عضو بریتانیایی داعش در عراق 'کشته' شد

حق نشر عکس PA
Image caption کبیر احمد پیش‌تر به بی‌بی‌سی گفته بود نامش در 'لیست انتظار' برای حملات انتحاری قرار دارد

گزارش‌ها از مرگ کبیر احمد، شهروند بریتانیا که عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده است حکایت دارند.

گفته می‌شود او در جریان یک حمله انتحاری در بیجی، واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد که به کشته شدن ژنرال عالی‌رتبه پلیس عراق، فیصل مالک زامل منجر شد کشته شده است.

وزارت خارجه بریتانیا، روز یکشنبه، نهم نوامبر، تایید کرده از گزارش‌های مربوط به مرگ کبیر احمد مطلع است.

با وجود این هنوز مرگ وی که در میان شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامب (داعش) به ابو سامی بریتانی هم شهرت داشته، رسما تایید نشده است.

گروه دولت اسلامی نام کبیر احمد را در ارتباط با حملات انتحاری که پیش‌تر در بیجی، واقع در شمال بغداد، شکل گرفت آورده است.

این واقعه، دو روز پیش (جمعه) روی داد و طی آن یک خودروی حامل مواد منفجره به کاروان پلیس که سرهنگ فیصل مالک زامل در راس مقامات آن وجود داشت حمله‌ور شد.

آن روز، این درجه‌دار ارشد پلیس عراق، مشغول بازدید از وضعیت بیجی بود که بر اثر این حمله انتحاری به همراه هفت پلیس دیگر کشته شد. پانزده نفر هم در جریان این انفجار زخمی شدند.

احمد در 'لیست انتظار' بود

شیراز ماهر، از مرکز بین‌المللی مطالعات رادیکالیسم در کینگ کالج لندن، که فعالیت‌های گروه‌های جهادی در شبکه‌های اجتماعی را دنبال می‌کند گفته کبیر احمد ۳۲ سال سن داشته و پدر دو کودک هم بوده است.

آقای ماهر در توییتر شخصی‌اش نوشته "این بمب‌گذار انتحاری بریتانیایی، ابو سامی، ابتدا در سوریه به عضویت گروه جندالشام درآمده بوده و سپس به داعش پیوسته است".

کبیر احمد چندی پیش در گفتگو با برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گفته بود نامش در "لیست انتظار" است. او تصریح کرده بود: "اسم همه ما در لیست است. همه می‌خواهیم بجنگیم."

او در سال ۲۰۱۲ توسط پلیس بریتانیا به جرم اشاعه نفرت علیه دگرباشان جنسی بازداشت شده بود.

وی به پخش اعلامیه‌هایی که در آنها از اعدام همجنس‌گرایان سخن گفته شده بود اقدام کرده و در دفاع از عمل خود گفته بود: "به وظیفه شرعی‌ام عمل کردم".

مطالب مرتبط