ادامه اعتراضات در ایالت چاتیسگار هند در پی افزایش قربانیان جراحی عقیم‌سازی

Image caption دهها زن در بیمارستان‌ها تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته‌اند

در پی مرگ ۱۳ زن پس از جراحی توبکتومی (بستن لوله‌های رحم) در یک درمانگاه‌ موقت دولتی در ایالت چاتیسگار در مرکز هند حزب کنگره، حزب اصلی مخالف این کشور، خواستار برگزاری اعتصاب عمومی در این ایالت شده است.

به دنبال این جراحیها، شصت زن در بیمارستان تحت مراقبت هستند که وضع بیست نفر از آنان وخیم گزارش شده است.

گروهی از پزشکان از پایتخت، دهلی‌نو، به این ایالت اعزام شده‌اند تا به قربانیان کمکهای اضطراری ارائه کنند.

در هند شبکه وسیعی از درمانگاه‌های موقت تاسیس یافته است تا با ارایه خدماتی مانند بستن لوله های رحم، جمعیت زیاد این کشور را تحت کنترل داشته باشند.

دولت ایالتی چاتیسگار دستور صادر کرده تا در رابطه با مرگ این زنان تحقیق صورت بگیرد.

رامان سینگ سروزیر ایالت گفته است: "به نظر می‌رسد این حادثه به علت سهل انگاری" پزشکان رخ داده است.

به هریک از خانواده‌های قربانیان، که همه از خانواده‌های فقیر هستند، وعده داده شده تا معادل حدود شش هزار دلار غرامت پرداخت شود.

چهار مقام ارشد بهداشتی کارشان به حالت تعلیق درآمده و پلیس شکایاتی را علیه جراحی که این عملیات را انجام داده، ثبت کرده است.

حزب کنگره در ایالت چاتیسگار اعتراضاتی را به راه انداخته و خواستار برگزاری اعتصاب عمومی با تقاضای استعفای سروزیر و امار آگراوال، وزیر بهداشت ایالتی شده است.

اتاق بازرگانی ایالتی و چندین سازمان دیگر از برگزاری اعتصاب عمومی، پشتیبانی کرده‌اند.

آلوک پتتول، خبرنگار بی‌بی‌سی از منطقه بیلاسپور گزارش داده که تاثیر این درخواست اعتصاب در منطقه دیده می‌شود. بسیاری از مدارس بسته‌اند و شمار کمی وسایل نقلیه در خیابان‌ها دیده می‌شود.

شنبه گذشته در یک درمانگاه موقت که در روستای پنداری در منطقه بیلاسپور واقع است، ۸۳ زن برای جلوگیری دائمی از بارداری تحت جراحی بستن لوله‌های رحم قرار گرفتند. طبق مقررات دولت یک جراح باید در روز تنها ۳۵ جراحی توبکتومی انجام دهد.

یوگیتا لیمایه، خبرنگار بی‌بی‌سی از موسسه علوم پزشکی چتیسگار در بیلاسپور گزارش داده است زمانی که زنان به بیمارستان انتقال یافتند به طور مداوم استفراغ می‌کردند و فشار خونشان به طور چشمگیری کاهش یافته بود.

او می‌افزاید پزشکان گفته‌اند که وضعیت بیماران ثابت نیست و به سرعت در حال نوسان است، و مشکل می‌توان گفت که خطری آنها را تهدید نمی‌کند.

مقامات بهداشتی ایالت چاتیسگار هرگونه مسئولیت در این حادثه را رد کرده اند، اما برخی حدس می‌زنند که پزشکان برای انجام شمار زیادی جراحی عقیم‌سازی در زمان خیلی‌کم تحت فشار مقامات قرار داشته‌اند.

حق نشر عکس ALOK PUTUL
Image caption وضع بعضی از زنان وخیم گزارش شده است

آمار سینگ، معاون اداره بهداشت به خبرگزاری پرس تراست اف ایندیا گفته است آزمایشات مقدماتی نشان می‌دهد عفونت یا شوک بر اثر خونریزی از دلایل مرگ این زنان بوده است.

اما مقامات بهداشتی به بخش هندی بی‌بی‌سی گفته‌اند علت مرگ زنان تنها پس از کالبدشناسی مشخص خواهد شد.

این نخستین باری نیست که جراحی برای پیشگیری دائمی از بارداری در هند قربانی می‌گیرد.

در ژانویه سال ۲۰۱۲، سه مرد به جرم جراحی ۵۳ زن در عرض دو ساعت در ایالت بیهار دستگیر شدند. این جراحی‌ها در مزرعه و بدون بیهوشی انجام شده بودند.

سرشماری جمعیت که سال ۲۰۱۱ در هند انجام شد نشان می‌دهد که جمعیت کشور در حال حاضر ۱،۲ میلیارد است. این بدان معنی است که هند در سال ۲۰۳۰ می‌تواند از لحاظ شمار جمعیت از چین جلو بیافتد.

جمعیت هند از مجموع جمعیت ایالات متحده، اندونزی، برزیل، پاکستان و بنگلادش بیشتر است.

در بعضی ایالت‌ها، درمانگاه‌های موقت عقیم‌سازی برای انجام تعداد زیادی توبکتومی یا وازکتومی (عقیم کردن مردان) راه‌اندازی شده و برای زوج‌هایی که داوطلب این کار شوند مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

برخی گزارشها حاکی است که به زنان فقیر در بیلاسپور ۱۰دلار پرداخت شده تا حاضر به انجام این جراحی شوند.

مطالب مرتبط