خشم نیجریه از خودداری آمریکا در دادن سلاح برای نبرد با بوکوحرام

حق نشر عکس AP

سفیر نیجریه از دولت آمریکا به خاطر خودداری در فروش سلاح های "مرگبار" به این کشور برای مبارزه با پیکارجویان اسلامگرا انتقاد کرده است.

ادبواله ایبیداپو ادفویه سفیر این کشور در واشنگتن گفت که نیجریه برای وارد کردن یک "ضربه مهلک" به گروه بوکو حرام (آموزش غربی حرام) نیازمند حمایت خارجی است.

او درحالی که اظهار نظر می کرد که خبر می رسد بوکو حرام شهر ماهیا در شمال شرقی نیجریه را گرفته است.

آمریکا قبلا با ذکر کارنامه ضعیف حقوق بشر نیجریه فروش سلاح های سنگین به ارتش این کشور را مردود دانسته است.

در همین حال گودلاک جاناتان رئیس جمهور نیجریه رسما خود را نامزد حزب حاکم دموکراتیک مردمی (پی دی پی) در انتخابات ماه فوریه اعلام کرده است.

او در این مراسم پر زرق و برق در ابوجا، پایتخت، خواستار یک دقیقه سکوت به احترام ۴۶ پسر نوجوانی شد که در حمله انتحاری دوشنبه در مدرسه ای در پوتیسکام در ایالت یوبی کشته شدند. این یکی از سه ایالتی است که به خاطر شورش بوکو حرام در آنها وضعیت اضطراری اعلام شده.

ویل راس خبرنگار بی بی سی در نیجریه می گوید که آن حمله نشانگر عمق بحران فزاینده در شمال شرقی این کشور است.

اما به گفته او به نظر می رسد که سیاستمداران همه احزاب بیشتر بر رسیدن به قدرت در این کشور نفت خیز تمرکز دارند که به نفع بوکو حرام تمام می شود.

'شایعات'

گروه های حقوق بشر سربازان دولت را به ارتکاب فجایع زیادی از جمله شکنجه و اعدام مظنونان متهم کرده اند.

قوانین آمریکا فروش سلاح های مرگبار به کشورهایی که ارتش آنها متهم به نقض فاحش حقوق بشر را ممنوع می کند.

اما آقای ادفویه گفت که این اتهامات بر "حقایق نیمه نصفه"، شایعات و روایات مبالغه آمیز که پیش از انتخابات از سوی مخالفان سیاسی منتشر شده استوار است.

او در شورای روابط خارجی در واشنگتن گفت که دولت آمریکا "تا امروز درخواست نیجریه برای خریداری سلاح هایی که ظرف مدتی کوتاه تروریست ها را به زیر می کشید رد کرده است."

او افزود: "علیرغم حضور آمریکا در نیجریه با فناوری پیشرفته نظامی، ما نمی فهمیم که چرا و چگونه بوکو حرام باید رشد کند و مرگبارتر شود."

او گفت که بوکو حرام برای نیجریه همان حکم گروه دولت اسلامی (داعش) را دارد و تمامیت ارضی این کشور را تهدید می کند.

بوکو حرام اخیرا با تغییر تاکتیک سعی در نگه داشتن مناطقی که اشغال کرده دارد. این گروه تا پیش از این مایل به حمله و گریز بود.

این گروه اکنون شهر ماهیا را اشغال کرده است که شهری کوچک در نزدیکی موبی دومین شهر بزرگ ایالت اداماوا است که این گروه هفته قبل آن را مدینه الاسلام نام گذاری کرد.

این گروه در ماه آوریل سال جاری با ربودن ۲۰۰ دختر دانش آموز باعث برانگیختن خشم جهانی شد.

ابوبکر شیکاو رهبر این گروه ادعای دولت دایر بر آتش بسی که دختران براساس آن بازگردانده خواهند شد را رد کرده و گفته است که دختربچه ها "به اسلام گرویده اند و به خانه شوهر فرستاده شده اند."

بوکو حرام طرفدار تعبیری از اسلام است که شرکت در هرگونه فعالیت سیاسی یا اجتماعی مرتبط با جامعه غربی را برای مسلمانان حرام می‌داند.

اینگونه فعالیت‌ها شامل شرکت در انتخابات، پوشیدن پیراهن و شلوار و تحصیل در مدرسه غیر اسلامی می‌شود.

مطالب مرتبط