آمریکا رییس جمهوری سابق یمن را تحریم کرد

حق نشر عکس na
Image caption شورای امنیت و وزارت خزانه داری آمریکا می‌گویند علی عبدالله صالح ثبات یمن را تهدید می‌کند

وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه (۱۰ نوامبر - ۱۹ آبان) علی عبدالله صالح، رییس جمهوری سابق یمن، و دو فرمانده نظامی جنبش حوثی را به اتهام برهم زدن ثبات این کشور تحریم کرد.

بنا به بیانیه وزارت خزانه‌داری، "دارایی‌های این افراد در آمریکا توقیف می‌شود و هیچ شهروند آمریکایی حق ندارد با آنها معامله اقتصادی انجام دهد."

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید رییس‌جمهوری سابق یمن به همراه دو فرمانده نظامی حوثی به نام‌های عبدالخالق الحوثی و عبدالله یحیی الحاکم، "تهدیدی برای صلح، امنیت و ثبات یمن هستند."

پیش‌تر در روز جمعه، ۷ نوامبر، شورای امنیت سازمان ملل متحد در اقدامی مشابه این سه نفر را در فهرست تحریم قرار داده و آنها را از انجام هرگونه سفر به خارج از یمن منع کرده بود.

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور مبارزه با فعالیت‌های مالی تروریستی، روز دوشنبه گفت: "دولت آمریکا و جامعه جهانی با همه کسانی که ثبات یمن را تهدید کنند برخورد می‌کند."

وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید آقای صالح از سال ۲۰۱۲ با حمایت از حوثی ها به خشونت‌ها دامن زده و این کشور را بی‌ثبات ساخته است.

در پی ماه‌ها اعتراض عمومی در سال ۲۰۱۱ برای سرنگونی حکومت علی عبدالله صالح، بنا به یک توافق ملی و منطقه‌ای، آقای صالح پذیرفت که اگر تحت تعقیب قضایی قرار نگیرد از قدرت کناره‌گیری کند و ریاست‌جمهوری را به معاون خود عبد ربه منصور هادی بسپارد.

او از آن زمان تاکنون، ریاست حزب کنگره ملی را در دست دارد و در ویلای خود در صنعا زندگی می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حوثی ها و حزب علی عبدالله صالح در واکنش به تحریم‌های اخیر از مشارکت در دولت خالد بحاح، نخست وزیر تازه یمن، صرفنظر کردند

شبه نظامیان حوثی در ماه سپتامبر با هجوم به وزارت خانه ها و ادارات دولتی در صنعا، باعث برکناری دولت شدند و رییس جمهوری این کشور خالد بحاح را مامور تشکیل کابینه‌ای فراگیر کرد.

در پی تحریم علی عبدالله صالح و دو فرمانده حوثی از سوی شورای امنیت، حوثی ها و حزب کنگره ملی از مشارکت در دولت تازه صرف‌نظر کردند.

همچنین در اعتراض به تحریم شورای امنیت، روز جمعه در صنعا، هزاران تن از هواداران علی عبدالله صالح و جنبش حوثی‌ها با برگزاری تظاهراتی خواستار اخراج سفیر آمریکا شدند.

یمن پایگاه اصلی گروه "القاعده در شبه جزیره عربستان" است و این کشور در دوران ریاست جمهوری علی عبدالله صالح یکی از متحدان آمریکا در جنگ علیه تروریسم بود.

از هنگامی که حوثی‌ها بر صنعا تسلط یافته‌اند شبه‌نظامیان این گروه شیعه زیدی در مناطق جنوبی یمن نبردهای شدیدی با نیروهای القاعده داشته‌اند.

مطالب مرتبط