اعتراض‌های خیابانی در پی شلیک پلیس اسرائیل به یک مرد عرب

حق نشر عکس Getty
Image caption پلیس می‌گوید مرد چاقو به دست، جان ماموران را تهدید می‌کرده ولی ظاهرا فیلم منتشرشده نشان می‌دهد که او داشته دور می‌شده است

پلیس اسرائیل می‌گوید درباره شلیک مرگ‌بار به یک مرد عرب اسرائیلی تحقیق می‌کند. با انتشار فیلمی از این واقعه، پرسش‌هایی درباره سیر وقایع به میان آمده است.

پلیس می‌گوید خیر الدین حمدان‌ ۲۲ ساله تلاش داشته است با چاقویی که در دست داشته، به ماموران پلیس حمله کند و آنها که "جانشان در خطر بوده"، این مرد را به رگبار بسته‌اند.

حادثه در شهر عرب‌نشین کفر کنا در شمال اسرائیل رخ داده است.

فیلمی که از این حادثه بیرون آمده، مردی را نشان می‌دهد که به خودرو پلیس مشت می‌کوبد. سپس یک مامور پلیس از خودرو بیرون می‌آید و به مرد که دارد دور می‌شود، شلیک می‌کند.

این واقعه پس از چند هفته ناآرامی به‌خصوص در بیت‌المقدس رخ داده است. فلسطینی‌ها به گسترش شهرک‌سازی یهودیان اعتراض دارند.

آمریکا و جامعه جهانی، این شهرک‌سازی‌ها در اراضی فلسطینی را غیرقانونی می‌دانند.‏

در دو هفته اخیر در دو حمله جداگانه به عابران پیاده در این شهر، چهار نفر کشته شده‌اند. دو نفر حمله‌کننده نیز کشته شده‌اند.

اعتراض‌های خیابانی

حق نشر عکس Getty
Image caption اعتراض فلسطینی‌ها در شرق بیت‌المقدس

وبسایت انگلیسی روزنامه اسرائیلی یدیعوت آهارانوت نوشته است که این حادثه به اعتراضات خیابانی منجر شده است و جوانان لاستیک آتش زده‌اند و خیابان‌ها را بسته‌اند.

مقام‌های رسمی شهر کفر کنا در اعتراض به این واقعه، اعلام اعتصاب عمومی کرده‌اند.

درگیری‌ها در شرق بیت‌المقدس در طول شب ادامه داشته است. جوانان معترض به سوی پلیس ترقه پرت کرده‌اند و پلیس هم با گاز اشک‌آور پاسخ داده است.

وضعیت بیت‌المقدس یکی از موارد عمده محل اختلاف بین طرف اسرائیلی و طرف فلسطینی است.

فلسطینی‌ها می‌خواهند شرق بیت‌المقدس پایتخت کشور آینده‌شان باشد در حالی که اسرائیلی‌ها کل این شهر را به عنوان "پایتخت همیشگی و غیرقابل‌تقسیم" خود می دانند.

اسرائیل، شرق بیت‌المقدس را در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال کرد و در سال ۱۹۸۰ آن را ضمیمه خود اعلام کرد. جامعه جهانی همچنان این اقدام را اشغال می‌داند و به رسمیت نمی‌شناسد.

جزئیات بیشتر

پلیس اسرائیل پیش از بامداد شنبه یکی از بستگان مرد کشته‌شده در کفر کنا را بازداشت کرد.

روزنامه اسرائیلی اورشلیم‌پست نوشته است که طبق بیانیه اولیه پلیس، آقای حمدان چاقو به دست داشته و تلاش کرده به ماموران حمله کند. پلیس برای اخطار یک تیر هوایی در کرده است و بعد "در حالی که جان ماموران پلیس در خطر بود، به مظنون شلیک کردند."

این روزنامه همچنین تصاویری چاپ کرده از آن‌چه فیلمی از این واقعه توصیف کرده است.

در این تصاویر مردی پیداست که دارد به شیشه‌های کناری خودرو می‌کوبد و احتمالا یک شی در دست راست خود دارد.

این مرد سپس به خودرو پلیس پشتی می‌کند و آن‌گاه یک مامور پلیس از خودرو پیاده می‌شود، اسلحه‌اش را بالا می‌آورد و به پشت مرد شلیک می‌کند.

بعد از آن سه مامور دیگر از خودرو پیاده می‌شوند و اسلحه می‌کشند.

اورشلیم‌پست می‌گوید هیچ نشانی از شلیک اخطار نیست.

طبق این گزارش، در نسخه طولانی‌تر این فیلم پیداست که "مرد زخمی هنوز دارد تکان می‌خورد و در همان حال پلیس او را بلند می‌کند و در خودرو گشت می‌گذارد."

این مرد بعدتر در بیمارستانی در شهر الفوله جان داد.

وبسایت یدیعوت آهارانوت از قول خانواده مرد کشته‌شده نوشته است: "فیلم دوربین‌های مداربسته به‌وضوح نشان می‌دهد که هیچ خطری جان ماموران پلیس را تهدید نمی‌کرده است."

آنها همچنین با اشاره به این که فرد دیده‌شده در فیلم دارد از ماموران پلیس دور می‌شود، گفته‌اند که "می‌شد از این حادثه وحشتناک جلوگیری کرد ولی ترجیح دادند که او را به شیوه‌ای بی‌رحمانه بکشند."

مطالب مرتبط