پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پوتین به بانوی اول چین شال تعارف کرد؛ غوغا به پا شد

ژوانگ چن- بی‌بی‌سی- اقدام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در انداختن یک شال ضخیم روی شانه پنگ لی‌یوان، بانوی اول چین، واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت. همزمانی این اتفاق، با روز "مجردها" در چین هم مزید بر علت بود.

ولادیمیر پوتین در مقایسه با دیگر رهبران جهان، جایگاه ویژه‌ای در افکار عمومی چین دارد. شاید این رویکرد، یکی از مواردی باشد که از دوره روابط برادرانه اتحاد جماهیر شوروی سابق و حکومت کمونیستی چین در دوره مائو به ارث رسیده است.

اما دلیل دیگر آن، می‌تواند چهره قوی و مردانه‌ای باشد که از او به تصویر کشیده شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لحظه بحث‌‌برانگیز

حرکت آقای پوتین روز دوشنبه گذشته توجه‌ها را به خود جلب کرد، یعنی وقتی که در جریان نشست اپک، یک شال ضخیم را روی شانه بانوی اول چین انداخت.

خانم پنگ هم متقابلا این شال را پذیرفت و آن را روی شانه‌اش انداخت، ولی چند ثانیه بعد، از جای خود بلند شد و کت مشکی‌رنگ خودش را پوشید.

درباره بانوی اول چین بیشتر بخوانید: خواننده آوازهای محلی، بانوی اول چین شد

این اتفاق خیلی سریع رخ داد، ولی چون همان زمان، در حال پخش زنده از شبکه تلویزیونی چین بود، توجه زیادی را جلب کرد و باعث شد که کاربران شبکه‌های اجتماعی در چین بلافاصله به آن واکنش نشان دهند و تصویرهای لحظه بحث‌برانگیز را به اشتراک بگذارند.

یکی از کاربران سیناویبو که یک شبکه اجتماعی پرطرفدار در چین است، نوشت: "آفرین عمو پوتین."

یک کاربر دیگر نوشت: "مثل پوتین. او یک مرد واقعی است و قلب زنان زیادی برای او می‌تپد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک دیدار رسمی

اندکی بعد از واکنش گسترده شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون دولتی چین دیگر این صحنه را در برنامه‌های خود بازپخش نکرد و رسانه‌های دولتی هم اشاره‌ای به آن نداشته‌اند.

اما واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی همچنان ادامه داشته است.

یک کاربر با در نظر داشتن ذخایر عظیم گازی روسیه نوشت: "انرژی روسیه هر دو کشور چین و آلمان را گرم می‌کند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ولادیمیر پوتین به افراد دیگری هم شال تعارف کرده است

بر حسب اتفاق، روز یازدهم نوامبر در چین، روز مجردها نام دارد و بعضی کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به این روز نوشتند: "چرا پوتین مجرد است؟" یک کاربر دیگر نوشت: "مادر من می‌پرسد که چرا پوتین از زنش جدا شده؟"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به نظر می‌رسد که در آن لحظه رئیس‌جمهور چین متوجه ماجرا نبود

روز مجردها در چین عملا در واکنش به روز عشاق تعیین شده است. افرادی که شریکی در زندگی ندارند، در این روز، مجرد بودن خود را جشن می‌گیرند و از روزهایی است که بیشترین خرید آنلاین در آن کشور انجام می‌شود.

با توجه به روز مجردها، تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، موقعیتی را که آقای پوتین در آن قرار داشت، یک فرصت برای مجردها دانستند و به کسانی که به دنبال پایان دوران مجردی خود هستند، توصیه کردند که از حرکت او درس بگیرند: "قابل توجه نجیب‌زادگان باملاحظه! لطفا همیشه یادتان باشد پتو همراه داشته باشید."