عکس: دست دادن رهبران جهان و چهره‌هایی که سر درون را برملا می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption شینزو آبه نخست وزیر ژاپن (چپ) و شی جین پینگ رییس جمهور چین

چهره رهبران دو کشور چین و ژاپن هنگام دست دادن در حاشیه اجلاس اَپک در پکن، به دلیل منعکس کردن نوعی اکراه توجه رسانه‌های دنیا را به خود جلب کرده است.

دو کشور سالهاست که تنش های فرهنگی و سیاسی-اقتصادی دارند و روابط آنها بر سر مالکیت چند جزیره تیره است.

برخلاف پروتکل اجلاس، آقای شی با تاخیری که داشت نخست وزیر ژاپن را مجبور کرد منتظر او بماند. سپس آقای شی جواب سلام نخست وزیر ژاپن را نداد و با چهره‌ای بی حالت رو به دوربین‌ها کرد. طبیعی است که در چهره نخست وزیر ژاپن هم هیچ ابراز خوشحالی از این دیدار دیده نمی شود.

اما چنین لحظه‌ای برای رهبران دیگر دنیا هم هنگام دست دادن رخ داده است، از جمله برای:

باراک اباما رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

حق نشر عکس Getty

دو رهبر در اجلاس بیست کشور صنعتی که سال گذشته در سن پترزبورگ برگزار شد از چشم در چشم شدن پرهیز کردند. در آن زمان رابطه دو کشور بر سر سوریه و نیز استرداد ادوارد اسنودن تیره بود.

فرانسوا اولاند و حسن روحانی، رئیسان جمهور فرانسه و ایران

حق نشر عکس AFP

تقریبا یک ماه و نیم پیش، روسای جمهور فرانسه و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با هم دیدار کردند، گفته شد نارضایتی رئیس جمهور فرانسه از برنامه هسته ای ایران در چهره او آشکار است، چهره‌ای در تضاد با چهره بشاش و راحت آقای روحانی.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان

حق نشر عکس AFP

آقای پوتین برخلاف دست دادنش با باراک اباما که بدون چشم در چشم شدن اتفاق افتاد، در دیدار با خانم مرکل به تماس چشمی علاقه نشان داد و دو رهبر عمیقا چشم در چشم یکدیگر دوختند، هرچند این نگاه بیشتر شبیه شاخ و شانه کشیدن و قدرت نمایی دو رهبر برای هم بود تا نشانه تبادل دوستی. این دیدار تقریبا پنج ماه پیش در مراسم هفتادمین سال پیاده شدن نیروهای متفقین در نورماندی فرانسه اتفاق افتاد و در آن زمان کشورهایی اروپا به دلیل الحاق کریمه به روسیه روابط تیره ای با روسیه پیدا کرده بودند که همچنان ادامه دارد.

پرنس چارلز، ولیعهد انگلیس و رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه

حق نشر عکس Getty

در سال ۲۰۰۵ پرنس چارلز در مراسم تدفین پاپ ژان پل دوم در واتیکان با رابرت موگابه دست داد که با انتقاد گسترده ای روبرو شد. سفر به اروپا برای آقای موگابه ممنوع بود، اما در این مورد برایش استثنا قائل شدند.

جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا و گوردون براون نخست وزیر سابق بریتانیا

حق نشر عکس AFP

این دیدار در سال ۲۰۰۸ در جریان سفر آقای بوش به اروپا در ایرلند شمالی صورت گرفت، اما اطلاق دست دادن به آنچه دو رهبر انجام دادند کمی سخت است، اشتباه محاسبه یا صمیمیت زیاد؟

شینزو آبه و تونی ابوت نخست وزیران ژاپن و استرالیا

حق نشر عکس Getty Images

البته به این یکی قطعا نمی توان دست دادن گفت اما شاید این راههای ابتکاری بعدا به کار رهبران بیاید تا مجبور به دست دادن با اکره در مقابل دوربین ها نشوند. این عکس در بازدید از معادن غرب استرالیا تابستان امسال گرفته شد و البته رسانه ها هم این عکس گرفتن نامتعارف را مشمول مرحمت خود قرار دادند.