اختلال در زندگی روزمره در پکن در روزهای برگزاری نشست اپک

حق نشر عکس AP
Image caption تعبیر "اپک آبی" زود میان مردم جا فتاد

به خاطر برگزاری اجلاس سازمان کشورهای همکاری‌های اقتصادی آسیا- اقیانوسیه (اپک) رهبران پکن هر چه در توانشان بوده انجام داده اند تا آسمان پایتخت صاف و بی غبار باشد.

کارخانه ها بسته شده اند. نیمی از اتومبیل ها از حضور در خیابان های شهر منع شده اند. حتی افروختن آتش در بیرون برای تهیه کباب و یا ایجاد دود در مراسم مذهبی برای مردم غیرمجاز شده است.

ساکنان در محاصره قرار گرفته شهر که از همه این آمادگی ها خسته شده اند برگزاری این اجلاس را با تعبیری که خودشان ساخته اند نامگذاری کرده اند: "اپک آبی".

اپک آبی چیزی است زیبا، اما موقت است. شبیه یک سراب.

'ما می توانیم آرامش داشته باشیم'

واقعا این شهروندان پکن هستند که بهای مساعی دولت برای مهندسی آسمان "اپک آبی" را می پردازند.

برای اطمینان از برگزاری بدون دردسر این اجلاس، میلیون ها نفر مجبور شده اند به تعطیلات اجباری بروند. اکثر دفاتر و مدارس درهای خود را به مدت یک هفته بسته اند.

یک دختر نوجوان که در مرکز خریدی بعد از ظهر سرگردان است با لبخند می گوید: "من بسیار خوشحال هستم، ما همه می توانیم استراحت کنیم، ما معمولا خیلی زیاد درس می خوانیم."

اگر دانش آموزان شاد را یک سو بگذاریم اغلب مردم از این تغییرات خسته هستند.

محدودیت های اعمال شده توسط برگزارکنندگان اجلاس عملا بخش هایی از زندگی روزمره مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

هیج کسی طی این مدت نمی تواند املاک بخرد. حتی محبت و عشق وزریدن متوقف شده است، چرا که این هفته شهروندان پکن نمی توانند ازدواجشان را ثبت کنند.

این هفته زمان مناسبی برای مریض شدن هم نیست. در زمان برگزاری نشست اپک بیمارستان ها با بیماران قرار ملاقات نمی گذارند.

حتی تحویل مواد غذایی به تعویق افتاده است.

شیر تازه و غذاهای دریایی نمی تواند به بسیاری از مناطق پکن برسد.

'چه مسخره'

شکایت رایج امروز این است که اقداماتی که دولت برای برگزاری این اجلاس انجام داده، از اندازه خارج بوده است.

یکی از کاربران سایت ویبو که نسخه چینی تویتر است نوشته: "تامین آب ما چهار روز است قطع شده و آنها نمی توانند لوله ها را ترمیم کنند به خاطر این که حفر زمین غبار ایجاد می کند و غبار روی اجلاس اپک تاثیر می گذارد. چه قدر این مسخره است."

کاربری دیگر می نویسد: "اپک روی من اثر گذاشته چرا که همه چیز مربوط به خدمات عمومی متوقف شده است. از جمله حقوق ها. حقوق من دو روز پس از پایان نشست اپک خواهد رسید، به خاطر بسته شدن بانک."

این اجلاس به کسب و کار هم ضربه زده است.

یک مرد محلی که صاحب مرکز ارائه خدمات ماساژ است در حالی که وسایل کارش را مرتب می کند شاکی است. او می گوید: "در طول این مدت مشتریان خیلی کم مراجعه می کنند. این اقدامات ضد آلودگی فقط برای رهبران خارجی روی دست گرفته شده است."

با همه این اوصاف، وعده "آسمان آبی" برای پکن ظاهرا توخالی از آب در آمده است. ساعاتی قبل از برگزاری مراسم افتتاحیه این نشست، سیستم مشاهدات هوای پکن در سفارت آمریکا میزان آلودگی هوای پکن را "ناسالم" توصیف کرد.

مطالب مرتبط