توافق آمریکا و چین بر سر کنترل گازهای گلخانه ای

حق نشر عکس Reuters

گزارش ها حاکیست که رهبران چین و آمریکا روز چهارشنبه طی دیداری در پکن بر سر طرحی برای مهار گازهای گلخانه ای و مقابله با گرمایش زمین به توافق رسیده اند.

این توافق که از سوی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ رهبر چین اعلام شد شامل اهداف تازه در کاهش تصاعد گازهای کربنی از سوی ایالات متحده و تعهد چین برای توقف روند افزایش این گازها تا سال ۲۰۳۰ است.

مقام های دولت آمریکا به نیویورک تایمز گفتند که این توافق که به طور محرمانه طی ۹ ماه میان دو کشور به دست آمد می تواند تلاش ها برای مذاکره بر سر یک معاهده تازه جهانی تا سال ۲۰۱۵ را تسریع کند.

اعلام خبر توافق بر سر گازهای گلخانه ای از سوی دو کشوری که مشترکا ۴۵ درصد دی اکسید کربن جهان را تولید می کنند غیرمنتظره بود.

دو رهبر امیدوارند با این توافق سایر کشورها را تشویق کنند اهداف تازه ای پیش از اجلاس سال آینده پاریس برای رسیدن به یک معاهده جامع تغییرات جوی برای خود تعریف کنند.

آقای اوباما هدف تازه ای برای کشورش در این زمینه تعریف کرده است: کاهش تصاعد گازهای گلخانه ای به اندازه ۲۶ تا ۲۸ درصد تا سال ۲۰۲۵ نسبت به میزان تولید این گازها در سال ۲۰۰۵.

او در ابتدای دوران ریاست جمهوری اش هدفی برای کاهش ۱۷ درصدی گازها تا سال ۲۰۲۰ - نسبت به سال ۲۰۰۵ - تعیین کرده بود. بنابراین آن هدف اکنون بهبود یافته است.

چین به کاهش گازها متعهد نشده اما برای اولین بار قول داده است مانع از رشد بیشتر آنها بعد از سال ۲۰۳۰ - یا حتی زودتر - شود.

باراک اوباما و شی جینپینگ از عصر سه شنبه دیدار دو جانبه خود را پس از شرکت در اجلاس سران اپک - رهبران آسیا اقیانوسیه - در پکن آغاز کردند.

گفتگوهای غیررسمی دو رهبر در طول شام پنج ساعت طول کشید که دو ساعت بیشتر از زمان برنامه ریزی شده بود.

دو رهبر سعی دارند همکاری میان دو اقتصاد عمده جهان را افزایش دهند. اما تنش هایی بر سر شماری از مسائل باقی است.

مطالب مرتبط