اوباما: نبرد با داعش وارد فاز جدید می‌شود

حق نشر عکس CBS
Image caption باراک اوباما گفته اکنون نوبت پیوستن نیروی زمینی به جنگ علیه داعش است

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا همزمان با اعزام یک هزار و ۵۰۰ سرباز به عراق گفته جنگ این کشور و متحدانش علیه شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) وارد فاز جدیدی شده است.

آقای اوباما در گفتگو با شبکه سی.بی.اس آمریکا گفته نیروهای جدید اعزامی قرار نیست مستقیما در جنگ حضور یابند اما در نقش مستشار نظامی نیروهای عراقی را آموزش خواهند داد و سربازان عراقی را آماده رویارویی با داعش خواهند کرد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا طی سه ماه گذشته، از طریق صدها حمله هوایی به سربازان ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد کمک کرده و مواضع داعش را بارها هدف قرار داده است.

همزمان نیروهای عراقی اعلام کرده‌اند که موفق به باز پس‌گیری بخش‌های مهمی از شهر بیجی شده‌اند. بیجی، واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد، بزرگترین پالایشگاه نفت این کشور را در خود جای داده است.

رئیس جمهوری آمریکا در این گفتگوی تلویزیونی تاکید کرده: "نه تنها توانستیم جلوی برتری و پیش‌روی داعش را بگیریم اکنون در وضعیتی قرار داریم که می‌توانیم حملاتی علیه آنها ترتیب دهیم."

آقای اوباما همچنین با دفاع از نقش حملات هوایی این کشور آنها را در متوقف کردن و تضعیف نیروهای داعش موثر دانسته و گفته "اکنون ما به نیروی زمینی نیاز داریم، نیروی زمینی عراق، که بتواند آنها (داعش) را عقب براند."

او در پاسخ به احتمال اعزام نیروهای بیشتر به عراق تاکید کرده که در مقام رئیس کل قوا هیچ‌گاه احتمال اعزام نیروهای نظامی بیشتر را منتفی نخواهد دانست اما با پیوستن نیروهای تازه نفس از سوی کشورهای متحد آمریکا در ائتلاف ضد داعش، نیاز به حضور سربازان آمریکایی کاهش خواهد یافت.

روز گذشته، پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد در پی درخواست دولت عراق، ۱۵۰۰ نیروی جدید برای آموزش و مشورت‌دادن به ارتش عراق به این کشور اعزام می‌کند.

پنتاگون در زمینه وظایف محوله به مستشاران اعزامی گفته آنها قرار است در نقاط مختلف عراق به ۹ لشکر ارتش این کشور و ۴ تیپ پیشمرگه‌های کرد آموزش نظامی دهند.

برای 'خلیفه' دعا کنید

در همین حال، سخنگوی گروه موسوم به دولت اسلامی اعلام کرده ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه از حمله هوایی روز جمعه جان سالم به در برده اما از "پیروان" او خواسته که برای "شفایش دعا" کنند.

ابو محمد عدنانی سخنگوی رسمی داعش متنی را توئیت کرده که ظاهرا، از زخمی شدن ابوبکر بغدادی رهبر گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) حکایت دارد.

این عضو داعش، که نام اصلی‌اش "طه صبحی فلاحه" است، در متن توئیت خود آورده: "آیا می‌پندارید با شهادت خلیفه، خلافت به پایان می رسد؟ به امت اطمینان می‌دهیم که شکر خدا حال امیر این خلافت، ابوبکر بغدادی خوب است. برای شفای عاجل او دعا کنید."

همزمان امروز (شنبه نهم نوامبر) وزارت دفاع عراق اعلام کرد که اخبار مربوط به زخمی شدن رهبر داعش را تایید می‌کند.

با وجود این، کاخ سفید اعلام کرده هنوز نمی‌تواند در مورد زخمی شدن یا مرگ ابوبکر بغدادی اظهار نظر کند و مشغول بررسی صحت و سقم گزارش‌ها در این رابطه است.

حمله‌ای که ظاهرا منجر به کشته و زخمی شدن برخی از رهبران گروه دولت اسلامی از جمله ابوبکر بغدادی شده، روز جمعه صورت گرفت و بنا بر گزارش ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش کاروانی شامل ۱۰ خودروی رهبران داعش در شمال عراق را بمباران کردند.

ابوبکر بغدادی که خود را خلیفه "دولت اسلامی" می‌خواند، حدود چهار ماه پیش در انظار عمومی حاضر شد و فیلمی از او در حال سخنرانی در مسجدی تاریخی در موصل انتشار یافت.

مطالب مرتبط