آتش سوزی عمدی در مسجد فلسطینی و کنیسه اسرائیلی

حق نشر عکس AFP
Image caption دهدار روستای مغیر شهرک نشینان را مسئول آتش زدن مسجد معرفی کرده است

منابع فلسطینی و اسرائیلی از حمله و آتش‌سوزی عمدی در یک مسجد و یک کنیسه خبر داده‌اند و حزب حاکم فرانسه اعلام کرده که طرح شناسایی کشور فلسطین در مجلس این کشور به رای گذاشته می‌شود.

روز چهارشنبه، ٢١ آبان (١٢ نوامبر)، دهدار یک روستای فلسطینی در کرانه باختری رود اردن گفت که مسجد این روستا دستخوش آتش سوزی شده و این آتش سوزی عمدی بوده است.

دهدار روستای مغیر، واقع در شمال شهر رام‌الله، گفته است که آتش سوزی با تلاش ماموران آتش‌نشانی و کمک اهالی محلی پس از مدتی خاموش شد اما تنها طبقه دوم مسجد سالم مانده است.

وی یهودیان شهرک‌نشین را مسئول آغاز عمدی این آتش سوزی دانسته و یادآور شده است که دو سال پیش، شهرک نشینان به مسجد یک روستای دیگر حمله کردند و علاوه بر این، تخریب خودروها و باغ های زیتون فلسطینیان در این منطقه بدون سابقه نبوده است. او گفته است که "چنین کاری فقط از شهرک‌نشینان بر می‌آید."

همزمان، پلیس اسرائیل گزارش کرده است که شامگاه گذشته، یک بطری آتش‌زا به داخل کنیسه باستانی واقع در شهر شفارام (شفا عمرو) پرتاب شد اما تنها خسارات جزئی به بار آورد. این شهر در شمال اسرائیل واقع است و ساکنان آن را یهودیان و اعراب تشکیل می‌دهند.

حق نشر عکس AFP
Image caption اقدام یهودیان تندرو برای ورود به محوطه حرم الشریف باعث نگرانی فلسطینیان شده است

حملات روز چهارشنبه در حالی گزارش می‌شود که در روزهای اخیر، بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی واقع در کرانه باختری رود اردن دستخوش تنش شدید و درگیری بین فلسطینیان با پلیس اسرائیل و خشونت متقابل فلسطینیان و شهرک‌نشینان این منطقه بوده است.

تنش‌های جاری در پی تلاش گروهی از یهودیان تندرو برای ورود به محوطه مسجدالاقصی در بخش شرقی بیت المقدس (اورشلیم) جهت اجرای مراسم عبادی در کنار اماکن مقدس یهودیان آغاز شد. فلسطینیان نگران آن هستند که این اقدامات ممکن است زمینه‌سازی برای تسلط دولت اسرائیل بر این محوطه باشد که به طور سنتی تحت نظر مسلمانان اداره شده است.

درگیری بین تظاهرکنندگان فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیل و خشونت متقابل یهودیان و فلسطینیان تا کنون تلفاتی به دو طرف وارد کرده است.

شناسایی کشور فلسطین در فرانسه

در خبری دیگر، حزب سوسیالیست حاکم در فرانسه گفته است که موضوع به رسمیت شناختن کشور فلسطین اواخر ماه جاری، در مجمع ملی - مجلس سفلای پارلمان این کشور - به رای گذاشته خواهد شد. این حزب ابراز امیدواری کرده است که چنین اقدامی به پایان دادن به نزاع اسرائیل و فلسطینیان کمک کند.

حق نشر عکس AP
Image caption شرایط کرانه باختری در روزهای اخیر به شدت متشنج بوده است

تصویب این طرح به خودی خود به شناسایی رسمی کشور فلسطین منجر نخواهد شد و بیشتر جنبه نمادین دارد زیرا تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده دولت فرانسه است. با این‌همه، رای مثبت پارلمان آن‌هم با حمایت حزب حاکم، دولت فرانسه را برای اقدام در این زمینه تحت فشار قرار خواهد داد.

به نقل از یک عضو جناح سوسیالیست در مجمع ملی فرانسه گزارش شده است که رای‌گیری در مورد این طرح روز ٢٨ نوامبر صورت خواهد گرفت اما این تاریخ هنوز رسما اعلام نشده است.

ماه گذشته، گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا در اقدامی نمادین، به نفع شناسایی رسمی کشور فلسطین رای دادند هر چند دولت بریتانیا تا کنون در این زمینه اقدامی به عمل نیاورده است.

از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئد تنها کشوری است که کشور فلسطین را به رسمیت شناخته است. تصمیم دولت سوئد در ماه گذشته باعث اعتراض دولت اسرائیل شد.

مطالب مرتبط