت فزاینده این گروه در آزادی عمل برای مانور نظامی، برقراری ارتباط و فرماندهی است."

حق نشر عکس AP
Image caption تشییع جنازه یک فرمانده عالی‌رتبه پلیس عراق که در حمله انتحاری کشته شد

نیروهای داعش که کنترل بخش‌های گسترده‌ای از محدوده سرزمینی عراق و سوریه را در اختیار دارند، از حدود سه ماه پیش، هدف صدها حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا بوده‌اند.

این حمله‌ها، صدها دستگاه خودروهای گروه داعش و چندین مقر و پایگاه آن را از بین برده است، هرچند گفته می‌شود که تاثیری در کند شدن پیشروی نیروهای آن نداشته است.

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه، هفتم نوامبر، اعلام کرد که برای تقویت توان نظامیان عراق در مقابله با شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ۱۵۰۰ سرباز تازه‌نفس به عراق اعزام می‌کند.

این نیروها پشتیبانی، آموزش و ارائه مشاوره به نیروهای عراقی را به عهده خواهند داشت.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، در واکنش به این تصمیم آمریکا در یک بیانیه تصریح کرد که "این گام کمی دیر برداشته شد، ولی از آن استقبال می‌شود."

موج خون‌ریزی در عراق

در همین حال روز شنبه موجی از انفجار خودروهای بمب‌گذاری‌شده در نقاط مختلف عراق جان ده‌ها نفر را گرفت.

در یک زنجیره انفجار در بغداد، پایتخت عراق، دست‌کم ۳۳ نفر کشته شدند. خون‌بارترین این حمله‌ها در شهر صدر، یک محله شیعه‌نشین رخ داد و بیش از ۱۰ نفر کشته بر جا گذاشت.

روز جمعه هم یک بمب‌گذار انتحاری به کاروانی از نیروهای ارتش عراق در بیجی در شمال کشور حمله کرد. در این جریان، هشت نفر از جمله یک سپهبد پلیس کشته شدند.

تقریبا هر روز چنین انفجارهایی در بغداد صورت می‌گیرند و افزایش اخیر این حمله‌ها که به نظر می‌رسد شیعیان را هدف گرفته، به تنش‌های فرقه‌ای دامن زده است.

مطالب مرتبط