تلاش‌ها برای پیدا کردن بقایای قربانیان هواپیمای مالزی ادامه دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption ۵ تابوت دیگر با بقایای قربانیان هواپیمای مسافربری مالزی از اوکراین به هلند فرستاده شد

برت کوندرز، وزیر امور خارجه هلند گفته است که در مورد ۹ تن از ۲۹۸ قربانی سقوط هواپیمای MH۱۷ در شرق اوکراین هنوز اطلاعی به دست نیامده است.

وی این مطلب را پس از سخنرانی در مراسمی در خارکوف به مناسبت ارسال ۵ تابوت دیگر با بقایای قربانیان این حادثه به هلند توسط هواپیما، بیان داشت.

هواپیمای نوع بوئینگ ۷۷۷ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی که از آمستردام به مقصد کوالا لامپور در حال پرواز بود، در منطقه تحت کنترل شورشیان نزدیک به روسیه در اوکراین سقوط کرد.

اکثر قربانیان این سانحه (۱۹۳ نفر) شهروندان هلند بودند.

هم شورشیان و هم حامیان آنها در روسیه دست داشتن در سقوط هواپیما را رد کرده اند.

در حالی که درگیری ها میان نیروهای دولت اوکراین و شورشیان در منطقه نزدیک به محل سقوط هواپیما ادامه دارد و کارشناسان بین المللی در تلاش برای دسترسی یافتن به این محل هستند.

نگرانی های امنیتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption بازرسان می گویند ممکن است هواپیما هدف موشک زمین به هوا قرار گرفته باشد

آقای کوندرز گفت که کارشناسان "راهی طولانی" را در فرایند شناسایی قربانیان طی کرده اند و برای پیدا کردن بقایای بیشتر قربانیان هر چه در توانشان هست انجام خواهند داد.

خبر گزاری فرانسه سخنان او را گزارش کرده که گفته است: "ما در حال حاضر نمی توانیم با اطمینان بگوییم که چه زمانی بقایای ۹ تن دیگر را پیدا خواهیم کرد و حتی اصلا می توانیم پیدا کنیم یا خیر. اما هر چه از دستمان بیاید در همکاری با مقامات اینجا انجام می دهیم تا این اتفاق بیافتد."

او افزوده است که هنوز کارشناسان امیدوارند بقایای بیشتری از هواپیما را پیدا کنند، اما به دلیل نامشخص بودن وضعیت امنیتی منطقه، روشن نیست چه زمانی این کار ممکن خواهد شد.

تحقیقات اولیه در محل سانحه ماه اوت به دلیل نبردهای شدید در منطقه متوقف شد، اما در ماه سپتامبر پس از امضای موافقتنامه آتش بس میان دولت اوکراین و شورشیان هیئت تحقیق توانست چهار مرتبه از محل حادثه بازدید کند.

در گزارشی که ماه سپتامبر منتشر شد محققان هلندی اعلام کردند که "تعداد زیادی اشیاء با شتاب زیاد از خارج"، به بدنه هواپیمای MH17 اصابت کرده است.

گزارش، تقصیر کسی را در سقوط هواپیما معلوم نکرده است، اما گفته می شود که هواپیما توسط موشک زمین به هوا که پرتاب آن از منطقه تحت کنترل شورشیان نزدیک به روسیه صورت گرفته، ساقط شده است.

مقامات روسی ادعاها مبنی بر دست داشتن این کشور در سقوط هواپیما را رد کرده اند و در مقابل احتمال داده اند که جت های اوکراینی مقصر آن باشند.

مطالب مرتبط