ناتو: نظامیان روسیه وارد خاک اوکراین شده‌اند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کاروانی از تانک‌ها در نزدیکی شهر شاختارسک اوکراین، معلوم نیست که این تانک‌ها متعلق به چه کشور یا گروهی است

ژنرال فیلیپ بردلاو، یکی از فرمانده ارشد ناتو گفته است که با بررسی‌های انجام شده، گزارش‌های مربوط به ورود نظامیان روسیه به خاک اوکراین و نیز انتقال تجهیزات و تدارکات نظامی روسیه به شرق اوکراین را تایید می‌کند.

ژنرال بردلاو گفت که نیروهایی از ناتو شاهد روند انتقال تجهیزات و نظامیان روسیه در خاک اوکراین بوده‌اند و "تانک‌های روسی، توپخانه روسی، سیستم‌های دفاع هوایی روسیه و نظامیان روسی" در خاک اوکراین رویت شده‌اند.

پیش از این، گزارش‌هایی از ورود کاروانی از نظامیان روسیه به خاک اوکراین منتشر شده بود، ولی وزارت دفاع روسیه چنین گزارش‌هایی را تکذیب می‌کرد.

گفته شده است که نظامیان روسیه برای حمایت و تقویت توان جدایی‌طلبان شرق اوکراین راهی آن منطقه شده‌اند.

جدایی‌طلبان مسلح شرق اوکراین هم پیش از این تایید کرده بودند که افرادی "داوطلب" از روسیه به آنها کمک می‌کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه ۱۲ نوامبر، نشستی اضطراری برای بررسی این گزارش‌ها برگزار می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در روزهای اخیر، شهر دونتسک در شرق اوکراین شاهد سنگین‌ترین درگیری‌ها در چندین هفته اخیر بوده است

صبح روز چهارشنبه نیز گزارش‌هایی از تبادل سنگین آتش در شهر دونتسک در شرق اوکراین منتشر شد، با این حال معلوم نیست که چه گروه یا افرادی در این درگیری‌ها نقش داشته‌اند.

گزارش‌هایی نیز از درگیری در شهر لوهانسک که در اختیار جدایی‌طلبان است، منتشر شده است.

از بیش از هفت ماه پیش تاکنون که جدایی‌طلبان هوادار روسیه کنترل مناطقی از شرق اوکراین را در دست گرفتند و درگیری بین آنها و نیروهای دولتی آغاز شد، بیش از چهار هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط