یک رئیس‌جمهوری چپ‌گرا باید در بیمارستان خصوصی معالجه شود؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس‌جمهوری آرژانتین اخیرا برای درمان "تب عفونی" در بیمارستان بستری شد

مساله این است که اگر رهبر و یا رییس حکومت یک کشور بیمار شد باید به بیمارستان دولتی برود و یا به بیمارستان خصوصی ؟

کریستینا فرناندز د کرشنر رییس جمهوری آرژانتین بیمارستان خصوصی را برگزیده است. در کشوری که تقریبا نیمی از جمعیت آن از بیمه خصوصی استفاده می کنند این تصمیم خانم فرناندز شاید تعجب آور نباشد.

خبر بستری شدن او در یک کلینیک خصوصی در شهر بوئنوس آیرس در سطح شبکه های اجتماعی واکنش‌هایی را برانگیخت. این در حالی است که رئیس‌جمهوری چپ‌گرای آرژانتین بارها سیستم خدمات درمانی کشور را ستوده اما تصمیم گرفته سراغ بخش خصوصی برود و این برای اولین بار هم نیست که چنین اتفاقی می‌افتد.

کاربران شبکه های اجتماعی در توییتر نوشتند:" یک بار دیگر او یک کلینیک خصوصی را انتخاب کرد و نه یک بیمارستان دولتی را." این نوشته چندین بار در توییتر بازنشر شد.

در پیام دیگری نیز نوشته شد:" کریستینا کرشنر در بیمارستان بستری شده؟ در کدام بیمارستان دولتی؟"

یک عکس همراه با پیام کوتاهی با مضمون "تفاوت بین کلینیک خصوصی که خانم کرشنر در آن بستری شده با یک بیمارستان دولتی" بیش از هزار بار در شبکه های اجتماعی منتشر و بحث گسترده ای را در این مورد به راه انداخت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تصویری از بیمارستان خصوصی رئیس‌جمهوری آرژانتین و یک بیمارستان دولتی

در این عکس اتاق کلینیک خصوصی که رئیس‌جمهوری آرژانتین در آن بستری شده را می‌شود دید که مانند سوئیت یک هتل پنج ستاره مجلل است و در کنار آن یکی از اطاق های بیمارستان دولتی اوا پرون که اخیرا تعطیل شده است.

کاربری به نام کارل بونیفاتی که این عکس و پیام را منتشر کرد به بی بی سی گفت که بستری شدن در بیمارستان دولتی و بیمارستان خصوصی را تجربه کرده است. به گفته او کلینیک خصوصی که خانم کرشنر در آن بستری شده، واقعا لوکس است اما تجربه او از بیمارستانهای دولتی منفی است. او افزود:"دیوار این بیمارستان ها آنقدر کثیف بود که آدم جرات نمی کرد به آن دست بزند."

برخی از کاربران بخشی از سخنرانی کریستینا فرناندز د کرشنر در دو سال پیش را بازگو کرده اند که در بخشی از آن گفته بود: "وقتی که خود رئیس‌جمهوری کشور هم به بیمارستانهای دولتی برود می توان گفت واقعا یک سیستم خدمات درمانی عمومی وجود دارد."

او با اشاره به بحث های مربوط به خدمات درمانی عمومی در آمریکا در ادامه سخنرانی افزوده بود:" شاید آرژانتین یک کشور توسعه یافته نباشد ولی حداقل این را می فهمیم که بهداشت عمومی یک موضوع مهم حکومتی است."

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم فرناندز از سال ۲۰۰۷ به این سو، رئیس‌جمهوری آرژانتین بوده است

این اولین باری نیست که خانم فرناندز کرشنر در یک کلینیک خصوصی بستری می شود. رییس جمهور ۶۱ ساله آرژانتین اوایل سال جاری به خاطر کمردرد و سیاتیک و در ماه ژوئیه نیز به خاطر درمان عفونت گلو به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه کرد.

او سال گذشته برای جراحی مربوط به خونریزی مغزی و چندی پیش نیز به خاطر تورم روده بزرگ در بیمارستان بستری شد. به گزارش مطبوعات آرژانتین در تمامی این موارد او در بیمارستان‌های خصوصی درمان شده است.

خبرنگار بی بی سی تلاش کرد در این مورد واکنش دفتر ریاست جمهوری و یا وزارت بهداشت آرژانتین را جویا شود ولی هیچ یک از این دو نهاد پاسخ ندادند.

ایگناسیو د لوس ریس از خبرنگاران بی بی سی در بوینس آیرس می گوید که طی چند سال اخیر رسیدگی به بخش بهداشت و درمان آرژانتین یکی از اولویت های رییس جمهور بوده ولی منتقدان می گویند که دولت بودجه این بخش را به شکل ناکارآمدی هزینه کرده است. یکی از مشکلات جدی که باعث شده وضع بهداشت و درمان کشور بهبود پیدا نکند تاخیر طولانی در تکمیل ساختمان هفت بیمارستان جدید است.

مطالب مرتبط