بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد فروریختن دیوار برلین

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آنگلا مرکل با قرار دادن شاخه گلی در بقایای این دیوار یاد افرادی که برای فرار به بخش غربی کشته شدند، گرامی داشت

مراسم بیست و پنجمین سالگرد فروریختن دیوار برلین با حضور شماری از مقامات از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آغاز شده است.

خانم مرکل با قرار دادن شاخه گلی در یکی ازبخش‌های باقیمانده از این دیوار یاد کسانی را که برای فرار به آلمان غربی جان خود را از دست دادند، گرامی داشت.

صدراعظم آلمان که خود در آن سال‌ها در آلمان شرقی زندگی می‌کرد به حاضران در این مراسم گفت که بسیار مهم است تا یاد و خاطره کسانی را که به دلیل وجود این دیوار نه تنها در آلمان بلکه در سراسر اروپای شرقی با مشکلاتی روبرو بودند، گرامی بداریم.

براساس گزارش‌های دریافتی، برگزاری کنسرت‌ها، جشن‌های خیابانی، برپایی نمایشگاهها و همچنین قرار دادن ۸۰۰۰ بالون نورانی در مسیر این دیوار بخشی از مراسمی است که در بیست و پنجمین سالگرد فروریختن این دیوار در آلمان برگزار شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

پنجاه سال پیش در سحرگاه ۱۳ اوت ۱۹۶۱، بنای دیوار برلین شروع شد. دیواری که نزدیک ۳۰ سال نماد "جنگ سرد" بود، فروریختن آن در ۹ نوامبر سال ۱۹۸۹ سمبلی قدرتمند از پایان این دوران بشمار می‌رود.

این دیوار ۱۵۵ کیلومتری به دور سراسر منطقۀ غربی شهر کشیده شد، تا از فرار شهروندان برلین شرقی جلوگیری کند.

عده بیشماری از مردم، از آخرین فرصت استفاده کردند و با به خاطر انداختن جان خود، به غرب گریختند. از آن پس نگهبانان دیوار دستور داشتند به سوی کسانی که به طور غیرمجاز از دیوار عبور می‌کنند، شلیک کنند.

در طول سالیان خون صدها نفر پای دیوار برلین ریخته شد، که ۱۲۵ نفر از آنها جان باختند. گفته می‌شود که ۸۰ درصد قربانیان زیر ۳۰ ساله بودند.

از این دیوار ۱۵۵ کیلومتری در حال حاضر فقط سه کیلومتر از آن باقی مانده است.