دو انفجار در شرق لیبی دست‌کم پنج کشته داد

حق نشر عکس Reuters

بر اثر انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در دو شهر در شرق لیبی، دست کم ۵ نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شده‌اند.

بر اساس گزارشها بر اثر انفجار اول که در شهر تبروک رخ داد یک نفر که گفته می‌شود خود بمبگذار بوده کشته شده است.

چهار نفر دیگر بر اثر انفجاری در یک پایگاه هوایی کشته شده‌اند.

بر اساس همین گزارشها ظاهرا انفجار در تبروک در نزدیکی مقر اداره اطلاعات و استخبارات این شهر رخ داده است.

از زمان سقوط معمر قذافی در اکتبر سال ۲۰۱۱، لیبی دستخوش ناآرامی و بی‌قانونی بوده است.

گروههای شبه نظامی متعدد کنترل بخش‌هایی از کشور از جمله دو شهر بزرگ این کشور، طرابلس و بنغازی را در دست دارند و دولتهایی که یکی پس از دیگری روی کار آمده‌اند در برقرار کردن نظم و قانون ناتوان بوده‌اند.

شاهدان گفته‌اند که هواپیماهای نظامی دولتی پس از انفجار در تبروک بر فراز این شهر به پرواز درآمدند.

خبرگزاری آسوسیتد‌پرس به نقل از سخنگوی ارتش لیبی گزارش کرده است که مسئولین این حمله ستیزه جویان وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی بوده‌اند که در شهر "درنه" در نزدیکی تبروک فعال هستند.

روز سه‌شنبه جسد سه فعال سیاسی که در اوایل ماه جاری میلادی ربوده شده بودند، در شهر "درنه" پیدا شد. این سه جوان به تشریح شرایطی پرداخته بودند که به گفته آنان، استقرار حکومت دینی در پی می‌آورد.

تبروک مقر پارلمان لیبی است که به دلایل امنیتی از طرابلس، پایتخت، به این شهر منتقل شده است. این پارلمان با مشکل مشروعیت روبرو است.

در اوایل ماه جاری میلادی (نوامبر) دادگاه عالی لیبی، پارلمان کشور را که از سوی مجامع بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، فاقد مشروعیت اعلام کرد و رای داد که تشکیل جلسات این پارلمان با قانون اساسی مطابقت ندارد. تصمیم دادگاه ضربه بزرگی برای پارلمان تازه منتخب لیبی محسوب می‌شود.

شبه نظامیان اسلامگرا که طرابلس را در اشغال خود دارند و پارلمانی دیگری در آنجا تشکیل داده‌اند از حکم دادگاه استقبال کردند.